01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Sion eller oavgjort (X2)64%
- Över 1,5 mål79%
Schweiziska liganSt. Jakob-Park, Basel21°12 km/h
Read in EnglishAnna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna
Basel ställs mot Sion i en match där marginalerna är minimala. Oddsen är nästan helt jämna med en knapp fördel för gästerna, och det är tydligt varför. Modellens sannolikheter ger Basel 37% chans till seger men med Sion hack i häl på 38%. Det troligaste resultatet är 1-1, vilket återspeglar en jämn kamp på planen där båda lagen förväntas hitta nätet.
Basel, som föredrar att hålla bollen inom laget och styra spelet med hög press, möter ett Sion som gärna satsar på kontringar och inlägg. Hemmalaget förlitar sig på sin förmåga att kontrollera spelet, medan gästerna utnyttjar sina snabba omställningar. Det är en stilkontrast som kan bli avgörande. Basel leder poängmässigt i ligan med 10 mot Sions 6, och även i förväntade poäng (xPoints) har Basel ett övertag, 6.6 mot 5.6, vilket antyder att Basels ligaledning speglar ett verkligt övertag och inte bara tur i marginalerna.
Sion har en imponerande trend med mål i femton raka matcher, vilket visar på en stark och stabil offensiv. Deras två senaste vinster mot Basel stärker självförtroendet ytterligare. Trots det är deras defensiva statistik svagare med 1,8 insläppta mål per match i genomsnitt, vilket kan ge Basel möjligheter att utnyttja. Sions xG på 2.0 per match är samtidigt det som är mest oroväckande för hemmalaget.
En potentiell nyckel till kvällens drabbning är den taktiska balansen mellan lagen. Basel kommer att försöka bryta ner Sions defensiv genom bollinnehav, medan Sion svarar med snabba kontringar. Modellen indikerar ändå goda chanser till mål i matchen, med 55% sannolikhet för över 2,5 mål och 59% för att båda lagen gör mål. Spelvärdet ligger i att satsa på under 2,5 mål till odds 2.42 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet, där modellen ger en 45% sannolikhet och ett övervärde på 9%. Det verkar som en klok investering för den som litar på statistiken.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Basel | X | 2 · Sion |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.45 | 3.45 | 2.52 |
| Betsson | 2.45 | 3.45 | 2.52 |
| Nordicbet | 2.45 | 3.45 | 2.52 |
| Pinnacle | 2.45 | 3.71 | EV+ 2% 2.66 |
Odds uppdaterade 2 sep. 04:31
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Basel sedan 30 augusti — oddset har fallit från 2.73 till 2.45 (−10 %).
2.73 → 2.45
3.61 → 3.71
2.44 → 2.66
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Swiss Super League data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Basel | Sion |
|---|---|---|
| Points | 10 | 6 |
| xPoints | 6.6 | 5.6 |
| xG per match | 1.3 | 2 |
| xGA per match | 1.2 | 1.8 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.28 | 0.45 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.19 | 0.4 |
| Playing style | Basel | Sion |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.33 |
| Field tilt | 0.45 | 0.61 |
| xT per match | 0.95 | 1.9 |
| xTA per match | 1 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 21 | 29 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.29 | 0.33 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.22 | 0.3 |
| Entries into the box per match | 12 | 19 |
| Entries into the box against | 15 | 14 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.8 |
| Pass completion % under pressure | 0.71 | 0.75 |
| Passes per match | 342 | 433 |
| Passes against per match | 346 | 301 |
| Switches of play per match | 31.6 | 32.4 |
| Long balls per match | 30 | 32 |
| Set pieces | Basel | Sion |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.02 | 0.04 |
| Corners per match | 4.3 | 5.2 |
| Corners against per match | 6.5 | 4 |
| xG per corner | 0.03 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.64 | 0.57 |
| First touch, defensive corners % | 0.48 | 0.44 |
| Other | Basel | Sion |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.65 | 0.73 |
| Målvakterna | Mirko Salvi (Basel) | Anthony Racioppi (Sion) |
|---|---|---|
| Räddningar | 13 | 12 |
| Räddnings-% | 68% | 60% |
| xG-förhindrat | 45% | 34% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Sion är favoriten med 38% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Basel 37%, oavgjort 25%, Sion 38%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 55% mot under 45%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.