01 · 2 ben
Trygg
- Seger Radnički 192349%
- Över 1,5 mål79%
Serbiska ligan27°25 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
1.9 insläppta mål per match för hemmalaget. Det är en siffra som sätter press på Mačva Šabac inför mötet med Radnički 1923, vars spelstil domineras av bollinnehav. Trots att gästerna bara har plockat 10 poäng kontra Mačvas 7, talar de förväntade målen ett tydligt språk med 1.88 för Radnički 1923 mot hemmalagets 1.06. Detta är en match där siffrorna pekar mot ett övertag för gästerna, trots att Mačva Šabac visar en marginell fördel i xPoints.
Historiken mellan lagen är begränsad och saknar betydelse i denna analys; fokus ligger på nuvarande form och siffror. Troligaste resultat är 1-1, men med 56% sannolikhet för över 2,5 mål verkar det sannolikt att vi får se fler mål. Modellen ger Radnički 1923 en 49% chans att vinna, vilket är signifikant högre än hemmalagets 25%.
Trots oddssättarnas förväntningar finns ett tydligt spelvärde i att satsa på över 3.5 mål till odds 3.35 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet. Modellen ger detta utfall en 34% sannolikhet, vilket innebär ett övervärde på 14%. En match med fler mål ligger i korten, och det är ett spelvärt alternativ enligt de tillgängliga siffrorna.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Mačva Šabac | X | 2 · Radnički 1923 |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 3.30 | 3.30 | EV+ 3% 2.10 |
| Betfair Exchange | EV+ 6% 4.30 | 2.90 | 1.88 |
| Betsafe | 3.90 | 3.20 | 1.88 |
| Betsson | 3.90 | 3.20 | 1.88 |
| Nordicbet | 3.90 | 3.20 | 1.88 |
Odds uppdaterade 4 sep. 02:31
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Radnički 1923 sedan 3 september — oddset har fallit från 1.18 till 1.88 (−59 %).
1.11 → 4.30
1.11 → 2.90
1.18 → 1.88
1.02 → 1.97
Betfair Exchange · 8 noterade prislägen · 2026-09-03 → 2026-09-04 · fast skala 20 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Mačva Šabac | Radnički 1923 |
|---|---|---|
| Points | 7 | 10 |
| xPoints | 8.3 | 8 |
| xG per match | 0.75 | 1.5 |
| xGA per match | 1.9 | 1.2 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.19 | 0.23 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.36 | 0.31 |
| Playing style | Mačva Šabac | Radnički 1923 |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.22 | 0.3 |
| Field tilt | 0.22 | 0.58 |
| xT per match | 0.64 | 1.3 |
| xTA per match | 1.5 | 1.1 |
| Won balls, offensive half | 16 | 22 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.26 | 0.38 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.17 | 0.35 |
| Entries into the box per match | 7 | 16 |
| Entries into the box against | 18 | 14 |
| Pass completion % | 0.65 | 0.73 |
| Pass completion % under pressure | 0.62 | 0.67 |
| Passes per match | 202 | 319 |
| Passes against per match | 379 | 211 |
| Switches of play per match | 15.3 | 24.3 |
| Long balls per match | 21 | 26 |
| Set pieces | Mačva Šabac | Radnički 1923 |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.03 | 0.1 |
| Corners per match | 2.4 | 7.2 |
| Corners against per match | 5.7 | 4.5 |
| xG per corner | 0.04 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.53 | 0.56 |
| First touch, defensive corners % | 0.53 | 0.52 |
| Other | Mačva Šabac | Radnički 1923 |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.61 | 0.67 |
| Målvakterna | Kosta Rakonić (Mačva Šabac) | Luka Lijeskić (Radnički 1923) |
|---|---|---|
| Räddningar | 18 | 20 |
| Räddnings-% | 62% | 77% |
| xG-förhindrat | 42% | 57% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Radnički 1923 är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Mačva Šabac 25%, oavgjort 26%, Radnički 1923 49%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.