Serbiska ligan20°16 km/h

    Read in English
    Novi PazarNovi PazarLågt block & direktspel
    20
    Železničar PančevoŽelezničar PančevoBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 2 · Železničar Pančevo (38%)Bästa värdet enligt modellen: 1 · Novi Pazar @ 3.58 (+22 %)

    Novi PazarŽelezničar Pančevo · Serbiska ligan

    1 · Novi Pazar 34%X 28%38% Železničar Pančevo · 2

    Analys: Novi PazarŽelezničar Pančevo

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    En av de mest slående siffrorna inför matchen mellan Novi Pazar och Železničar Pančevo är att gästerna har en knapp fördel i modellens tips (38% chans att vinna), trots deras sämre xPoints. Novi Pazars direkta och snabba spelstil kan skapa möjligheter snabbt efter bollvinster, men Železničar Pančevo är skickliga på att återta bollen och sätta press högt upp i banan. Det är just här deras bollinnehav och höga press kan bli avgörande och tippa balansen.

    Att båda lagen förväntas göra mål (59% sannolikhet) är ingen överraskning med tanke på lagens offensiva styrkor. Novi Pazar har en liten fördel historiskt sett i inbördes möten, men fem matcher är för lite för att väga tyngre än de aktuella formkurvorna. Med en förväntad målsiffra på över 2,5 mål i 56% av fallen, lutar det ändå mot en målrik match där Železničar Pančevo har en bättre defensiv statistik.

    Den troliga matchbilden pekar mot en jämn kamp där gästerna med sin press kan tvinga fram misstag hos hemmalaget. Ett troligt slutresultat är 1-2, vilket också reflekteras i modellens uppskattningar. Oddset för över 2,5 mål är värt att överväga, speciellt om det ligger över 2.00 hos spelbolag.

    Novi PazarNovi Pazar
    Form LLWLD
    Ligaranking xG #6xGA #11xT #9xP/match #6Points #9
    Nyckelspelare
    • Fejsal MulićLWxG 0,46 · xT 0,04
    • Ivan DavidovićCAMxG 0,08 · xT 0,03
    • Dominic Wadi SadiCAMxG 0,36 · xT 0,09
    Železničar PančevoŽelezničar Pančevo
    Form WDDLW
    Ligaranking xG #4xGA #5xT #6xP/match #10Points #7
    Nyckelspelare
    • Mirko MilikićCBxG 0,01 · xT 0,16
    • Nikola ĐuričićLBxG 0,09 · xT 0,08
    • Nemanja VidojevićCBxG 0,00 · xT 0,07
    Slutresultat
    20
    Modellen missade tecknet
    Predikterade sannolikheter: Novi Pazar 34% · Oavgjort 28% · Železničar Pančevo 38%

    Så gick bolagens färdiga kombos

    Facit för spelbolagens bet builders i matchen, prissatta mot modellens resultatmatris före avspark. Rättade på 90-minutersresultatet.

    Matchresultat - FK Novi PazarBåda lagen gör mål - JaTotalt antal mål - Över 3.5
    odds 10,23skäligt 10,21+0 %
    Fel
    Matchresultat - FK Zeleznicar PancevoBåda lagen gör mål - JaTotalt antal mål - Över 3.5
    odds 6,45skäligt 7,87-18 %
    Fel

    Matchprognos: Novi PazarŽelezničar Pančevo

    Predikterad resultatmatris

    Železničar Pančevo
    Novi Pazar
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.8%
    0–18.1%
    0–26.6%
    0–33.4%
    0–4+1.8%
    1
    1–07.1%
    1–111.8%
    1–28.9%
    1–34.6%
    1–4+2.5%
    2
    2–05.0%
    2–17.8%
    2–26.0%
    2–33.1%
    2–4+1.7%
    3
    3–02.3%
    3–13.5%
    3–22.7%
    3–31.4%
    3–4+0.8%
    4+
    4+–01.0%
    4+–11.6%
    4+–21.3%
    4+–30.6%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-29%
    3. 3.0-18%
    4. 4.2-18%
    5. 5.1-07%
    Förväntade mål
    1,361,55
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,544%
    @1.97
    Över 2,556%
    @1.85EV+3%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Železničar Pančevo eller oavgjort (X2)67%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    53%

    Skäligt odds

    1.89

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Železničar Pančevo eller oavgjort (X2)67%
    • Över 2,5 mål56%
    • David Akpan Ankeye gör mål30%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål56%
    • David Akpan Ankeye gör mål30%
    • Mamane Moustapha Amadou Sabo får kort25%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Novi Pazar34% sannolikhet@3.58PinnacleEV+22%referensodds
    • Över 4.517% sannolikhet@7.00Paddy PowerEV+19%referensodds
    • Över 3.533% sannolikhet@3.30Paddy PowerEV+10%referensodds
    Spelbolag1 · Novi PazarX2 · Železničar Pančevo
    Betfair Exchange1.261.101.26
    Betsafe
    EV+ 9%
    3.20
    3.302.05
    Betsson
    EV+ 9%
    3.20
    3.302.05
    Nordicbet
    EV+ 9%
    3.20
    3.302.05
    Paddy Power2.403.302.63
    Pinnacle
    EV+ 22%
    3.58
    3.451.90

    Odds uppdaterade 4 sep. 11:37

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Železničar Pančevo sedan 2 september — oddset har fallit från 2.23 till 1.90 (−15 %).

    1+26 %
    34 %24 %

    2.853.58

    X+5 %
    32 %22 %

    3.283.45

    2-15 %
    48 %38 %

    2.231.90

    Över 2,5-1 %
    57 %47 %

    1.831.81

    Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-09-02 → 2026-09-04 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    5 matcher
    Novi Pazar 3Oavgjort 1Železničar Pančevo 1
    Mål: 75 (⌀ 2,4)

    Head-to-head based on Serbian Super League data since 2023.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Novi Pazar
    Železničar Pančevo
    När mål görs och släpps in 2026
    Novi Pazar (58)
    Železničar Pančevo (95)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Novi Pazar
    Jovan Marinković: 232 passningar, xT 0.66MarinkovićAhmed Hadžimujović: 209 passningar, xT 0.47HadžimujovićAleksandar Miljković: 187 passningar, xT 0.46MiljkovićTomislav Dadic: 156 passningar, xT 0.64DadicIvan Davidović: 139 passningar, xT -0.05DavidovićBogdan Matijašević: 103 passningar, xT 0.1MatijaševićKaheim Anthony Dixon: 71 passningar, xT 0.48DixonDominic Wadi Sadi: 66 passningar, xT 0.28SadiNikola Stanković: 56 passningar, xT 0.31StankovićDauda Johnson Agwom: 51 passningar, xT 0.78AgwomPapa Amady Gadio: 51 passningar, xT 0.07Gadio
    Železničar Pančevo
    Nemanja Vidojević: 410 passningar, xT 0.37VidojevićNikola Đuričić: 333 passningar, xT 0.26ĐuričićMamane Amadou Sabo: 189 passningar, xT 0.62SaboMirko Milikić: 188 passningar, xT 0.42MilikićJanko Jevremović: 176 passningar, xT 0.28JevremovićUroš Tegeltija: 150 passningar, xT 0.75TegeltijaZoran Popović: 141 passningar, xT 0.23PopovićKristian Šekularac: 139 passningar, xT -0.14ŠekularacAbdoul Rahim Sawadogu: 88 passningar, xT 0.15SawadoguSimão Ambrósio Pedro: 79 passningar, xT -0.1PedroNikola Jovanović: 54 passningar, xT 0.31Jovanović
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Novi Pazar
    Jovan Marinković: 232 passningar, xT 0.66MarinkovićAhmed Hadžimujović: 209 passningar, xT 0.47HadžimujovićAleksandar Miljković: 187 passningar, xT 0.46MiljkovićTomislav Dadic: 156 passningar, xT 0.64DadicIvan Davidović: 139 passningar, xT -0.05DavidovićBogdan Matijašević: 103 passningar, xT 0.1MatijaševićKaheim Anthony Dixon: 71 passningar, xT 0.48DixonDominic Wadi Sadi: 66 passningar, xT 0.28SadiNikola Stanković: 56 passningar, xT 0.31StankovićDauda Johnson Agwom: 51 passningar, xT 0.78AgwomPapa Amady Gadio: 51 passningar, xT 0.07Gadio
    Železničar Pančevo
    Nemanja Vidojević: 410 passningar, xT 0.37VidojevićNikola Đuričić: 333 passningar, xT 0.26ĐuričićMamane Amadou Sabo: 189 passningar, xT 0.62SaboMirko Milikić: 188 passningar, xT 0.42MilikićJanko Jevremović: 176 passningar, xT 0.28JevremovićUroš Tegeltija: 150 passningar, xT 0.75TegeltijaZoran Popović: 141 passningar, xT 0.23PopovićKristian Šekularac: 139 passningar, xT -0.14ŠekularacAbdoul Rahim Sawadogu: 88 passningar, xT 0.15SawadoguSimão Ambrósio Pedro: 79 passningar, xT -0.1PedroNikola Jovanović: 54 passningar, xT 0.31Jovanović

    Lagen i siffror

    PerformanceNovi PazarŽelezničar Pančevo
    Points88
    xPoints10.26.6
    xG per match1.51.5
    xGA per match1.51.1
    xG within 8s of winning the ball0.420.47
    xGA within 8s of losing the ball0.270.28
    Playing styleNovi PazarŽelezničar Pančevo
    Build-up efficiency0.30.28
    Field tilt0.480.61
    xT per match0.981.2
    xTA per match1.30.68
    Won balls, offensive half2423
    Pressing intensity0.220.21
    Pressing efficiency0.350.29
    Pressing efficiency, offensive half0.280.28
    Entries into the box per match1111
    Entries into the box against129
    Pass completion %0.730.81
    Pass completion % under pressure0.710.8
    Passes per match297436
    Passes against per match287262
    Switches of play per match30.620.8
    Long balls per match4330
    Set piecesNovi PazarŽelezničar Pančevo
    xG from free kicks0.050
    Corners per match54.8
    Corners against per match5.42.8
    xG per corner0.020.01
    xGA per corner against0.040.01
    First touch, offensive corners %0.290.29
    First touch, defensive corners %0.590.54
    OtherNovi PazarŽelezničar Pančevo
    Throw-in control0.640.73
    MålvakternaBogdan Matijašević (Novi Pazar)Zoran Popović (Železničar Pančevo)
    Räddningar1612
    Räddnings-%80%71%
    xG-förhindrat68%71%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Novi Pazar mot Železničar Pančevo?

    Železničar Pančevo är favoriten med 38% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Novi Pazar 34%, oavgjort 28%, Železničar Pančevo 38%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.