01 · 2 ben
Trygg
- Seger Roma52%
- Under 3,5 mål73%
Serie AStadio Olimpico, Roma27°16 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
Med sex raka segrar i ryggen och en imponerande offensiv som levererat mål i 16 matcher i följd, kliver Roma in på gräset med ett klart psykologiskt övertag. Hemmalaget har dessutom hållit tätt bakåt tre matcher i rad, vilket tydligt speglar deras spelstil som bygger på bollinnehav och kontroll. Trots att de inbördes mötena sedan 2021, som endast består av fyra matcher, inte har gått Romalagets väg, är detta urval för lite för att väga tyngre än den form och de förväntade mål som Roma nu visar upp.
Atalanta, med sin fysiska och balanserade spelstil, har däremot haft det tungt i de förväntade siffrorna. Deras xPoints och xG understryker en klar nackdel gentemot Roma: 0.5 respektive 0.88 jämfört med hemmalagets 2.8 och 3.3. Det är en betydande skillnad som förutsätter ett övertag för Roma på den offensiva planhalvan. Atalantas förmåga att skapa chanser snabbt efter bollvinst är också begränsad, med blygsamma 0.13 xG inom åtta sekunder jämfört med Romas 0.74.
Medan modellen ger Roma 52% möjlighet att vinna och förväntar sig ett jämnt resultat som 1-1 som det mest sannolika, är det Romas defensiva styrka och Atalantas bristande förmåga att skapa chanser som kan väga över till en knapp hemmaseger. Trolig slutsiffra lutar mot 1-0 eller 2-0, särskilt med tanke på att över 2,5 mål bara har 49% chans att inträffa.
För den som letar spelvärde ger Romas imponerande form och Atalantas svaga prestationer i förhållande till förväntade mål ett positivt värde på hemmalagets seger, speciellt om oddsen tillåter det. Det är en kväll där siffrorna ger en kall och klar bild: Romas övertag på alla fronter talar för att de kommer fortsätta sin segersvit.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Roma | X | 2 · Atalanta |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 1.90 | 3.30 | 4.33 |
| Betfair Exchange | EV+ 4% 1.98 | 3.65 | 4.30 |
| Betsafe | 1.90 | 3.40 | 4.25 |
| Betsson | 1.90 | 3.40 | 4.30 |
| Nordicbet | 1.90 | 3.40 | 4.30 |
| Pinnacle | EV+ 0% 1.92 | 3.62 | 4.16 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:36
Head-to-head based on Serie A data since 2021.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Roma | Atalanta |
|---|---|---|
| Points | 3 | 3 |
| xPoints | 2.8 | 0.5 |
| xG per match | 3.3 | 0.88 |
| xGA per match | 0.3 | 2.3 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.74 | 0.13 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.12 | 0.39 |
| Playing style | Roma | Atalanta |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.33 |
| Field tilt | 0.68 | 0.46 |
| xT per match | 2 | 1 |
| xTA per match | 0.49 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 21 | 13 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.39 | 0.17 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.34 | 0.11 |
| Entries into the box per match | 18 | 9 |
| Entries into the box against | 4 | 13 |
| Pass completion % | 0.84 | 0.86 |
| Pass completion % under pressure | 0.79 | 0.83 |
| Passes per match | 503 | 551 |
| Passes against per match | 291 | 428 |
| Switches of play per match | 31.2 | 31.6 |
| Long balls per match | 32 | 32 |
| Set pieces | Roma | Atalanta |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0 |
| Corners per match | 2.1 | 4.1 |
| Corners against per match | 3.1 | 4.1 |
| xG per corner | 0 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0 | 0.08 |
| First touch, offensive corners % | 0.5 | 0.25 |
| First touch, defensive corners % | 0.67 | 0.25 |
| Other | Roma | Atalanta |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.75 | 0.79 |
| Målvakterna | Mile Svilar (Roma) | Marco Carnesecchi (Atalanta) |
|---|---|---|
| Räddningar | 5 | 7 |
| Räddnings-% | 100% | 88% |
| xG-förhindrat | 100% | 51% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Roma är favoriten med 52% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Roma 52%, oavgjort 25%, Atalanta 23%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 49% mot under 51%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.