Serie AStadio Renato Dall'Ara, Bologna28°16 km/h

    Read in English
    BolognaBolognaBalanserat & fysiskt
    vs
    SassuoloSassuoloBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 1 · Bologna (56%)

    BolognaSassuolo · Serie A

    1 · Bologna 56%X 26%18% Sassuolo · 2

    Analys: BolognaSassuolo

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    Bologna kliver in i matchen med en stark 56% chans att ta hem segern enligt vår modell, medan Sassuolos möjligheter stannar på blygsamma 18%. Kikar vi på de förväntade målen står Bologna på 1.62 mot Sassuolos 1.09, vilket pekar mot att hemmalaget borde kunna dra det längsta strået. Måhända har Sassuolo visat sig kapabel i säsongsinledningen med 3 poäng på kontot, men deras förväntade poäng och mål indikerar att de underpresterat hittills.

    Trots att det troligaste resultatet är 1-1, finns det en liten övervikt för att vi får se fler än 2,5 mål. Det är en hårfin marginal, men den fysiska och balanserade spelstilen hos båda lagen kan mycket väl leda till att det i slutändan stannar vid ett fåtal mål. Historiskt sett har Bologna varit det starkare laget i de få mötena som spelats sedan 2021, men med bara två matcher är urvalet för litet för att väga tyngre än den nuvarande formen och siffrorna.

    Det är intressant att notera att Bologna, trots avsaknad av poäng hittills, borde ha haft runt 4.2 poäng baserat på förväntade siffror. Detta att jämföra med Sassuolos 4.4 förväntade poäng, vilket ytterligare understryker att Bologna faktiskt presterat bättre än vad tabellen visar. Sassuolos xG per match är något högre, men deras defensiva siffror är betydligt svagare med 1.0 insläppta förväntade mål per match.

    Med tanke på allt detta finns det ett spelvärde att hämta hos Betsson och Nordicbet där oddsen för Bolognaseger står i 2.05. Modellens 56% sannolikhet innebär ett övervärde på 16% hos båda, vilket gör det till ett attraktivt spel för den som letar efter marknadsfel. Ett av Bolognas styrkebesked kan mycket väl rendera i en 1-0 eller 2-1-seger till deras favör.

    BolognaBologna
    Form WWDLL
    Ligaranking xG #6xGA #2xT #8xP/match #3Points #15
    Nyckelspelare
    • Lewis FergusonCMxG 0,25 · xT 0,25
    • Eivind HellandCBxG 0,08 · xT 0,06
    • Torbjørn HeggemCBxG 0,00 · xT 0,05
    SassuoloSassuolo
    Form LLLLW
    Ligaranking xG #4xGA #7xT #11xP/match #2Points #11
    Nyckelspelare
    • Cristian VolpatoRWxG 0,21 · xT 0,16
    • Armand LaurienteLWxG 0,52 · xT 0,31
    • Simone CinquegranoRWBxG 0,06 · xT 0,09

    Matchprognos: BolognaSassuolo

    Predikterad resultatmatris

    Sassuolo
    Bologna
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.0%
    0–16.9%
    0–23.9%
    0–31.4%
    0–4+0.5%
    1
    1–010.4%
    1–112.1%
    1–26.4%
    1–32.3%
    1–4+0.8%
    2
    2–08.7%
    2–19.5%
    2–25.2%
    2–31.9%
    2–4+0.7%
    3
    3–04.7%
    3–15.2%
    3–22.8%
    3–31.0%
    3–4+0.4%
    4+
    4+–02.8%
    4+–13.0%
    4+–21.6%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-010%
    3. 3.2-110%
    4. 4.2-09%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,621,09
    Båda lagen gör mål
    54%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,549%
    @1.81
    Över 2,551%
    @2.08EV+3%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Bologna56%
    • Över 1,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    39%

    Skäligt odds

    2.57

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Bologna56%
    • Över 2,5 mål51%
    • Santiago Thomas Castro gör mål31%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål54%
    • Över 2,5 mål51%
    • Santiago Thomas Castro gör mål31%
    • Luca Lipani får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Bologna56% sannolikhet@2.04PinnacleEV+15%referensodds
    • 1 · Bologna56% sannolikhet@1.98BetsafeEV+12%referensodds
    • 1 · Bologna56% sannolikhet@1.98BetssonEV+12%referensodds
    Spelbolag1 · BolognaX2 · Sassuolo
    Betsafe
    EV+ 12%
    1.98
    3.403.90
    Betsson
    EV+ 12%
    1.98
    3.403.95
    Nordicbet
    EV+ 12%
    1.98
    3.403.95
    Pinnacle
    EV+ 15%
    2.04
    3.433.88

    Odds uppdaterade 4 sep. 08:38

    Oddsrörelser

    1+5 %
    50 %45 %

    1.932.04

    X-1 %
    30 %25 %

    3.473.43

    2-3 %
    27 %22 %

    3.983.88

    Över 2,5+2 %
    49 %44 %

    2.042.08

    Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-29 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Bologna 1Oavgjort 1Sassuolo 0
    Mål: 21 (⌀ 1,5)

    Head-to-head based on Serie A data since 2021.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Bologna
    Sassuolo
    När mål görs och släpps in 2026
    Bologna (02)
    Sassuolo (33)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Bologna
    Lewis Ferguson: 182 passningar, xT 0.49FergusonTorbjørn Heggem: 178 passningar, xT 0.13HeggemEivind Helland: 152 passningar, xT 0.14HellandAbdel Rahim Alhassane Bonkano: 77 passningar, xT 0.05BonkanoEmil Holm: 52 passningar, xT 0.01HolmFederico Bernardeschi: 51 passningar, xT 0.31BernardeschiOussama El Azzouzi: 49 passningar, xT 0.01AzzouziLukasz Skorupski: 46 passningar, xT 0SkorupskiNicolò Cambiaghi: 46 passningar, xT 0.02CambiaghiTommaso Pobega: 41 passningar, xT 0PobegaNadir Zortea: 37 passningar, xT 0.08Zortea
    Sassuolo
    Nemanja Matić: 91 passningar, xT 0.1MatićDarryl Bakola: 91 passningar, xT 0.24BakolaSimone Cinquegrano: 87 passningar, xT 0.16CinquegranoCas Odenthal: 64 passningar, xT 0.05OdenthalJosh Doig: 59 passningar, xT 0.22DoigArmand Lauriente: 58 passningar, xT 0.42LaurienteFedde Leysen: 51 passningar, xT 0.07LeysenCristian Volpato: 49 passningar, xT 0.17VolpatoTommaso Macchioni: 42 passningar, xT -0.01MacchioniKristian Thorstvedt: 41 passningar, xT 0.13ThorstvedtJay Idzes: 38 passningar, xT 0.02Idzes
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Bologna
    Lewis Ferguson: 182 passningar, xT 0.49FergusonTorbjørn Heggem: 178 passningar, xT 0.13HeggemEivind Helland: 152 passningar, xT 0.14HellandAbdel Rahim Alhassane Bonkano: 77 passningar, xT 0.05BonkanoEmil Holm: 52 passningar, xT 0.01HolmFederico Bernardeschi: 51 passningar, xT 0.31BernardeschiOussama El Azzouzi: 49 passningar, xT 0.01AzzouziLukasz Skorupski: 46 passningar, xT 0SkorupskiNicolò Cambiaghi: 46 passningar, xT 0.02CambiaghiTommaso Pobega: 41 passningar, xT 0PobegaNadir Zortea: 37 passningar, xT 0.08Zortea
    Sassuolo
    Nemanja Matić: 91 passningar, xT 0.1MatićDarryl Bakola: 91 passningar, xT 0.24BakolaSimone Cinquegrano: 87 passningar, xT 0.16CinquegranoCas Odenthal: 64 passningar, xT 0.05OdenthalJosh Doig: 59 passningar, xT 0.22DoigArmand Lauriente: 58 passningar, xT 0.42LaurienteFedde Leysen: 51 passningar, xT 0.07LeysenCristian Volpato: 49 passningar, xT 0.17VolpatoTommaso Macchioni: 42 passningar, xT -0.01MacchioniKristian Thorstvedt: 41 passningar, xT 0.13ThorstvedtJay Idzes: 38 passningar, xT 0.02Idzes

    Lagen i siffror

    PerformanceBolognaSassuolo
    Points03
    xPoints4.24.4
    xG per match1.72.1
    xGA per match0.421
    xG within 8s of winning the ball0.640.42
    xGA within 8s of losing the ball0.060.18
    Playing styleBolognaSassuolo
    Build-up efficiency0.290.33
    Field tilt0.560.62
    xT per match1.10.98
    xTA per match0.571.1
    Won balls, offensive half1628
    Pressing intensity0.230.22
    Pressing efficiency0.230.2
    Pressing efficiency, offensive half0.20.19
    Entries into the box per match917
    Entries into the box against810
    Pass completion %0.860.83
    Pass completion % under pressure0.810.81
    Passes per match507410
    Passes against per match332509
    Switches of play per match33.531.3
    Long balls per match2831
    Set piecesBolognaSassuolo
    xG from free kicks00.02
    Corners per match4.94
    Corners against per match3.53.5
    xG per corner0.040.04
    xGA per corner against0.010.01
    First touch, offensive corners %0.80.62
    First touch, defensive corners %0.430.86
    OtherBolognaSassuolo
    Throw-in control0.720.8
    MålvakternaLukasz Skorupski (Bologna)Arijanet Anan Murić (Sassuolo)
    Räddningar48
    Räddnings-%67%73%
    xG-förhindrat79%63%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Bologna mot Sassuolo?

    Bologna är favoriten med 56% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Bologna 56%, oavgjort 26%, Sassuolo 18%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.