Serie AStadio Luigi Ferraris, Genova25°9 km/h

    Read in English
    GenoaGenoaBalanserat & fysiskt
    vs
    ComoComoBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 2 · Como (56%)

    GenoaComo · Serie A

    1 · Genoa 18%X 26%56% Como · 2

    Analys: GenoaComo

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Fyra matcher utan seger för Genoa mot Como väger inte tungt, särskilt när vi kikar på lagens nuvarande form och förväntade mål. Hemmalaget har haft en tuff period med tre raka förluster och är segerlösa i sex raka matcher. När dessa siffror ställs mot Comos styrka i bollinnehav och kontroll, som har gett dem 56% chans att vinna enligt modellen, pekar mycket mot att gästerna tar hem segern.

    Genoas spelstil, mer fysisk och balanserad, har inte varit tillräcklig för att bryta deras negativa trend. De har i snitt genererat 0.72 i förväntade mål per match medan deras motståndare Como har producerat hela 1.6. Det ger en tydlig bild av vilket lag som har haft det enklare att ta sig fram på offensiv planhalva och skapa farliga chanser. Trots att Genoa faktiskt har bättre underliggande siffror i expected points (1.8 mot Comos 1.1), har de inte lyckats omsätta dessa i verkliga poäng på tavlan.

    Även om Genoa har varit något bättre defensivt med 0.78 i xGA jämfört med Comos 1.4, är det Comos offensiva styrka som kommer att prägla matchen. Med en trolig 0-1 seger för Como som det mest sannolika utfallet och en 43% chans att matchen slutar med över 2,5 mål, lutar det också mot en målsnål och kontrollerad tillställning.

    För den som letar spelvärde finns det i oddset på att Como vinner, med tanke på deras nuvarande form och de underliggande siffrorna. Modellen ger en klar fördel till gästerna, och en vinst för Como känns både statistiskt underbyggd och trolig.

    GenoaGenoa
    Form DDLLL
    Ligaranking xG #18xGA #6xT #20xP/match #6Points #16
    Nyckelspelare
    • Aaron MartinLWxG 0,03 · xT 0,14
    • Ruslan MalinovskyiCMxG 0,18 · xT 0,11
    • Leo OstigardCBxG 0,14 · xT 0,06
    ComoComo
    Form DWWWD
    Ligaranking xG #7xGA #10xT #19xP/match #12Points #13
    Nyckelspelare
    • Jacobo RamonCBxG 0,00 · xT 0,09
    • Luis MillaCAMxG 0,00 · xT 0,06
    • Trevoh ChalobahCBxG 0,06 · xT 0,04

    Matchprognos: GenoaComo

    Predikterad resultatmatris

    Como
    Genoa
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–09.3%
    0–113.4%
    0–210.6%
    0–35.4%
    0–4+2.9%
    1
    1–07.5%
    1–112.4%
    1–29.3%
    1–34.8%
    1–4+2.6%
    2
    2–03.4%
    2–15.3%
    2–24.1%
    2–32.1%
    2–4+1.1%
    3
    3–01.0%
    3–11.6%
    3–21.2%
    3–30.6%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–00.3%
    4+–10.4%
    4+–20.3%
    4+–30.2%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.0-113%
    2. 2.1-112%
    3. 3.0-211%
    4. 4.0-09%
    5. 5.1-29%
    Förväntade mål
    0,881,54
    Båda lagen gör mål
    46%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,4
    Under 2,557%
    @1.65
    Över 2,543%
    @2.32EV+1%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Como56%
    • Under 3,5 mål78%

    Kombinerad sannolikhet

    39%

    Skäligt odds

    2.59

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Como56%
    • Under 2,5 mål57%
    • Anastasios Douvikas gör mål33%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål46%
    • Över 2,5 mål43%
    • Anastasios Douvikas gör mål33%
    • Patrizio Masini får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Como56% sannolikhet@1.83PinnacleEV+2%referensodds
    • 2 · Como56% sannolikhet@1.82BetsafeEV+1%referensodds
    • 2 · Como56% sannolikhet@1.82BetssonEV+1%referensodds
    Spelbolag1 · GenoaX2 · Como
    Betsafe4.903.30
    EV+ 1%
    1.82
    Betsson4.903.30
    EV+ 1%
    1.82
    Nordicbet4.903.30
    EV+ 1%
    1.82
    Pinnacle5.483.24
    EV+ 2%
    1.83

    Odds uppdaterade 2 sep. 19:36

    Oddsrörelser

    10 %
    20 %15 %

    5.485.48

    X+2 %
    32 %27 %

    3.173.24

    2+2 %
    55 %50 %

    1.791.83

    Över 2,50 %
    44 %39 %

    2.332.32

    Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-27 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Genoa 0Oavgjort 2Como 2
    Mål: 25 (⌀ 1,8)

    Head-to-head based on Serie A data since 2021.

    Nyckelfakta

    • Genoa på 3 raka förluster
    • Genoa segerlösa i 6 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Genoa
    Como
    När mål görs och släpps in 2026
    Genoa (02)
    Como (11)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Genoa
    Johan Vasquez: 55 passningar, xT 0.09VasquezMorten Frendrup: 53 passningar, xT 0.05FrendrupLeo Ostigard: 48 passningar, xT 0OstigardAlessandro Marcandalli: 47 passningar, xT 0.05MarcandalliAlex Amorim: 42 passningar, xT 0AmorimTommaso Baldanzi: 29 passningar, xT -0.01BaldanziJustin Bijlow: 29 passningar, xT 0.01BijlowMikael Egill Ellertsson: 21 passningar, xT 0EllertssonBrooke Norton-Cuffy: 18 passningar, xT 0.04Norton-CuffyVitinha: 12 passningar, xT -0.01VitinhaLorenzo Colombo: 7 passningar, xT -0.01Colombo
    Como
    Trevoh Chalobah: 74 passningar, xT 0.03ChalobahLuis Milla: 70 passningar, xT 0.05MillaJacobo Ramon: 68 passningar, xT 0.06RamonAlex Valle: 57 passningar, xT 0.07ValleLucas da Cunha: 48 passningar, xT 0.05CunhaMáximo Perrone: 46 passningar, xT 0.01PerroneNico Paz: 39 passningar, xT -0.02PazJean Butez: 26 passningar, xT 0.04ButezYan Couto: 24 passningar, xT 0.08CoutoMartin Baturina: 14 passningar, xT 0BaturinaAssane Diao: 9 passningar, xT -0.01Diao
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Genoa
    Johan Vasquez: 55 passningar, xT 0.09VasquezMorten Frendrup: 53 passningar, xT 0.05FrendrupLeo Ostigard: 48 passningar, xT 0OstigardAlessandro Marcandalli: 47 passningar, xT 0.05MarcandalliAlex Amorim: 42 passningar, xT 0AmorimTommaso Baldanzi: 29 passningar, xT -0.01BaldanziJustin Bijlow: 29 passningar, xT 0.01BijlowMikael Egill Ellertsson: 21 passningar, xT 0EllertssonBrooke Norton-Cuffy: 18 passningar, xT 0.04Norton-CuffyVitinha: 12 passningar, xT -0.01VitinhaLorenzo Colombo: 7 passningar, xT -0.01Colombo
    Como
    Trevoh Chalobah: 74 passningar, xT 0.03ChalobahLuis Milla: 70 passningar, xT 0.05MillaJacobo Ramon: 68 passningar, xT 0.06RamonAlex Valle: 57 passningar, xT 0.07ValleLucas da Cunha: 48 passningar, xT 0.05CunhaMáximo Perrone: 46 passningar, xT 0.01PerroneNico Paz: 39 passningar, xT -0.02PazJean Butez: 26 passningar, xT 0.04ButezYan Couto: 24 passningar, xT 0.08CoutoMartin Baturina: 14 passningar, xT 0BaturinaAssane Diao: 9 passningar, xT -0.01Diao

    Lagen i siffror

    PerformanceGenoaComo
    Points01
    xPoints1.81.1
    xG per match0.721.6
    xGA per match0.781.4
    xG within 8s of winning the ball0.070.07
    xGA within 8s of losing the ball0.140.35
    Playing styleGenoaComo
    Build-up efficiency0.270.3
    Field tilt0.30.51
    xT per match0.230.53
    xTA per match1.21.1
    Won balls, offensive half2225
    Pressing intensity0.270.21
    Pressing efficiency0.260.29
    Pressing efficiency, offensive half0.180.37
    Entries into the box per match715
    Entries into the box against1810
    Pass completion %0.810.83
    Pass completion % under pressure0.750.73
    Passes per match380496
    Passes against per match463313
    Switches of play per match19.217.6
    Long balls per match1817
    Set piecesGenoaComo
    xG from free kicks00
    Corners per match59.8
    Corners against per match50.98
    xG per corner0.010.09
    xGA per corner against00
    First touch, offensive corners %00.5
    First touch, defensive corners %0.61
    OtherGenoaComo
    Throw-in control0.581
    MålvakternaJustin Bijlow (Genoa)Jean Butez (Como)
    Räddningar22
    Räddnings-%50%67%
    xG-förhindrat27%54%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Genoa mot Como?

    Como är favoriten med 56% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Genoa 18%, oavgjort 26%, Como 56%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 0-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 43% mot under 57%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 46%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.