Serie ASan Siro, Milano27°9 km/h

    Read in English
    InterInterBollinnehav & kontroll
    vs
    NapoliNapoliBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 1 · Inter (57%)Bästa värdet enligt modellen: Över 4,5 @ 7.09 (+43 %)

    InterNapoli · Serie A

    1 · Inter 57%X 23%20% Napoli · 2

    Analys: InterNapoli

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    Tre oavgjorda och en förlust för Inter mot Napoli sedan 2021 pekar på en historik där hemmalaget haft svårt att bryta dödläget. Fyra matcher är dock för lite för att väga tyngre än den pågående säsongsformen, där Inter just nu har ett klart övertag enligt statistiken. Modellens sannolikheter ger hemmalaget en 57% chans att vinna, jämfört med gästernas 20%. Med xG-siffror som lutar till Inters fördel, 2.03 mot Napolis 1.07, talar mycket för att Inter kan bryta den negativa trenden.

    Inters styrka ligger i deras spel med bollinnehav och kontroll på planen, där de försöker dominera offensivt. Napoli i sin tur, med tre raka segrar och lika många hållna nollor, ser ut att ha hittat sitt defensiva spel. Det kommer dock inte att räcka enbart med ett fysiskt balanserat spel om de vill bryta Inters förväntade dominans. Med tanke på att Napoli är skickliga på kontringar, vilket deras xG inom åtta sekunder efter bollvinst visar, kan de komma att ställa till det för Inters försvar.

    Trots Napolis formkurva och deras förmåga att hålla tätt bakåt, är det Inters styrkor som bör få mest utrymme i analysen. Förväntningarna kring antalet mål är höga, med 60% sannolikhet för över 2,5 mål. Även om 1-1 och 2-1 båda listas som sannolika resultat, lutar jag åt att Inter tar hem en jämn kamp med siffrorna 2-1. Med en högre sannolikhet att båda lagen gör mål, 57%, förväntas en tät men händelserik match.

    Spelvärdet finns i att lita på hemmalagets styrkor och formen den här säsongen. Med Inters seger chansad till 57% och Over 2,5 mål satt till 60%, ser ett spel på hemmaseger kombinerat med över 2,5 mål lockande ut för den som söker stabila spel. Ett odds som kan övervägas finns hos bolag som erbjuder spel på Inter och över 2,5 mål till odds omkring 2.50.

    InterInter
    Form WWDDW
    Ligaranking xG #9xGA #9xT #12xP/match #13Points #2
    Nyckelspelare
    • Marcus ThuramFxG 0,56 · xT 0,04
    • Pio EspositoFxG 0,51 · xT 0,07
    • Lautaro MartinezFxG 0,52 · xT 0,09
    NapoliNapoli
    Form DLWWW
    Ligaranking xG #15xGA #5xT #5xP/match #15Points #3
    Nyckelspelare
    • Giovanni Di LorenzoRWBxG 0,15 · xT 0,13
    • Amir RrahmaniCBxG 0,13 · xT 0,07
    • Matteo PolitanoRWxG 0,15 · xT 0,18

    Matchprognos: InterNapoli

    Predikterad resultatmatris

    Napoli
    Inter
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.8%
    0–14.5%
    0–22.6%
    0–30.9%
    0–4+0.3%
    1
    1–08.8%
    1–110.1%
    1–25.2%
    1–31.9%
    1–4+0.6%
    2
    2–09.3%
    2–19.9%
    2–25.3%
    2–31.9%
    2–4+0.6%
    3
    3–06.3%
    3–16.7%
    3–23.6%
    3–31.3%
    3–4+0.4%
    4+
    4+–05.1%
    4+–15.5%
    4+–22.9%
    4+–31.0%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-110%
    2. 2.2-110%
    3. 3.2-09%
    4. 4.1-09%
    5. 5.3-17%
    Förväntade mål
    2,031,07
    Båda lagen gör mål
    57%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,540%
    @1.82
    Över 2,560%
    @2.07EV+23%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Inter57%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    50%

    Skäligt odds

    1.98

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Inter57%
    • Över 2,5 mål60%
    • Piotr Sebastian Zieliński gör mål25%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål57%
    • Över 2,5 mål60%
    • Piotr Sebastian Zieliński gör mål25%
    • André-Frank Zambo Anguissa får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Över 4.520% sannolikhet@7.09BetsafeEV+43%referensodds
    • Över 4.520% sannolikhet@7.09BetssonEV+43%referensodds
    • Över 4.520% sannolikhet@7.09NordicbetEV+43%referensodds
    Spelbolag1 · InterX2 · Napoli
    Betsafe1.683.60
    EV+ 8%
    5.40
    Betsson1.683.65
    EV+ 8%
    5.40
    Nordicbet1.683.65
    EV+ 8%
    5.40
    Pinnacle1.693.87
    EV+ 6%
    5.27

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:15

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Inter sedan 28 augusti — oddset har fallit från 1.76 till 1.69 (−4 %).

    1-4 %
    58 %53 %

    1.761.69

    X+7 %
    28 %23 %

    3.623.87

    2+11 %
    22 %17 %

    4.735.27

    Över 2,50 %
    49 %44 %

    2.072.07

    Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Inter 0Oavgjort 3Napoli 1
    Mål: 57 (⌀ 3)

    Head-to-head based on Serie A data since 2021.

    Nyckelfakta

    • Napoli på 3 raka segrar
    • Napoli har hållit nollan i 3 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Inter
    Napoli
    När mål görs och släpps in 2026
    Inter (41)
    Napoli (20)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Inter
    Alessandro Bastoni: 99 passningar, xT 0.03BastoniYann Bisseck: 62 passningar, xT 0.07BisseckManuel Akanji: 58 passningar, xT 0.05AkanjiFederico Dimarco: 56 passningar, xT 0.08DimarcoPiotr Zielinski: 55 passningar, xT 0.05ZielinskiJosep Martinez: 54 passningar, xT 0.02MartinezHakan Calhanoglu: 53 passningar, xT 0.02CalhanogluNicolò Barella: 45 passningar, xT 0.04BarellaAndy Diouf: 30 passningar, xT 0.34DioufPio Esposito: 26 passningar, xT -0.06EspositoPetar Sucic: 26 passningar, xT 0.19Sucic
    Napoli
    Stanislav Lobotka: 70 passningar, xT 0.18LobotkaAmir Rrahmani: 67 passningar, xT 0.15RrahmaniLeonardo Spinazzola: 58 passningar, xT 0.29SpinazzolaGiovanni Di Lorenzo: 57 passningar, xT 0.24LorenzoRafa Marin: 39 passningar, xT 0.05MarinAlex Meret: 35 passningar, xT 0MeretScott Mctominay: 32 passningar, xT -0.06MctominayFrank Anguissa: 24 passningar, xT 0.02AnguissaKevin De Bruyne: 20 passningar, xT 0.1BruyneMatteo Politano: 18 passningar, xT 0.06PolitanoAlisson de Almeida Santos: 11 passningar, xT 0.09Santos
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Inter
    Alessandro Bastoni: 99 passningar, xT 0.03BastoniYann Bisseck: 62 passningar, xT 0.07BisseckManuel Akanji: 58 passningar, xT 0.05AkanjiFederico Dimarco: 56 passningar, xT 0.08DimarcoPiotr Zielinski: 55 passningar, xT 0.05ZielinskiJosep Martinez: 54 passningar, xT 0.02MartinezHakan Calhanoglu: 53 passningar, xT 0.02CalhanogluNicolò Barella: 45 passningar, xT 0.04BarellaAndy Diouf: 30 passningar, xT 0.34DioufPio Esposito: 26 passningar, xT -0.06EspositoPetar Sucic: 26 passningar, xT 0.19Sucic
    Napoli
    Stanislav Lobotka: 70 passningar, xT 0.18LobotkaAmir Rrahmani: 67 passningar, xT 0.15RrahmaniLeonardo Spinazzola: 58 passningar, xT 0.29SpinazzolaGiovanni Di Lorenzo: 57 passningar, xT 0.24LorenzoRafa Marin: 39 passningar, xT 0.05MarinAlex Meret: 35 passningar, xT 0MeretScott Mctominay: 32 passningar, xT -0.06MctominayFrank Anguissa: 24 passningar, xT 0.02AnguissaKevin De Bruyne: 20 passningar, xT 0.1BruyneMatteo Politano: 18 passningar, xT 0.06PolitanoAlisson de Almeida Santos: 11 passningar, xT 0.09Santos

    Lagen i siffror

    PerformanceInterNapoli
    Points33
    xPoints11
    xG per match1.40.78
    xGA per match10.72
    xG within 8s of winning the ball0.070.14
    xGA within 8s of losing the ball00.07
    Playing styleInterNapoli
    Build-up efficiency0.310.31
    Field tilt0.690.7
    xT per match0.941.2
    xTA per match0.510.23
    Won balls, offensive half2127
    Pressing intensity0.220.24
    Pressing efficiency0.340.25
    Pressing efficiency, offensive half0.330.26
    Entries into the box per match1518
    Entries into the box against67
    Pass completion %0.850.83
    Pass completion % under pressure0.830.74
    Passes per match655461
    Passes against per match252379
    Switches of play per match38.545.3
    Long balls per match4441
    Set piecesInterNapoli
    xG from free kicks00
    Corners per match3.15
    Corners against per match3.15
    xG per corner0.020
    xGA per corner against00.01
    First touch, offensive corners %10.4
    First touch, defensive corners %0.671
    OtherInterNapoli
    Throw-in control0.830.83
    MålvakternaJosep Martinez (Inter)Scott Mctominay (Napoli)
    Räddningar22
    Räddnings-%67%100%
    xG-förhindrat84%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Inter mot Napoli?

    Inter är favoriten med 57% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Inter 57%, oavgjort 23%, Napoli 20%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 60% mot under 40%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 57%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.