01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Udinese eller oavgjort (1X)66%
- Under 3,5 mål78%
Serie ABluenergy Stadium, Udine25°10 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
1-1. Det är det troligaste resultatet när Udinese möter Lazio. Modellen ger Udinese en liten fördel med 35% chans att vinna, mot Lazios 33%. Trots att Lazio har tagit tre raka segrar finns det en intressant spänning mellan lagen. Udineses spelstil är balanserad och fysisk, och när dessa två lagdelar står mot varandra är det ofta små marginaler som avgör.
När vi ser på de förväntade målen är det knappt övertag för hemmapubliken med 1.23 mot 1.16. Det är en indikation på en jämn match där båda lagens defensiva stabilitet blir nyckeln. Lazio, som också spelar balanserat och fysiskt, kommer med tre segrar i ryggen. De har dock haft svårt i de senaste inbördes mötena, där Udinese har undvikit förlust i samtliga fyra matcher sedan 2021. Men det urvalet är för litet för att väga tyngre än nuvarande form.
Statistiken visar att Lazio har ett litet försprång i faktiska poäng denna säsong, men Udinese ligger före när det gäller förväntade poäng och mål. Udinese har producerat ett förväntat målsnitt på 1.4 per match, klart högre än Lazios 0.81. Trots detta släpper de också in fler mål, vilket gör defensiven till en akilleshäl.
Det finns ett spelvärde i att spela på hemmasidan hos Betsafe, Betsson och Nordicbet till odds 2.88, givet modellens 35% sannolikhet. Om du ser potential i en liten avkastning på den risken kan det vara värt att överväga. Med tanke på de offensiva och defensiva siffrorna lutar det åt under 2,5 mål, men spelvärdet hos hemmasidan är det som sticker ut mest inför denna drabbning.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Udinese | X | 2 · Lazio |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 2% 2.88 | 3.10 | 2.58 |
| Betsson | EV+ 2% 2.88 | 3.15 | 2.58 |
| Nordicbet | EV+ 2% 2.88 | 3.15 | 2.58 |
| Pinnacle | EV+ 4% 2.93 | 3.15 | 2.65 |
Odds uppdaterade 5 sep. 20:33
2.78 → 2.93
3.09 → 3.15
2.70 → 2.65
Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-05 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Serie A data since 2021.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Udinese | Lazio |
|---|---|---|
| Points | 4 | 6 |
| xPoints | 2.8 | 2.3 |
| xG per match | 1.4 | 0.81 |
| xGA per match | 1.7 | 1.3 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.38 | 0.07 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.18 | 0.65 |
| Playing style | Udinese | Lazio |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.28 | 0.3 |
| Field tilt | 0.44 | 0.59 |
| xT per match | 0.99 | 0.78 |
| xTA per match | 1 | 0.89 |
| Won balls, offensive half | 24 | 19 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.2 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.24 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.25 | 0.19 |
| Entries into the box per match | 12 | 9 |
| Entries into the box against | 17 | 10 |
| Pass completion % | 0.75 | 0.79 |
| Pass completion % under pressure | 0.72 | 0.74 |
| Passes per match | 333 | 332 |
| Passes against per match | 439 | 439 |
| Switches of play per match | 19 | 26.1 |
| Long balls per match | 30 | 28 |
| Set pieces | Udinese | Lazio |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.03 | 0 |
| Corners per match | 2 | 4.8 |
| Corners against per match | 6.5 | 4.8 |
| xG per corner | 0.04 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.08 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.5 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.54 | 0.3 |
| Other | Udinese | Lazio |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.56 | 0.65 |
| Målvakterna | Maduka Okoye (Udinese) | Christos Mandas (Lazio) |
|---|---|---|
| Räddningar | 9 | 6 |
| Räddnings-% | 75% | 100% |
| xG-förhindrat | 50% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Udinese är favoriten med 35% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Udinese 35%, oavgjort 31%, Lazio 33%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 43% mot under 57%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.