Serie BStadio Cino e Lillo Del Duca, Ascoli Piceno28°15 km/h

    Read in English
    AscoliAscoliBollinnehav & kontroll
    vs
    BeneventoBeneventoBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 2 · Benevento (39%)Soft kryss
    Begränsat dataunderlagModellen har få tidigare matcher med de här lagen i den här serien — prognosen vilar därför på tunnare underlag än vanligt.

    AscoliBenevento · Serie B

    1 · Ascoli 39%X 22%39% Benevento · 2

    Analys: AscoliBenevento

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Texten innehåller ett sakfel: 2–1 (9%) är enligt resultatlistan sannolikt Ascolis segersiffror (hemmalag–bortalag), inte en Benevento-seger. Här är texten korrigerad:

    1.66 mot 1.25 i förväntade mål talar för en jämn matchbild mellan Ascoli och Benevento, men det är de underliggande siffrorna som verkligen kittlar. Gästerna från Benevento har hittills haft svårigheter att omsätta sina chanser i verkliga poäng; trots att de bara har en poäng på tavlan, har deras xPoints underbyggt en potential på 3.1, vilket är överlägset Ascolis 1.3. Det här är ett lag som borde ha tagit mer än vad de faktiskt gjort.

    Ascoli å andra sidan har dragit nytta av sitt bollinnehav och den kontroll de försöker etablera på den offensiva planhalvan. Deras xG per match (1.6) reflekterar en hyfsad offensiv kapacitet, men deras defensiva siffror är allt annat än smickrande. Ett genomsnitt på 2.7 insläppta mål per match är oroväckande och ställer stora krav på att offensiven levererar.

    Benevento, med sin fysiska och balanserade spelstil, verkar ha hittat en modell som ger dem bättre defensiv stabilitet. Deras xGA på 1.1 per match är en markant skillnad jämfört med Ascolis bräckliga försvar. Trots den jämna sannolikheten på 39% för båda lagen att vinna, lutar modellen mot gästerna som det mer spelvärda alternativet. Vid odds på 3.35 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet ligger det ett märkbart övervärde.

    Om vi ska förvänta oss målkalas eller inte, är det en fråga för spekulation. Modellen antyder 55% för över 2,5 mål och 58% för att båda lagen gör mål. Det troligaste resultatet, 1–1, speglar en match som mycket väl kan sluta med delad poäng, men Benevento har nu chansen att vända trenden och överraska med en bortaseger. Deras defensiva styrka kan bli nyckeln till att hålla Ascoli stången och säkra tre poäng på bortaplan. För den som jagar spelvärde är det bortasegern som lockar mest.

    AscoliAscoli
    Form WD
    Ligaranking xG #5xGA #20xT #3xP/match #20Points #5
    Nyckelspelare
    • Andrea SilipoRWxG 0,26 · xT 0,16
    • Simone D'UffiziLWxG 0,15 · xT 0,28
    • Marcos CuradoCBxG 0,00 · xT 0,45
    BeneventoBenevento
    Form LD
    Ligaranking xG #6xGA #10xT #13xP/match #8Points #17
    Nyckelspelare
    • Francesco Paolo SalveminiFxG 0,59 · xT 0,01
    • Davide LamestaRWxG 0,25 · xT 0,29
    • Luigi CherubiniLWxG 0,16 · xT 0,13

    Matchprognos: AscoliBenevento

    Predikterad resultatmatris

    Benevento
    Ascoli
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.8%
    0–16.5%
    0–24.3%
    0–31.8%
    0–4+0.7%
    1
    1–08.8%
    1–111.7%
    1–27.1%
    1–32.9%
    1–4+1.2%
    2
    2–07.5%
    2–19.4%
    2–25.8%
    2–32.4%
    2–4+1.0%
    3
    3–04.2%
    3–15.2%
    3–23.2%
    3–31.3%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–02.5%
    4+–13.1%
    4+–21.9%
    4+–30.8%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.2-19%
    3. 3.1-09%
    4. 4.2-08%
    5. 5.1-27%
    Förväntade mål
    1,661,25
    Båda lagen gör mål
    58%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,544%
    @1.78
    Över 2,556%
    @2.04EV+12%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Benevento eller oavgjort (X2)53%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    41%

    Skäligt odds

    2.43

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 2 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Benevento eller oavgjort (X2)53%
    • Över 2,5 mål56%

    Kombinerad sannolikhet

    25%

    Skäligt odds

    3.97

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 2 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål58%
    • Över 2,5 mål56%

    Kombinerad sannolikhet

    46%

    Skäligt odds

    2.16

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Benevento39% sannolikhet@3.05BetsafeEV+19%referensodds
    • 2 · Benevento39% sannolikhet@3.05BetssonEV+19%referensodds
    • 2 · Benevento39% sannolikhet@3.05NordicbetEV+19%referensodds
    Spelbolag1 · AscoliX2 · Benevento
    Betsafe2.253.10
    EV+ 19%
    3.05
    Betsson2.253.10
    EV+ 19%
    3.05
    Nordicbet2.253.10
    EV+ 19%
    3.05
    Pinnacle2.333.37
    EV+ 19%
    3.05

    Odds uppdaterade 3 sep. 18:33

    Oddsrörelser

    1-3 %
    43 %38 %

    2.392.33

    X-1 %
    30 %25 %

    3.403.37

    2+4 %
    34 %29 %

    2.933.05

    Över 2,5-3 %
    48 %43 %

    2.112.04

    Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Ascoli
    Benevento
    När mål görs och släpps in 2026
    Ascoli (32)
    Benevento (23)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Ascoli
    Marcos Curado: 144 passningar, xT 0.86CuradoNicholas Rizzo: 135 passningar, xT 0.39RizzoSamuele Damiani: 106 passningar, xT 0.12DamianiAbdoul Razack Guiébré: 78 passningar, xT 0GuiébréTommaso Milanese: 70 passningar, xT 0.1MilaneseGiovanni Corradini: 70 passningar, xT 0.23CorradiniSamuele Vitale: 56 passningar, xT -0.02VitaleAndrea Silipo: 52 passningar, xT 0.27SilipoSimone D'Uffizi: 50 passningar, xT 0.48D'UffiziSergiu Perciun: 32 passningar, xT -0.03PerciunAndrea Oliveri: 27 passningar, xT 0.19Oliveri
    Benevento
    Mattia Maita: 113 passningar, xT 0.27MaitaStefano Scognamillo: 85 passningar, xT 0.23ScognamilloAntonio Prisco: 79 passningar, xT 0.1PriscoGianmarco Vannucchi: 77 passningar, xT 0.05VannucchiPietro Beruatto: 70 passningar, xT 0.08BeruattoPietro Saio: 54 passningar, xT 0.05SaioLuigi Cherubini: 50 passningar, xT 0.14CherubiniDavide Lamesta: 38 passningar, xT 0.42LamestaLuca Caldirola: 38 passningar, xT 0CaldirolaLeonardo Sernicola: 36 passningar, xT 0.17SernicolaNiccolo Pierozzi: 32 passningar, xT -0.13Pierozzi
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Ascoli
    Marcos Curado: 144 passningar, xT 0.86CuradoNicholas Rizzo: 135 passningar, xT 0.39RizzoSamuele Damiani: 106 passningar, xT 0.12DamianiAbdoul Razack Guiébré: 78 passningar, xT 0GuiébréTommaso Milanese: 70 passningar, xT 0.1MilaneseGiovanni Corradini: 70 passningar, xT 0.23CorradiniSamuele Vitale: 56 passningar, xT -0.02VitaleAndrea Silipo: 52 passningar, xT 0.27SilipoSimone D'Uffizi: 50 passningar, xT 0.48D'UffiziSergiu Perciun: 32 passningar, xT -0.03PerciunAndrea Oliveri: 27 passningar, xT 0.19Oliveri
    Benevento
    Mattia Maita: 113 passningar, xT 0.27MaitaStefano Scognamillo: 85 passningar, xT 0.23ScognamilloAntonio Prisco: 79 passningar, xT 0.1PriscoGianmarco Vannucchi: 77 passningar, xT 0.05VannucchiPietro Beruatto: 70 passningar, xT 0.08BeruattoPietro Saio: 54 passningar, xT 0.05SaioLuigi Cherubini: 50 passningar, xT 0.14CherubiniDavide Lamesta: 38 passningar, xT 0.42LamestaLuca Caldirola: 38 passningar, xT 0CaldirolaLeonardo Sernicola: 36 passningar, xT 0.17SernicolaNiccolo Pierozzi: 32 passningar, xT -0.13Pierozzi

    Lagen i siffror

    PerformanceAscoliBenevento
    Points41
    xPoints1.33.1
    xG per match1.61.5
    xGA per match2.71.1
    xG within 8s of winning the ball0.730.3
    xGA within 8s of losing the ball0.410.07
    Playing styleAscoliBenevento
    Build-up efficiency0.260.29
    Field tilt0.690.61
    xT per match1.40.83
    xTA per match1.30.56
    Won balls, offensive half3021
    Pressing intensity0.240.23
    Pressing efficiency0.320.22
    Pressing efficiency, offensive half0.370.19
    Entries into the box per match1616
    Entries into the box against168
    Pass completion %0.820.81
    Pass completion % under pressure0.770.76
    Passes per match442390
    Passes against per match227381
    Switches of play per match29.429.7
    Long balls per match3030
    Set piecesAscoliBenevento
    xG from free kicks0.130.04
    Corners per match6.69.6
    Corners against per match7.12.5
    xG per corner0.020.01
    xGA per corner against0.090.09
    First touch, offensive corners %0.460.32
    First touch, defensive corners %0.710.6
    OtherAscoliBenevento
    Throw-in control0.770.84
    MålvakternaSamuele Vitale (Ascoli)Gianmarco Vannucchi (Benevento)
    Räddningar83
    Räddnings-%80%50%
    xG-förhindrat68%16%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Ascoli mot Benevento?

    Benevento är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Ascoli 39%, oavgjort 22%, Benevento 39%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.