Serie BOrogel Stadium Dino Manuzzi, Cesena26°17 km/h

    Read in English
    CesenaCesenaLågt block & direktspel
    vs
    MantovaMantovaBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Cesena (37%)Soft kryssBästa värdet enligt modellen: Över 2,5 @ 1.99 (+14 %)

    CesenaMantova · Serie B

    1 · Cesena 37%X 26%37% Mantova · 2

    Analys: CesenaMantova

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    37% chans för båda lagen att ta hem segern, men modellen tippar ändå på hemmalaget. Cesena har en direkt och anfallsglad spelstil, vilket kan ställa till problem för Mantova som satsar på bollinnehav och press. Trots jämna odds och en jämn balans i tidigare möten, lutar det åt att Cesena drar nytta av sin offensiva planhalva, även om Mantovas possession-fokuserade spel kan jämna ut spelet.

    Med 57% sannolikhet för över 2,5 mål och 60% för att båda lagen nätar, pekar siffrorna mot en målrik match. Förväntade mål är 1.45 för hemmalaget och 1.53 för gästerna, vilket indikerar en jämn kamp med potential för fler än två mål. Tidigare möten är få, vilket gör att de väger lätt mot nuvarande form och modellens förväntade mål. Mantova har visat sig starkare i poäng och xPoints så här långt, men Cesena kan överraska med sin direkta spelstil.

    Det finns ett spelvärde att plocka upp hos Betsafe, Betsson och Nordicbet för över 3,5 mål till odds 3.35. Modellen ger här en 35% sannolikhet, vilket innebär ett övervärde på 17%. En satsning här kan betala sig väl, särskilt med tanke på de offensiva tendenser båda lagen visar upp.

    CesenaCesena
    Form DDLDW
    Ligaranking xG #19xGA #6xT #20xP/match #7Points #4
    Nyckelspelare
    • Cristian ShpendiFxG 0,42 · xT 0,04
    • Mihajlo IlićCMxG 0,00 · xT 0,04
    • Riccardo PaganoCMxG 0,04 · xT 0,03
    MantovaMantova
    Form WWLWW
    Ligaranking xG #10xGA #1xT #12xP/match #5Points #2
    Nyckelspelare
    • Rares IlieFxG 0,37 · xT 0,09
    • Francesco RuoccoLWxG 0,25 · xT 0,00
    • Ettore GliozziFxG 0,36 · xT 0,02

    Matchprognos: CesenaMantova

    Predikterad resultatmatris

    Mantova
    Cesena
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.4%
    0–17.4%
    0–25.9%
    0–33.0%
    0–4+1.6%
    1
    1–07.1%
    1–111.6%
    1–28.6%
    1–34.4%
    1–4+2.3%
    2
    2–05.4%
    2–18.2%
    2–26.3%
    2–33.2%
    2–4+1.7%
    3
    3–02.6%
    3–14.0%
    3–23.0%
    3–31.5%
    3–4+0.8%
    4+
    4+–01.3%
    4+–12.0%
    4+–21.5%
    4+–30.8%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-29%
    3. 3.2-18%
    4. 4.0-17%
    5. 5.1-07%
    Förväntade mål
    1,451,53
    Båda lagen gör mål
    60%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,543%
    @1.83
    Över 2,557%
    @1.99EV+12%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Cesena eller oavgjort (1X)61%
    • Över 1,5 mål80%

    Kombinerad sannolikhet

    49%

    Skäligt odds

    2.06

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Cesena eller oavgjort (1X)61%
    • Över 2,5 mål57%
    • Cristian Shpendi gör mål24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål60%
    • Över 2,5 mål57%
    • Leonardo Mancuso gör mål24%
    • Simone Trimboli får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Över 2.557% sannolikhet@1.99PinnacleEV+14%referensodds
    • Över 3.535% sannolikhet@3.25BetsafeEV+13%referensodds
    • Över 3.535% sannolikhet@3.25BetssonEV+13%referensodds
    Spelbolag1 · CesenaX2 · Mantova
    Betsafe2.423.10
    EV+ 3%
    2.80
    Betsson2.423.10
    EV+ 3%
    2.80
    Nordicbet2.423.10
    EV+ 3%
    2.80
    Pinnacle2.513.30
    EV+ 5%
    2.85

    Odds uppdaterade 3 sep. 10:37

    Oddsrörelser

    10 %
    40 %35 %

    2.522.51

    X-2 %
    31 %26 %

    3.363.30

    2+2 %
    36 %31 %

    2.802.85

    Över 2,50 %
    50 %45 %

    1.991.99

    Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Cesena 2Oavgjort 0Mantova 2
    Mål: 710 (⌀ 4,2)

    Head-to-head based on Serie B data since 2023.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Cesena
    Mantova
    När mål görs och släpps in 2026
    Cesena (32)
    Mantova (52)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Cesena
    Alessandro Siano: 91 passningar, xT -0.01SianoJacopo Gelli: 90 passningar, xT 0.09GelliMihajlo Ilić: 77 passningar, xT 0.09IlićRiccardo Pagano: 66 passningar, xT 0.01PaganoAndrea Ciofi: 62 passningar, xT 0.02CiofiMassimiliano Mangraviti: 31 passningar, xT 0.03MangravitiDimitri Bisoli: 21 passningar, xT 0.03BisoliXavello Djave Lyam Druiventak: 19 passningar, xT 0.25DruiventakAntonio Fiori: 17 passningar, xT -0.03FioriMatteo Guidi: 17 passningar, xT -0.02GuidiCristian Shpendi: 16 passningar, xT 0.06Shpendi
    Mantova
    Alessio Castellini: 90 passningar, xT 0.3CastelliniFahem Benaissa-Yahia: 71 passningar, xT 0.32Benaissa-YahiaStefano Cella: 70 passningar, xT 0.05CellaSimone Trimboli: 68 passningar, xT 0.35TrimboliBodin Tomasevic: 55 passningar, xT 0.07TomasevicJonathan Silva Pertinhes: 52 passningar, xT 0.11PertinhesFrancesco Bardi: 51 passningar, xT 0.01BardiLorenzo Ignacchiti: 47 passningar, xT 0.17IgnacchitiFrancesco Ruocco: 34 passningar, xT -0.01RuoccoRares Ilie: 28 passningar, xT 0.13IlieAndrea Meroni: 21 passningar, xT 0.05Meroni
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Cesena
    Alessandro Siano: 91 passningar, xT -0.01SianoJacopo Gelli: 90 passningar, xT 0.09GelliMihajlo Ilić: 77 passningar, xT 0.09IlićRiccardo Pagano: 66 passningar, xT 0.01PaganoAndrea Ciofi: 62 passningar, xT 0.02CiofiMassimiliano Mangraviti: 31 passningar, xT 0.03MangravitiDimitri Bisoli: 21 passningar, xT 0.03BisoliXavello Djave Lyam Druiventak: 19 passningar, xT 0.25DruiventakAntonio Fiori: 17 passningar, xT -0.03FioriMatteo Guidi: 17 passningar, xT -0.02GuidiCristian Shpendi: 16 passningar, xT 0.06Shpendi
    Mantova
    Alessio Castellini: 90 passningar, xT 0.3CastelliniFahem Benaissa-Yahia: 71 passningar, xT 0.32Benaissa-YahiaStefano Cella: 70 passningar, xT 0.05CellaSimone Trimboli: 68 passningar, xT 0.35TrimboliBodin Tomasevic: 55 passningar, xT 0.07TomasevicJonathan Silva Pertinhes: 52 passningar, xT 0.11PertinhesFrancesco Bardi: 51 passningar, xT 0.01BardiLorenzo Ignacchiti: 47 passningar, xT 0.17IgnacchitiFrancesco Ruocco: 34 passningar, xT -0.01RuoccoRares Ilie: 28 passningar, xT 0.13IlieAndrea Meroni: 21 passningar, xT 0.05Meroni

    Lagen i siffror

    PerformanceCesenaMantova
    Points46
    xPoints3.23.4
    xG per match0.661.2
    xGA per match0.90.58
    xG within 8s of winning the ball0.020.46
    xGA within 8s of losing the ball0.080.19
    Playing styleCesenaMantova
    Build-up efficiency0.320.27
    Field tilt0.220.6
    xT per match0.330.84
    xTA per match10.55
    Won balls, offensive half1034
    Pressing intensity0.260.24
    Pressing efficiency0.270.33
    Pressing efficiency, offensive half0.190.27
    Entries into the box per match412
    Entries into the box against216
    Pass completion %0.740.74
    Pass completion % under pressure0.680.69
    Passes per match275329
    Passes against per match467334
    Switches of play per match23.829.3
    Long balls per match2934
    Set piecesCesenaMantova
    xG from free kicks0.090.27
    Corners per match13
    Corners against per match9.14
    xG per corner0.010.01
    xGA per corner against0.010.01
    First touch, offensive corners %00.33
    First touch, defensive corners %0.530.75
    OtherCesenaMantova
    Throw-in control0.810.51
    MålvakternaAlessandro Siano (Cesena)Francesco Bardi (Mantova)
    Räddningar102
    Räddnings-%83%50%
    xG-förhindrat68%38%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Cesena mot Mantova?

    Cesena är favoriten med 37% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Cesena 37%, oavgjort 26%, Mantova 37%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 57% mot under 43%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 60%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.