SuperettanSödertälje Fotbollsarena, Södertälje8°25 km/h

    Read in English
    Nordic UnitedNordic UnitedKontringar & inlägg
    vs
    NorrbyNorrbyKontringar & inlägg
    Modellens tips: 1 · Nordic United (47%)

    Nordic United mot Norrby · Superettan

    1 · Nordic United 47%X 24%28% Norrby · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Nordic United mot Norrby (Superettan, söndag 18 oktober 2026): Nordic United vinner 47%, oavgjort 24%, Norrby vinner 28%. Förväntade mål (xG): Nordic United 1,87, Norrby 1,17. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 59%, båda lagen gör mål 59%. Dubbelchans: Nordic United eller oavgjort 72%, Norrby eller oavgjort 53%. Prognosen uppdaterades lördag 10 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Nordic United – Norrby

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    Med en poängskillnad på nio poäng mellan Nordic United och Norrby är det ingen tvekan om vilket lag som hittills haft en stabilare säsong. Hemmalaget ligger på 36 poäng, medan gästerna har samlat 27. Trots detta är xPoints-fördelen hos Norrby, vilket antyder att de, med en aning tur, kunde ha nått en bättre position i tabellen.

    Båda lagen spelar med fokus på kontringar och inlägg. Det talar för att vi sannolikt kommer få se en matchbild där bollen rör sig snabbt från försvar till anfall, utan att något av lagen dominerar bollinnehavet. Nordic United har en lätt övervikt i förväntade mål per match, 1.4 jämfört med Norrbys 1.3, vilket kan ge dem en liten fördel i offensiven.

    Trots att de bara mötts en gång tidigare, vilket slutade oavgjort, är inbördes möten inget vi kan lägga stor vikt vid här. Istället är det aktuella form och de underliggande siffrorna som styr analysen. Nordic United har haft lite flyt enligt xPoints, medan Norrby kunde ha förtjänat några fler poäng än vad de fått.

    Sannolikheten för att matchen landar över 2,5 mål är 59%, och med båda lagen förväntade att göra mål är ett 2-1-resultat till hemmalaget inte alls osannolikt. Detta speglas även i modellens tips, som pekar mot en Nordic United-seger. För den som söker spelvärde finns en hemmaoddset hos Betsafe och Nordicbet på 2.23, vilket modellen ger 47% sannolikhet för, alltså ett femprocentigt övervärde.

    Slutsatsen är att ett bet på Nordic United till det oddset är rimligt, men som alltid gäller det att förvalta sina insatser klokt. Fotboll är trots allt spel om små marginaler.

    Nordic UnitedNordic United
    Form WLDLL
    Ligaranking xG #6xGA #15xT #3xP/match #10Points #8
    Nyckelspelare
    • Mohammad FazalLBxG 0,01 · xT 0,11
    • Amar EminovicLWxG 0,18 · xT 0,16
    • Theodor JohanssonLBxG 0,15 · xT 0,09
    NorrbyNorrby
    Form LLLDW
    Ligaranking xG #8xGA #13xT #12xP/match #3Points #13
    Nyckelspelare
    • Vidar SvendsénCBxG 0,02 · xT 0,11
    • Julius JohanssonFxG 0,20 · xT 0,17
    • Olle BacklundRWxG 0,05 · xT 0,20

    Matchprognos: Nordic United – Norrby

    Predikterad resultatmatris

    Norrby →
    Nordic United →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.1%
    0–15.3%
    0–23.3%
    0–31.3%
    0–4+0.5%
    1
    1–08.7%
    1–110.8%
    1–26.1%
    1–32.4%
    1–4+0.9%
    2
    2–08.4%
    2–19.8%
    2–25.7%
    2–32.2%
    2–4+0.8%
    3
    3–05.2%
    3–16.1%
    3–23.6%
    3–31.4%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–03.8%
    4+–14.4%
    4+–22.6%
    4+–31.0%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-110%
    3. 3.1-09%
    4. 4.2-08%
    5. 5.3-16%
    Förväntade mål
    1,87–1,17
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,541%
    @2.35
    Över 2,559%
    @1.55

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Nordic United47%
    • Över 1,5 mål81%

    Kombinerad sannolikhet

    45%

    Skäligt odds

    2.23

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Nordic United47%
    • Över 2,5 mål59%
    • Shergo Shhab gör mål28%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål59%
    • Shergo Shhab gör mål28%
    • Charlie Axede får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Nordic United47% sannolikhet@2.41BetsafeEV+14%referensodds
    • 1 · Nordic United47% sannolikhet@2.41NordicbetEV+14%referensodds
    • 1 · Nordic United47% sannolikhet@2.35LeoVegasEV+11%referensodds
    Spelbolag1 · Nordic UnitedX2 · Norrby
    Betsafe
    EV+ 14%
    2.41
    3.592.70
    LeoVegas
    EV+ 11%
    2.35
    3.502.60
    Nordicbet
    EV+ 14%
    2.41
    3.592.70

    Odds uppdaterade 14 okt. 14:37

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Norrby sedan 11 oktober — oddset har fallit från 3,10 till 2,60 (−16 %).

    1+16 %
    47 %37 %

    2.02 → 2.35

    X-7 %
    30 %20 %

    3.75 → 3.50

    2-16 %
    37 %27 %

    3.10 → 2.60

    Över 2,5+4 %
    66 %56 %

    1.48 → 1.53

    LeoVegas · 10 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-14 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    1 matcher
    Nordic United 0Oavgjort 1Norrby 0
    Mål: 0–0

    Head-to-head based on Superettan data since 2024.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Nordic United
    Norrby
    När mål görs och släpps in — 2026
    Nordic United (38–42)
    Norrby (30–35)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Nordic United
    Elias Andersson: 354 passningar, xT 2.46AnderssonJonathan Gürsac: 290 passningar, xT 0.18GürsacMohammad Fazal: 205 passningar, xT 0.28FazalAziz Harabi: 200 passningar, xT 1.19HarabiNhome Daneyl: 180 passningar, xT 0.21DaneylEmmanuel Swedi: 174 passningar, xT 0.18SwediElias Durmaz: 171 passningar, xT 0.55DurmazAmar Dzevlan: 115 passningar, xT 0.16DzevlanTeo Grönborg: 104 passningar, xT 0.39GrönborgTheodor Johansson: 97 passningar, xT 0.19JohanssonLiiban Abdirahman Abadid: 83 passningar, xT 0.17Abadid
    Norrby
    Vidar Svendsén: 240 passningar, xT 0.27SvendsénTure Spendler: 175 passningar, xT 1.34SpendlerCharlie Axede: 165 passningar, xT 0.11AxedeJohannes Engvall: 154 passningar, xT 0.24EngvallOlle Backlund: 126 passningar, xT 0.9BacklundJulius Johansson: 123 passningar, xT 0.73JohanssonSebastian Banozic: 108 passningar, xT 0.29BanozicFilip Gustafsson: 98 passningar, xT -0.07GustafssonJamie Bichis: 88 passningar, xT 0.19BichisJoel Hjalmar: 83 passningar, xT 0.18HjalmarKevin Liimatainen: 69 passningar, xT 1Liimatainen
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Nordic United
    Elias Andersson: 354 passningar, xT 2.46AnderssonJonathan Gürsac: 290 passningar, xT 0.18GürsacMohammad Fazal: 205 passningar, xT 0.28FazalAziz Harabi: 200 passningar, xT 1.19HarabiNhome Daneyl: 180 passningar, xT 0.21DaneylEmmanuel Swedi: 174 passningar, xT 0.18SwediElias Durmaz: 171 passningar, xT 0.55DurmazAmar Dzevlan: 115 passningar, xT 0.16DzevlanTeo Grönborg: 104 passningar, xT 0.39GrönborgTheodor Johansson: 97 passningar, xT 0.19JohanssonLiiban Abdirahman Abadid: 83 passningar, xT 0.17Abadid
    Norrby
    Vidar Svendsén: 240 passningar, xT 0.27SvendsénTure Spendler: 175 passningar, xT 1.34SpendlerCharlie Axede: 165 passningar, xT 0.11AxedeJohannes Engvall: 154 passningar, xT 0.24EngvallOlle Backlund: 126 passningar, xT 0.9BacklundJulius Johansson: 123 passningar, xT 0.73JohanssonSebastian Banozic: 108 passningar, xT 0.29BanozicFilip Gustafsson: 98 passningar, xT -0.07GustafssonJamie Bichis: 88 passningar, xT 0.19BichisJoel Hjalmar: 83 passningar, xT 0.18HjalmarKevin Liimatainen: 69 passningar, xT 1Liimatainen

    Lagen i siffror

    PerformanceNordic UnitedNorrby
    Points3627
    xPoints35.739.2
    xG per match1.41.3
    xGA per match1.51.5
    xG within 8s of winning the ball0.260.23
    xGA within 8s of losing the ball0.290.24
    Playing styleNordic UnitedNorrby
    Build-up efficiency0.370.35
    Field tilt0.520.38
    xT per match1.61.4
    xTA per match1.41.7
    Won balls, offensive half2932
    Pressing intensity0.530.54
    Pressing efficiency0.250.25
    Pressing efficiency, offensive half0.260.25
    Entries into the box per match1812
    Entries into the box against1417
    Pass completion %0.80.73
    Pass completion % under pressure0.750.67
    Passes per match379299
    Passes against per match405453
    Switches of play per match16.819.5
    Long balls per match3132
    Set piecesNordic UnitedNorrby
    xG from free kicks0.170.16
    Corners per match4.85.4
    Corners against per match4.95.8
    xG per corner0.020.03
    xGA per corner against0.020.02
    First touch, offensive corners %0.590.3
    First touch, defensive corners %0.610.5
    OtherNordic UnitedNorrby
    Throw-in control0.560.45
    MålvakternaWilliam Eskelinen (Nordic United)Sebastian Banozic (Norrby)
    Räddningar3682
    Räddnings-%63%70%
    xG-förhindrat42%54%
    Ingripanden86 (95%)164 (92%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Nordic United spelschemaNorrby spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Nordic United mot Norrby?

    Nordic United är favoriten med 47% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Nordic United 47%, oavgjort 24%, Norrby 28%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Hur många mål väntas i Nordic United mot Norrby?

    Modellen räknar med 1,87 förväntade mål (xG) för Nordic United och 1,17 för Norrby, totalt 3,04.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Nordic United eller oavgjort (1X) 72%, Norrby eller oavgjort (X2) 53% och inget oavgjort (12) 76%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.