Turkiska 1. Lig23°17 km/h

    Read in English
    Esenler EroksporEsenler EroksporBollinnehav & hög press
    vs
    KayserisporKayserisporBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 1 · Esenler Erokspor (55%)

    Esenler EroksporKayserispor · Turkiska 1. Lig

    1 · Esenler Erokspor 55%X 24%21% Kayserispor · 2

    Analys: Esenler EroksporKayserispor

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    Kayserispor har verkligen visat upp en imponerande förmåga att skapa chanser denna säsong med sina 1.9 i förväntade mål per match. Det är en tydlig indikation på deras offensiva kvalitet, trots att de spelar mer fysiskt och balanserat. Deras defensiva styrka med 0.86 i xGA per match understryker också att de är svårforcerade. Esenler Erokspor, å andra sidan, har en spelstil präglad av bollinnehav och hög press, men deras oförmåga att omsätta detta i poäng är tydlig — de är segerlösa i sju raka matcher.

    Trots att modellen ger hemmalaget 55% chans att vinna, och även föreslår dem som tips, finns det mycket som talar för att gästerna kan överraska. Esenler Erokspor har bara 3 inspelade poäng jämfört med Kayserispors 9, vilket visar att det är gästerna som hittills varit det mer framgångsrika laget. Dessutom visar deras xPoints (7.0 mot 4.5) att Kayserispor också borde ha fått bättre utdelning för sina prestationer än vad tabellen visar.

    Modellens troligaste resultat på 1-1 och 1-0 för Esenler Erokspor speglar bristen på offensiva framgångar för hemmalaget. Med 1.2 i xG per match har de haft svårt att bryta igenom motståndarnas försvar. Kayserispor har dock en tendens att skapa utrymme för kontringar, vilket kan bli nyckeln om Esenler Erokspor går framåt för mycket.

    Även om över 2,5 mål har en 52% sannolikhet, lutar det här mötet med sin defensiva styrka hos Kayserispor och Esenler Erokspors senaste form mer mot en målsnål match. Satsningar kan därför övervägas på under 2,5 mål, särskilt om oddsen är gynnsamma. Kayserispor som segrare, trots modellens tips, kan också övervägas med tanke på deras nuvarande momentum och defensiva pålitlighet.

    Esenler EroksporEsenler Erokspor
    Form LDDDL
    Ligaranking xG #12xGA #6xT #1xP/match #16Points #16
    Nyckelspelare
    • Kubilay KanatsızkuşFxG 0,33 · xT -0,03
    • Onur UlasCBxG 0,00 · xT 0,17
    • Braian José Samudio SegoviaFxG 0,29 · xT 0,14
    KayserisporKayserispor
    Form WWWL
    Ligaranking xG #2xGA #2xT #11xP/match #5Points #3
    Nyckelspelare
    • Gorkem SaglamLWxG 0,17 · xT 0,21
    • Marco Alexandru DulcaFxG 0,21 · xT 0,08
    • Taulant SeferiLWxG 0,36 · xT 0,01

    Matchprognos: Esenler EroksporKayserispor

    Predikterad resultatmatris

    Kayserispor
    Esenler Erokspor
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.7%
    0–15.8%
    0–22.9%
    0–30.9%
    0–4+0.3%
    1
    1–011.2%
    1–111.3%
    1–25.2%
    1–31.7%
    1–4+0.5%
    2
    2–010.3%
    2–19.8%
    2–24.7%
    2–31.5%
    2–4+0.4%
    3
    3–06.2%
    3–15.9%
    3–22.8%
    3–30.9%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–04.2%
    4+–14.0%
    4+–21.9%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-011%
    3. 3.2-010%
    4. 4.2-110%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,790,95
    Båda lagen gör mål
    52%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,548%
    @1.95
    Över 2,552%
    @1.74

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Esenler Erokspor55%
    • Över 1,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    46%

    Skäligt odds

    2.19

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Esenler Erokspor55%
    • Över 2,5 mål52%
    • Tobi Olarenwaju Ayobami Kayode gör mål39%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål52%
    • Över 2,5 mål52%
    • Tobi Olarenwaju Ayobami Kayode gör mål39%
    • Ramazan Civelek får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Esenler Erokspor55% sannolikhet@2.15BetsafeEV+18%referensodds
    • 1 · Esenler Erokspor55% sannolikhet@2.15BetssonEV+18%referensodds
    • 1 · Esenler Erokspor55% sannolikhet@2.15NordicbetEV+18%referensodds
    Spelbolag1 · Esenler EroksporX2 · Kayserispor
    Betsafe
    EV+ 18%
    2.15
    3.393.01
    Betsson
    EV+ 18%
    2.15
    3.393.01
    Nordicbet
    EV+ 18%
    2.15
    3.393.01

    Odds uppdaterade 3 sep. 17:38

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Esenler Erokspor sedan 2 september — oddset har fallit från 2.44 till 2.15 (−12 %).

    1-12 %
    45 %35 %

    2.442.15

    X0 %
    32 %22 %

    3.393.39

    2+17 %
    38 %28 %

    2.583.01

    Över 2,5-2 %
    57 %47 %

    1.781.74

    Betsson · 3 noterade prislägen · 2026-09-02 → 2026-09-03 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Esenler Erokspor segerlösa i 7 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Esenler Erokspor
    Kayserispor
    När mål görs och släpps in 2026
    Esenler Erokspor (23)
    Kayserispor (62)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Esenler Erokspor
    Luccas Claro dos Santos: 240 passningar, xT 0.54SantosHayrullah Bilazer: 165 passningar, xT 0.71BilazerOnur Ulas: 141 passningar, xT 0.31UlasEnes Alic: 126 passningar, xT 0.77AlicBahadır Öztürk: 120 passningar, xT 0.29ÖztürkRecep Niyaz: 114 passningar, xT 0.28NiyazNicolas Jean Paul Noel Janvier: 108 passningar, xT 0.74JanvierMikail Okyar: 105 passningar, xT 0.14OkyarMuhamed Buljubašić: 99 passningar, xT 0.33BuljubašićErdem Canpolat: 85 passningar, xT 0.16CanpolatBraian José Samudio Segovia: 68 passningar, xT 0.28Segovia
    Kayserispor
    Jemal Tabidze: 279 passningar, xT 0.47TabidzeSemih Guler: 223 passningar, xT 0.41GulerSinan Kurt: 205 passningar, xT 0.33KurtCenk Şen: 179 passningar, xT 0.11ŞenGorkem Saglam: 170 passningar, xT 0.4SaglamMurat Ucar: 166 passningar, xT 0.22UcarGokhan Degirmenci: 112 passningar, xT 0.15DegirmenciTaulant Seferi: 108 passningar, xT -0.03SeferiMarco Alexandru Dulca: 64 passningar, xT 0.25DulcaFlorent Hasani: 57 passningar, xT 0.09HasaniMamadi Caba Camará: 47 passningar, xT 0.05Camará
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Esenler Erokspor
    Luccas Claro dos Santos: 240 passningar, xT 0.54SantosHayrullah Bilazer: 165 passningar, xT 0.71BilazerOnur Ulas: 141 passningar, xT 0.31UlasEnes Alic: 126 passningar, xT 0.77AlicBahadır Öztürk: 120 passningar, xT 0.29ÖztürkRecep Niyaz: 114 passningar, xT 0.28NiyazNicolas Jean Paul Noel Janvier: 108 passningar, xT 0.74JanvierMikail Okyar: 105 passningar, xT 0.14OkyarMuhamed Buljubašić: 99 passningar, xT 0.33BuljubašićErdem Canpolat: 85 passningar, xT 0.16CanpolatBraian José Samudio Segovia: 68 passningar, xT 0.28Segovia
    Kayserispor
    Jemal Tabidze: 279 passningar, xT 0.47TabidzeSemih Guler: 223 passningar, xT 0.41GulerSinan Kurt: 205 passningar, xT 0.33KurtCenk Şen: 179 passningar, xT 0.11ŞenGorkem Saglam: 170 passningar, xT 0.4SaglamMurat Ucar: 166 passningar, xT 0.22UcarGokhan Degirmenci: 112 passningar, xT 0.15DegirmenciTaulant Seferi: 108 passningar, xT -0.03SeferiMarco Alexandru Dulca: 64 passningar, xT 0.25DulcaFlorent Hasani: 57 passningar, xT 0.09HasaniMamadi Caba Camará: 47 passningar, xT 0.05Camará

    Lagen i siffror

    PerformanceEsenler EroksporKayserispor
    Points39
    xPoints4.57
    xG per match1.21.9
    xGA per match0.970.86
    xG within 8s of winning the ball0.220.31
    xGA within 8s of losing the ball0.120.1
    Playing styleEsenler EroksporKayserispor
    Build-up efficiency0.320.3
    Field tilt0.720.59
    xT per match1.60.95
    xTA per match0.690.65
    Won balls, offensive half2321
    Pressing intensity0.210.2
    Pressing efficiency0.330.26
    Pressing efficiency, offensive half0.250.18
    Entries into the box per match1712
    Entries into the box against98
    Pass completion %0.80.82
    Pass completion % under pressure0.750.78
    Passes per match433434
    Passes against per match255359
    Switches of play per match28.424.2
    Long balls per match3935
    Set piecesEsenler EroksporKayserispor
    xG from free kicks0.010.08
    Corners per match5.15
    Corners against per match5.35.2
    xG per corner0.010.07
    xGA per corner against0.030.02
    First touch, offensive corners %0.350.65
    First touch, defensive corners %0.710.62
    OtherEsenler EroksporKayserispor
    Throw-in control0.740.61
    MålvakternaErdem Canpolat (Esenler Erokspor)Gokhan Degirmenci (Kayserispor)
    Räddningar118
    Räddnings-%79%80%
    xG-förhindrat62%26%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Esenler Erokspor mot Kayserispor?

    Esenler Erokspor är favoriten med 55% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Esenler Erokspor 55%, oavgjort 24%, Kayserispor 21%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 52% mot under 48%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.