01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Hertha Berlin eller oavgjort (1X)69%
- Över 1,5 mål81%
2. BundesligaOlympiastadion, Berlin17°16 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
Hertha Berlin har övertaget inför mötet med Magdeburg, både i poäng och förväntade mål. Trots att gästerna vann de två senaste inbördes mötena, är dessa fyra matcher för få för att väga tyngre än den aktuella formen. Hemmalaget har tre raka segrar och har en spelstil som bygger på bollinnehav och kontroll, vilket bör ge dem en fördel mot Magdeburgs mer kontringsinriktade strategi.
Modellens siffror pekar mot en knapp fördel för hemmalaget med 44% chans till seger, medan ett oavgjort resultat eller en bortaseger ligger på 27% respektive 29%. De troligaste slutsiffrorna är 1-1, följt av en 2-1-seger för Hertha. Förväntade mål indikerar att Hertha Berlin är kapabel att producera mer offensivt med 1.68 mot Magdeburgs 1.37.
Givna Hertha Berlins starka form och deras spelstil, bör vi se dem kontrollera matchen på den offensiva planhalvan. Deras förmåga att hålla boll och styra tempot, jämfört med Magdeburgs sårbarhet i defensiven — med ett genomsnitt på 1.9 insläppta mål per match — kan bli avgörande. Trots en viss risk för övermål, med modellen som ger 59% chans för över 2,5 mål, finns ett spelvärde på under 3.5 mål till 1.65 i odds hos Betsafe, Betsson och Nordicbet.
Trots att båda lagen har potential att göra mål, lutar det ändå mot att matchen kan sluta under tre mål totalt. En rimlig slutsiffra vore 2-1 till Hertha Berlin, där hemmalagets offensiva kontroll ger dem övertaget utan att matchen exploderar målmässigt.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Hertha Berlin | X | 2 · Magdeburg |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.92 | 3.60 | 3.35 |
| Betsson | 1.92 | 3.60 | 3.35 |
| Nordicbet | 1.92 | 3.60 | 3.35 |
| Pinnacle | 1.92 | EV+ 5% 3.93 | EV+ 6% 3.64 |
Odds uppdaterade 4 sep. 11:38
1.92 → 1.92
3.92 → 3.93
3.65 → 3.64
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on 2. Bundesliga data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Hertha Berlin | Magdeburg |
|---|---|---|
| Points | 9 | 6 |
| xPoints | 4.8 | 3 |
| xG per match | 1.9 | 0.91 |
| xGA per match | 1.3 | 1.9 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.4 | 0.16 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.18 | 0.25 |
| Playing style | Hertha Berlin | Magdeburg |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.31 |
| Field tilt | 0.56 | 0.32 |
| xT per match | 1.1 | 0.97 |
| xTA per match | 0.88 | 1.3 |
| Won balls, offensive half | 28 | 18 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.33 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.27 | 0.22 |
| Entries into the box per match | 19 | 11 |
| Entries into the box against | 12 | 13 |
| Pass completion % | 0.75 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.67 | 0.69 |
| Passes per match | 307 | 368 |
| Passes against per match | 301 | 403 |
| Switches of play per match | 21.1 | 39.6 |
| Long balls per match | 35 | 48 |
| Set pieces | Hertha Berlin | Magdeburg |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.14 | 0.03 |
| Corners per match | 6.3 | 6 |
| Corners against per match | 4.3 | 3.7 |
| xG per corner | 0.01 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.58 | 0.67 |
| First touch, defensive corners % | 0.85 | 0.55 |
| Other | Hertha Berlin | Magdeburg |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.76 | 0.8 |
| Målvakterna | Marius Gersbeck (Hertha Berlin) | Dominik Reimann (Magdeburg) |
|---|---|---|
| Räddningar | 10 | 13 |
| Räddnings-% | 71% | 68% |
| xG-förhindrat | 61% | 53% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hertha Berlin är favoriten med 44% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Hertha Berlin 44%, oavgjort 27%, Magdeburg 29%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 61%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.