2. BundesligaSportpark Ronhof, Fürth17°5 km/h

    Read in English
    Greuther FürthGreuther FürthKontringar & inlägg
    vs
    HeidenheimHeidenheimBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 2 · Heidenheim (36%)Soft kryssBästa värdet enligt modellen: X · Oavgjort @ 3.85 (+13 %)

    Greuther FürthHeidenheim · 2. Bundesliga

    1 · Greuther Fürth 35%X 29%36% Heidenheim · 2

    Analys: Greuther FürthHeidenheim

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    1-1 dyker upp som det mest sannolika resultatet inför mötet mellan Greuther Fürth och Heidenheim, vilket belyser den jämnhet som präglar lagens prestationer. Modellen ger gästerna en knapp favör med 36% vinstchans mot hemmalagets 35%, men det är små marginaler. Heidenheim lutar mot spelkontroll och bollinnehav medan Fürth förlitar sig på kontringar och inlägg, något som kan skapa en intressant dynamik. Med båda lagens defensiva sårbarhet — båda har en xGA på 1.8 — är möjligheten för mål åt båda håll hög, 59% enligt modellens beräkningar.

    Greuther Fürth kan dra nytta av att ha nätat i åtta raka matcher, men deras poängfördel senaste tiden, fyra mot Heidenheims sex, indikerar att de kanske inte kan stänga matchen. Samtidigt visar xPoints att Fürth egentligen förtjänat något bättre resultat än Heidenheim, vilket kan ge dem viss mental fördel.

    Över 2,5 mål ligger på 55% sannolikhet. Med Heidenheims benägenhet att skapa chanser snabbt efter bollvinst (xG inom åtta sekunder ligger på 0.43) pekar spelstilarna mot en tuff kamp med tendenser att dra sig mot en något målrikare tillställning.

    Greuther FürthGreuther Fürth
    Form LWDLW
    Ligaranking xG #7xGA #13xT #14xP/match #3Points #7
    Nyckelspelare
    • Felix KlausFxG 1,27 · xT 0,20
    • Dennis SrbenyFxG 0,09 · xT 0,01
    • Luca ItterLWBxG 0,01 · xT 0,09
    HeidenheimHeidenheim
    Form WLW
    Ligaranking xG #6xGA #12xT #8xP/match #12Points #4
    Nyckelspelare
    • Marvin PieringerFxG 0,22 · xT -0,04
    • Marcel CostlyRWxG 0,39 · xT 0,17
    • Budu ZivzivadzeFxG 0,15 · xT -0,03

    Matchprognos: Greuther FürthHeidenheim

    Predikterad resultatmatris

    Heidenheim
    Greuther Fürth
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.8%
    0–17.7%
    0–25.9%
    0–32.9%
    0–4+1.5%
    1
    1–07.6%
    1–111.9%
    1–28.5%
    1–34.1%
    1–4+2.1%
    2
    2–05.7%
    2–18.3%
    2–26.1%
    2–33.0%
    2–4+1.5%
    3
    3–02.7%
    3–14.0%
    3–22.9%
    3–31.4%
    3–4+0.7%
    4+
    4+–01.3%
    4+–12.0%
    4+–21.4%
    4+–30.7%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-28%
    3. 3.2-18%
    4. 4.0-18%
    5. 5.1-08%
    Förväntade mål
    1,441,46
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,545%
    Över 2,555%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Heidenheim eller oavgjort (X2)63%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    50%

    Skäligt odds

    2.01

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Heidenheim eller oavgjort (X2)63%
    • Över 2,5 mål55%
    • Marvin Pieringer gör mål20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål55%
    • Felix Klaus gör mål28%
    • Paul Will får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • X · Oavgjort29% sannolikhet@3.85Betfair ExchangeEV+13%referensodds
    • Under 3.567% sannolikhet@1.65PinnacleEV+11%referensodds
    • X · Oavgjort29% sannolikhet@3.75PinnacleEV+10%referensodds
    Spelbolag1 · Greuther FürthX2 · Heidenheim
    Betfair Exchange2.58
    EV+ 13%
    3.85
    2.58
    Pinnacle
    EV+ 4%
    2.96
    EV+ 10%
    3.75
    2.25

    Odds uppdaterade 4 sep. 05:16

    Oddsrörelser

    1+1 %
    35 %30 %

    2.942.96

    X+1 %
    28 %23 %

    3.723.75

    2-1 %
    45 %40 %

    2.272.25

    Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • SpVgg Greuther Furth har gjort mål i 8 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Greuther Fürth
    Heidenheim
    När mål görs och släpps in 2026
    Greuther Fürth (78)
    Heidenheim (1010)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Greuther Fürth
    Jannis Heuer: 108 passningar, xT 0.11HeuerKrisztián Keresztes: 100 passningar, xT 0.16KeresztesFlorian Pascal Hellstern: 99 passningar, xT 0.15HellsternPaul Will: 97 passningar, xT 0.11WillLuca Itter: 92 passningar, xT 0.25ItterJannik Dehm: 87 passningar, xT 0.4DehmShinta Karl Appelkamp: 76 passningar, xT 0.09AppelkampSacha Banse: 68 passningar, xT 0.03BanseFelix Klaus: 65 passningar, xT 0.35KlausOlé Pohlmann: 48 passningar, xT 0.06PohlmannDennis Srbeny: 36 passningar, xT 0.03Srbeny
    Heidenheim
    Jonas Föhrenbach: 129 passningar, xT 0.45FöhrenbachPatrick Mainka: 107 passningar, xT 0.21MainkaTim Siersleben: 87 passningar, xT 0.44SierslebenJan Schöppner: 71 passningar, xT 0.01SchöppnerOualid Mhamdi: 66 passningar, xT 0.63MhamdiAdrian Beck: 62 passningar, xT 0.1BeckMarcel Costly: 57 passningar, xT 0.48CostlyFrank Feller: 52 passningar, xT 0.08FellerMarvin Pieringer: 42 passningar, xT -0.11PieringerThomas Dähne: 34 passningar, xT 0.03DähneMarnon Busch: 33 passningar, xT 0.12Busch
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Greuther Fürth
    Jannis Heuer: 108 passningar, xT 0.11HeuerKrisztián Keresztes: 100 passningar, xT 0.16KeresztesFlorian Pascal Hellstern: 99 passningar, xT 0.15HellsternPaul Will: 97 passningar, xT 0.11WillLuca Itter: 92 passningar, xT 0.25ItterJannik Dehm: 87 passningar, xT 0.4DehmShinta Karl Appelkamp: 76 passningar, xT 0.09AppelkampSacha Banse: 68 passningar, xT 0.03BanseFelix Klaus: 65 passningar, xT 0.35KlausOlé Pohlmann: 48 passningar, xT 0.06PohlmannDennis Srbeny: 36 passningar, xT 0.03Srbeny
    Heidenheim
    Jonas Föhrenbach: 129 passningar, xT 0.45FöhrenbachPatrick Mainka: 107 passningar, xT 0.21MainkaTim Siersleben: 87 passningar, xT 0.44SierslebenJan Schöppner: 71 passningar, xT 0.01SchöppnerOualid Mhamdi: 66 passningar, xT 0.63MhamdiAdrian Beck: 62 passningar, xT 0.1BeckMarcel Costly: 57 passningar, xT 0.48CostlyFrank Feller: 52 passningar, xT 0.08FellerMarvin Pieringer: 42 passningar, xT -0.11PieringerThomas Dähne: 34 passningar, xT 0.03DähneMarnon Busch: 33 passningar, xT 0.12Busch

    Lagen i siffror

    PerformanceGreuther FürthHeidenheim
    Points46
    xPoints5.14.1
    xG per match1.91.9
    xGA per match1.81.8
    xG within 8s of winning the ball0.220.43
    xGA within 8s of losing the ball0.180.18
    Playing styleGreuther FürthHeidenheim
    Build-up efficiency0.320.32
    Field tilt0.320.41
    xT per match0.841.1
    xTA per match1.70.86
    Won balls, offensive half1823
    Pressing intensity0.240.23
    Pressing efficiency0.250.32
    Pressing efficiency, offensive half0.220.31
    Entries into the box per match1015
    Entries into the box against1916
    Pass completion %0.760.72
    Pass completion % under pressure0.740.66
    Passes per match305293
    Passes against per match405341
    Switches of play per match25.435.2
    Long balls per match3247
    Set piecesGreuther FürthHeidenheim
    xG from free kicks0.040.09
    Corners per match4.24.3
    Corners against per match7.26.6
    xG per corner0.020.05
    xGA per corner against0.050.04
    First touch, offensive corners %0.310.38
    First touch, defensive corners %0.410.55
    OtherGreuther FürthHeidenheim
    Throw-in control0.720.79
    MålvakternaFlorian Pascal Hellstern (Greuther Fürth)Frank Feller (Heidenheim)
    Räddningar147
    Räddnings-%64%50%
    xG-förhindrat61%35%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Greuther Fürth mot Heidenheim?

    Heidenheim är favoriten med 36% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Greuther Fürth 35%, oavgjort 29%, Heidenheim 36%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 55% mot under 45%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.