01 · 2 ben
Trygg
- Seger Osnabrück50%
- Under 3,5 mål74%
2. BundesligaBremer Brücke, Osnabrück16°9 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
Med tidigare möten är det svårt att dra stora slutsatser av inbördes statistik, men modellen pekar ändå övertygande mot Osnabrück. Trots detta är siffrorna kring förväntade mål och spelstilar en aning förvirrande. Osnabrück föredrar att kontrollera spelet genom bollinnehav, medan gästerna från Braunschweig kombinerar bollinnehav med en hög press. Denna spelskicklighet kan ge dem en fördel i offensiven.
I fråga om säsongsform visar xPoints och xG att Braunschweig varit effektivare framåt med 2.2 förväntade mål per match, jämfört med Osnabrücks 1.0. Men när det kommer till defensiven är de jämna med 1.9 insläppta förväntade mål per match, vilket kan göra matchen oviss. Osnabrück har dock en klar fördel i att spela på hemmaplan, vilket modellen tydligt stödjer med en 50% vinstchans och troligast resultat som 1-0 eller 1-1.
Trots Osnabrücks fördel i vinstsannolikhet pekar förväntade mål på att Braunschweig kan överraska. Deras kapacitet att skapa chanser snabbt efter att ha återvunnit bollen, med xG inom 8 sekunder på 0.36, kan bli avgörande om de lyckas utnyttja Osnabrücks defensiva svagheter.
Men det är här oddsen blir intressanta. Betsafe, Betsson och Nordicbet erbjuder alla Osnabrück till ett odds på 2.32, vilket med modellens 50% sannolikhet ger ett övervärde på 16%. Givet Osnabrücks spelstil och hemmaplansfördel, kombinerat med det fördelaktiga oddset, finns det tydligt spelvärde i att satsa på hemmalaget. Trots jämna siffror kan Osnabrücks hemmastyrka vara det avgörande kortet.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Osnabrück | X | 2 · Eintracht Braunschweig |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 12% 2.25 | 3.30 | 2.90 |
| Betsson | EV+ 12% 2.25 | 3.30 | 2.90 |
| Nordicbet | EV+ 12% 2.25 | 3.30 | 2.90 |
| Pinnacle | EV+ 15% 2.30 | 3.55 | 3.01 |
Odds uppdaterade 4 sep. 11:38
2.30 → 2.30
3.54 → 3.55
3.02 → 3.01
1.77 → 1.74
Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Osnabrück | Eintracht Braunschweig |
|---|---|---|
| Points | 3 | 3 |
| xPoints | 3.2 | 4.8 |
| xG per match | 1 | 2.2 |
| xGA per match | 1.9 | 1.9 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.09 | 0.36 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.39 | 0.3 |
| Playing style | Osnabrück | Eintracht Braunschweig |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.31 |
| Field tilt | 0.4 | 0.61 |
| xT per match | 0.85 | 0.99 |
| xTA per match | 1.1 | 1.3 |
| Won balls, offensive half | 24 | 25 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.21 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.33 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.28 |
| Entries into the box per match | 11 | 11 |
| Entries into the box against | 16 | 13 |
| Pass completion % | 0.69 | 0.77 |
| Pass completion % under pressure | 0.62 | 0.7 |
| Passes per match | 281 | 371 |
| Passes against per match | 485 | 339 |
| Switches of play per match | 11.8 | 35.5 |
| Long balls per match | 30 | 40 |
| Set pieces | Osnabrück | Eintracht Braunschweig |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.01 | 0 |
| Corners per match | 3.4 | 4.9 |
| Corners against per match | 6.7 | 7.5 |
| xG per corner | 0.02 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.6 | 0.2 |
| First touch, defensive corners % | 0.5 | 0.48 |
| Other | Osnabrück | Eintracht Braunschweig |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.65 | 0.74 |
| Målvakterna | Jonas Krumrey (Osnabrück) | Ron-Thorben Hoffmann (Eintracht Braunschweig) |
|---|---|---|
| Räddningar | 6 | 6 |
| Räddnings-% | 46% | 50% |
| xG-förhindrat | 21% | 50% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Osnabrück är favoriten med 50% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Osnabrück 50%, oavgjort 27%, Eintracht Braunschweig 23%.
Troligast slutar matchen 1-0 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 48% mot under 52%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.