01 · 2 ben
Trygg
- Seger Brighton & Hove Albion64%
- Över 1,5 mål83%
Premier LeagueAmex Stadium, Brighton10°0,9 mm22 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Brighton & Hove Albion mot Crystal Palace (Premier League, söndag 18 oktober 2026): Brighton & Hove Albion vinner 64%, oavgjort 22%, Crystal Palace vinner 13%. Förväntade mål (xG): Brighton & Hove Albion 2,22, Crystal Palace 1,00. Troligaste resultat: 2-0 (10%). Över 2,5 mål 62%, båda lagen gör mål 56%. Dubbelchans: Brighton & Hove Albion eller oavgjort 87%, Crystal Palace eller oavgjort 36%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
64 procent. Det är den tydliga siffran som modellen ger Brighton — ett lag med form och bollinnehav på sin sida. Tre raka segrar och tre hållna nollor berättar om ett lag som just nu har allt att vinna. Hemma mot Crystal Palace, som kämpar i motvind med en mer direkt spelstil och lägre försvarslinje, känns övertaget ännu tydligare. Förväntade mål-backningen ligger också på Brightons sida med 2.22 mot 1.00 för gästerna.
Trots detta har den senaste inbördes statistiken från 2022 förvånande nog varit till fördel för Crystal Palace, med tre segrar för dem av fyra möjliga möten. Men med så få matcher är det svårt att ge denna statistik för mycket tyngd, särskilt när Brighton nu bär momentumet och har visat en hög effektivitet i båda ändar av planen.
Brightons offensiva press och kontroll över bollen lär sätta tonen. När Crystal Palace förlitar sig på kontringar och låg försvarslinje kan de få svårt att bryta igenom hemmaförsvaret. Förväntningarna på en målfylld match är befogade, där över 2,5 mål har hela 62 procents sannolikhet. Det är en spännande dynamik, särskilt om Brighton lyckas bryta sin inbördes svit mot Palace.
För den som letar spelvärde erbjuder oavgjort till odds 4.5 hos LeoVegas en intressant möjlighet med 1 procents övervärde enligt modellen. Även om det är en djärv satsning, bygger det på potentialen att Palace trots allt kan skrälla genom att hålla stånd mot Brightons offensiv. Samtidigt pekar alla siffror mot en trolig hemmaseger, med 2-0 eller 2-1 som de mest förväntade resultaten.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Brighton & Hove Albion | X | 2 · Crystal Palace |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.50 | EV+ 1% 4.50 | 6.00 |
| LeoVegas | 1.53 | EV+ 1% 4.50 | 5.60 |
| Nordicbet | 1.50 | EV+ 2% 4.55 | 6.00 |
| Pinnacle | 1.53 | EV+ 5% 4.67 | 5.72 |
Odds uppdaterade 16 okt. 18:38
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Brighton & Hove Albion sedan 9 oktober — oddset har fallit från 1,63 till 1,53 (−6 %).
1.63 → 1.53
4.29 → 4.67
4.73 → 5.72
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-10-09 → 2026-10-16 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Brighton & Hove Albion | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Points | 13 | 7 |
| xPoints | 9.5 | 5.6 |
| xG per match | 2.1 | 1.1 |
| xGA per match | 1.6 | 2.3 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.4 | 0.17 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.12 | 0.61 |
| Playing style | Brighton & Hove Albion | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.31 |
| Field tilt | 0.61 | 0.39 |
| xT per match | 0.91 | 0.98 |
| xTA per match | 0.84 | 1.3 |
| Won balls, offensive half | 31 | 23 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.32 | 0.26 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.29 | 0.2 |
| Entries into the box per match | 12 | 9 |
| Entries into the box against | 11 | 18 |
| Pass completion % | 0.8 | 0.76 |
| Pass completion % under pressure | 0.75 | 0.69 |
| Passes per match | 438 | 329 |
| Passes against per match | 256 | 458 |
| Switches of play per match | 34.9 | 16.7 |
| Long balls per match | 37 | 24 |
| Set pieces | Brighton & Hove Albion | Crystal Palace |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.04 | 0.01 |
| Corners per match | 5.3 | 2.8 |
| Corners against per match | 5 | 5.3 |
| xG per corner | 0.05 | 0.06 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.31 | 0.18 |
| First touch, defensive corners % | 0.57 | 0.59 |
| Other | Brighton & Hove Albion | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.74 | 0.73 |
| Målvakterna | Bart Verbruggen (Brighton & Hove Albion) | Dean Henderson (Crystal Palace) |
|---|---|---|
| Räddningar | 15 | 12 |
| Räddnings-% | 75% | 60% |
| xG-förhindrat | 46% | 47% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Brighton & Hove Albion spelschemaCrystal Palace spelschema
Brighton & Hove Albion är favoriten med 64% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Brighton & Hove Albion 64%, oavgjort 22%, Crystal Palace 13%.
Troligast slutar matchen 2-0 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 62% mot under 38%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.
Modellen räknar med 2,22 förväntade mål (xG) för Brighton & Hove Albion och 1,00 för Crystal Palace, totalt 3,21.
Brighton & Hove Albion eller oavgjort (1X) 87%, Crystal Palace eller oavgjort (X2) 36% och inget oavgjort (12) 78%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.