01 · 2 ben
Trygg
- Seger Arsenal52%
- Under 3,5 mål80%
Premier LeagueThe City Ground, Nottingham9°20 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Nottingham Forest mot Arsenal (Premier League, söndag 18 oktober 2026): Nottingham Forest vinner 20%, oavgjort 28%, Arsenal vinner 52%. Förväntade mål (xG): Nottingham Forest 0,86, Arsenal 1,42. Troligaste resultat: 0-1 (14%). Över 2,5 mål 40%, båda lagen gör mål 44%. Dubbelchans: Nottingham Forest eller oavgjort 48%, Arsenal eller oavgjort 80%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
52% chans. Arsenal bör enligt modellens beräkningar gå segrande ur morgondagens möte. Med fördel i både xPoints och xGA är gästerna klara favoriter. Det talas om en trolig 0-1-seger, med 14% sannolikhet. Nottingham Forests förväntade mål står på 0.86 vilket pekar mot en tuff kväll för hemmalaget, speciellt mot ett Arsenal som kontrollerar bollinnehav och pressar högt.
Med endast fyra inbördes möten är det svårt att dra några långtgående slutsatser, men Arsenals två oavgjorda och två vunna matcher hintar ändå om en fortsatt övervikt i deras favör. I säsongsformen har Arsenal tagit 15 poäng jämfört med Forests blygsamma 5. Trots detta är xG likvärdigt för båda lagen, vilket indikerar att Forest har en offensiv potential som inte riktigt har realiserats i mål.
Det är spelvärdet på under 1.5 mål som sticker ut. Oddsen hos Betsafe och Nordicbet ger ett intressant spel till 3.57, vilket är 19% över värderingen. Modellen ger en sannolikhet på 33%, en rejäl kant jämfört med marknaden. För den som söker en stabil investering är detta ett spel att överväga.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Nottingham Forest | X | 2 · Arsenal |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 15% 5.75 | EV+ 9% 3.90 | 1.58 |
| LeoVegas | EV+ 10% 5.50 | EV+ 10% 3.95 | 1.64 |
| Nordicbet | EV+ 16% 5.80 | EV+ 10% 3.95 | 1.60 |
| Pinnacle | EV+ 19% 5.94 | EV+ 4% 3.74 | 1.65 |
Odds uppdaterade 16 okt. 19:37
5.98 → 5.94
3.73 → 3.74
1.60 → 1.65
Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-10-09 → 2026-10-16 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Nottingham Forest | Arsenal |
|---|---|---|
| Points | 5 | 15 |
| xPoints | 9.6 | 10.6 |
| xG per match | 1.9 | 1.8 |
| xGA per match | 1.3 | 0.83 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.39 | 0.28 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.13 | 0.12 |
| Playing style | Nottingham Forest | Arsenal |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.34 |
| Field tilt | 0.56 | 0.69 |
| xT per match | 1.3 | 1.1 |
| xTA per match | 0.74 | 0.56 |
| Won balls, offensive half | 25 | 24 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.3 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.23 | 0.27 |
| Entries into the box per match | 16 | 18 |
| Entries into the box against | 12 | 10 |
| Pass completion % | 0.74 | 0.81 |
| Pass completion % under pressure | 0.7 | 0.77 |
| Passes per match | 325 | 435 |
| Passes against per match | 341 | 269 |
| Switches of play per match | 28.9 | 23.1 |
| Long balls per match | 34 | 25 |
| Set pieces | Nottingham Forest | Arsenal |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.05 | 0.02 |
| Corners per match | 4.2 | 4.5 |
| Corners against per match | 4.6 | 3.3 |
| xG per corner | 0.04 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.04 | 0.05 |
| First touch, offensive corners % | 0.4 | 0.52 |
| First touch, defensive corners % | 0.43 | 0.8 |
| Other | Nottingham Forest | Arsenal |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.78 | 0.75 |
| Målvakterna | Matz Sels (Nottingham Forest) | David Raya (Arsenal) |
|---|---|---|
| Räddningar | 15 | 13 |
| Räddnings-% | 65% | 72% |
| xG-förhindrat | 58% | 79% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Nottingham Forest spelschemaArsenal spelschema
Arsenal är favoriten med 52% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Nottingham Forest 20%, oavgjort 28%, Arsenal 52%.
Troligast slutar matchen 0-1 (14% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 40% mot under 60%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 44%.
Modellen räknar med 0,86 förväntade mål (xG) för Nottingham Forest och 1,42 för Arsenal, totalt 2,27.
Nottingham Forest eller oavgjort (1X) 48%, Arsenal eller oavgjort (X2) 80% och inget oavgjort (12) 72%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.