Premier LeagueElland Road, Leeds9°17 km/h

    Read in English
    Leeds UnitedLeeds UnitedBollinnehav & kontroll
    vs
    Manchester UnitedManchester UnitedBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 2 · Manchester United (49%)

    Leeds United mot Manchester United · Premier League

    1 · Leeds United 26%X 25%49% Manchester United · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Leeds United mot Manchester United (Premier League, söndag 18 oktober 2026): Leeds United vinner 26%, oavgjort 25%, Manchester United vinner 49%. Förväntade mål (xG): Leeds United 1,17, Manchester United 1,67. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 54%, båda lagen gör mål 56%. Dubbelchans: Leeds United eller oavgjort 51%, Manchester United eller oavgjort 74%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Leeds United – Manchester United

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    Leeds United har ett intressant utgångsläge inför mötet. Med en poängskörd på 9 mot Manchester Uniteds 6 ser det på papperet ut som att de har en fördel. Men bakom siffrorna gömmer sig en mer komplex verklighet. Leeds har visserligen en bättre poängställning och ett högre xPoints-värde, men när vi ser på de förväntade målen per match, så har Manchester United en liten fördel. Deras xG ligger på 1.6 jämfört med Leeds 1.4, och gästerna släpper dessutom in färre mål, med ett xGA på 1.1 jämfört med hemmalagets 1.6.

    Leeds brukar kontrollera bollen väl och försöka diktera spelet genom ett stabilt bollinnehav, men mot ett Manchester United som kombinerar sitt bollinnehav med hög press, kan det bli en utmaning att behålla den rytmen. Med tanke på de två lagens spelstilar kan matchen mycket väl avgöras på mittfältet, där press och bolltransport kommer att spela avgörande roller.

    Trots att inbördes möten visar en viss fördel för Leeds med en seger och ett oavgjort resultat, är det viktigt att notera att urvalet är väldigt litet. Två matcher är för lite för att väga tyngre än den aktuella formen och de förväntade målen som pekar mot en fördel för gästerna.

    Det mest sannolika resultatet enligt modellen är 1-1, men med en förväntad total målproduktion på över 2,5 mål (54% sannolikhet) och att båda lagen förväntas göra mål (56%), kan vi mycket väl se fler mål falla. Manchester Uniteds chans att vinna är dessutom uppskattad till 49%, vilket gör att ett bortaspel till oddsen 2.9 hos Nordicbet lockar med ett tydligt spelvärde. Denna match kan komma att präglas av både press och kontringar, men mycket pekar ändå på en seger för gästerna, kanske med resultatet 1-2.

    Leeds UnitedLeeds United
    Form DDWDL
    Ligaranking xG #13xGA #12xT #17xP/match #11Points #7
    Nyckelspelare
    • James JustinRWxG 0,07 · xT 0,12
    • Anton StachFxG 0,12 · xT 0,03
    • Dominic Calvert LewinFxG 0,45 · xT 0,10
    Manchester UnitedManchester United
    Form WDLDD
    Ligaranking xG #8xGA #3xT #1xP/match #13Points #13
    Nyckelspelare
    • Bruno FernandesCAMxG 0,32 · xT 0,14
    • Harry MaguireCBxG 0,06 · xT 0,13
    • Marcus RashfordLWxG 0,27 · xT 0,11

    Matchprognos: Leeds United – Manchester United

    Predikterad resultatmatris

    Manchester United →
    Leeds United →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.2%
    0–19.4%
    0–28.2%
    0–34.5%
    0–4+2.8%
    1
    1–06.5%
    1–111.7%
    1–29.5%
    1–35.3%
    1–4+3.2%
    2
    2–04.0%
    2–16.7%
    2–25.6%
    2–33.1%
    2–4+1.9%
    3
    3–01.6%
    3–12.6%
    3–22.2%
    3–31.2%
    3–4+0.7%
    4+
    4+–00.6%
    4+–11.0%
    4+–20.8%
    4+–30.5%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-210%
    3. 3.0-19%
    4. 4.0-28%
    5. 5.2-17%
    Förväntade mål
    1,17–1,67
    Båda lagen gör mål
    56%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,8
    Under 2,546%
    @2.23EV+3%
    Över 2,554%
    @1.72

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Manchester United49%
    • Över 1,5 mål78%

    Kombinerad sannolikhet

    39%

    Skäligt odds

    2.54

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Manchester United49%
    • Över 2,5 mål54%
    • Bruno Miguel Borges Fernandes gör mål30%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål56%
    • Över 2,5 mål54%
    • Bruno Miguel Borges Fernandes gör mål30%
    • Tarik Muharemović får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Manchester United49% sannolikhet@3.03PinnacleEV+48%referensodds
    • 2 · Manchester United49% sannolikhet@2.92BetsafeEV+42%referensodds
    • 2 · Manchester United49% sannolikhet@2.92NordicbetEV+42%referensodds
    Spelbolag1 · Leeds UnitedX2 · Manchester United
    Betsafe2.303.55
    EV+ 42%
    2.92
    LeoVegas2.383.60
    EV+ 39%
    2.85
    Nordicbet2.323.55
    EV+ 42%
    2.92
    Pinnacle2.373.52
    EV+ 48%
    3.03

    Odds uppdaterade 16 okt. 18:38

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Leeds United sedan 9 oktober — oddset har fallit från 2,82 till 2,37 (−16 %).

    1-16 %
    42 %32 %

    2.82 → 2.37

    X-4 %
    32 %22 %

    3.68 → 3.52

    2+29 %
    41 %31 %

    2.34 → 3.03

    Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-10-09 → 2026-10-16 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Leeds United 1Oavgjort 1Manchester United 0
    Mål: 3–2 (⌀ 2,5)

    Head-to-head based on Premier League data since 2022.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Leeds United
    Manchester United
    När mål görs och släpps in — 2026
    Leeds United (8–5)
    Manchester United (9–9)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Leeds United
    Tarik Muharemović: 223 passningar, xT 0.29MuharemovićEthan Ampadu: 185 passningar, xT 0.18AmpaduNico Elvedi: 181 passningar, xT 0.39ElvediJames Trafford: 156 passningar, xT 0.18TraffordJames Justin: 126 passningar, xT 0.66JustinAo Tanaka: 119 passningar, xT -0.01TanakaAnton Stach: 115 passningar, xT -0.04StachGabriel Gudmundsson: 86 passningar, xT 0.37GudmundssonJayden Bogle: 80 passningar, xT 0.31BogleNoah Okafor: 51 passningar, xT 0.15OkaforDominic Calvert Lewin: 33 passningar, xT 0.05Lewin
    Manchester United
    Lisandro Martinez: 318 passningar, xT 0.76MartinezKobbie Mainoo: 302 passningar, xT 0.49MainooYouri Tielemans: 261 passningar, xT 0.85TielemansHarry Maguire: 239 passningar, xT 0.27MaguireBruno Fernandes: 233 passningar, xT 0.4FernandesLuke Shaw: 171 passningar, xT 0.38ShawDiogo Dalot: 164 passningar, xT 0.19DalotBryan Mbeumo: 116 passningar, xT 0.74MbeumoMatheus Cunha: 112 passningar, xT 0.53CunhaMarcus Rashford: 100 passningar, xT 0.18RashfordSenne Lammens: 90 passningar, xT 0.04Lammens
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Leeds United
    Tarik Muharemović: 223 passningar, xT 0.29MuharemovićEthan Ampadu: 185 passningar, xT 0.18AmpaduNico Elvedi: 181 passningar, xT 0.39ElvediJames Trafford: 156 passningar, xT 0.18TraffordJames Justin: 126 passningar, xT 0.66JustinAo Tanaka: 119 passningar, xT -0.01TanakaAnton Stach: 115 passningar, xT -0.04StachGabriel Gudmundsson: 86 passningar, xT 0.37GudmundssonJayden Bogle: 80 passningar, xT 0.31BogleNoah Okafor: 51 passningar, xT 0.15OkaforDominic Calvert Lewin: 33 passningar, xT 0.05Lewin
    Manchester United
    Lisandro Martinez: 318 passningar, xT 0.76MartinezKobbie Mainoo: 302 passningar, xT 0.49MainooYouri Tielemans: 261 passningar, xT 0.85TielemansHarry Maguire: 239 passningar, xT 0.27MaguireBruno Fernandes: 233 passningar, xT 0.4FernandesLuke Shaw: 171 passningar, xT 0.38ShawDiogo Dalot: 164 passningar, xT 0.19DalotBryan Mbeumo: 116 passningar, xT 0.74MbeumoMatheus Cunha: 112 passningar, xT 0.53CunhaMarcus Rashford: 100 passningar, xT 0.18RashfordSenne Lammens: 90 passningar, xT 0.04Lammens

    Lagen i siffror

    PerformanceLeeds UnitedManchester United
    Points96
    xPoints8.67.7
    xG per match1.41.6
    xGA per match1.61.1
    xG within 8s of winning the ball0.230.11
    xGA within 8s of losing the ball0.290.13
    Playing styleLeeds UnitedManchester United
    Build-up efficiency0.320.32
    Field tilt0.290.68
    xT per match0.741.5
    xTA per match10.79
    Won balls, offensive half3322
    Pressing intensity0.250.24
    Pressing efficiency0.30.23
    Pressing efficiency, offensive half0.290.17
    Entries into the box per match1020
    Entries into the box against129
    Pass completion %0.710.82
    Pass completion % under pressure0.690.76
    Passes per match288484
    Passes against per match382329
    Switches of play per match21.723.8
    Long balls per match2926
    Set piecesLeeds UnitedManchester United
    xG from free kicks0.010.03
    Corners per match4.46.7
    Corners against per match4.43.8
    xG per corner0.010.03
    xGA per corner against0.030.04
    First touch, offensive corners %0.150.57
    First touch, defensive corners %0.730.61
    OtherLeeds UnitedManchester United
    Throw-in control0.770.78
    MålvakternaJames Trafford (Leeds United)Senne Lammens (Manchester United)
    Räddningar2518
    Räddnings-%83%69%
    xG-förhindrat68%49%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Leeds United spelschemaManchester United spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Leeds United mot Manchester United?

    Manchester United är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Leeds United 26%, oavgjort 25%, Manchester United 49%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 54% mot under 46%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.

    Hur många mål väntas i Leeds United mot Manchester United?

    Modellen räknar med 1,17 förväntade mål (xG) för Leeds United och 1,67 för Manchester United, totalt 2,84.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Leeds United eller oavgjort (1X) 51%, Manchester United eller oavgjort (X2) 74% och inget oavgjort (12) 75%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.