Premier LeagueTottenham Hotspur Stadium, London11°13 km/h

    Read in English
    Tottenham HotspurTottenham HotspurBalanserat & fysiskt
    vs
    Coventry CityCoventry CityLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Tottenham Hotspur (57%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Coventry City @ 6.70 (+35 %)

    Tottenham Hotspur mot Coventry City · Premier League

    1 · Tottenham Hotspur 57%X 23%20% Coventry City · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Tottenham Hotspur mot Coventry City (Premier League, måndag 19 oktober 2026): Tottenham Hotspur vinner 57%, oavgjort 23%, Coventry City vinner 20%. Förväntade mål (xG): Tottenham Hotspur 1,67, Coventry City 1,04. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 51%, båda lagen gör mål 53%. Dubbelchans: Tottenham Hotspur eller oavgjort 80%, Coventry City eller oavgjort 43%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Tottenham Hotspur – Coventry City

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    Coventry City har plockat sex poäng på de senaste matcherna, medan Tottenham står utan seger på sex raka matcher. En trend som talar för gästerna, speciellt när vi ser att Coventry dessutom plockat fler poäng totalt. Trots detta tyder modellen på att hemmalaget har en 57-procentig chans att vinna. Här finns en intressant paradox mellan säsongsform och modellens förväntningar.

    Tottenham spelar med en fysisk och balanserad stil medan Coventry lutar mot snabbare anfall och direkt spel. Det kan bli en tuff matchbild för hemmalaget om de inte lyckas ta kontrollen tidigt. Coventrys försvar är visserligen svagt, med ett snitt på 1.8 insläppta mål per match, men de kan överraska med sina snabba omställningar. Med förväntade mål på 1.67 för Spurs och 1.04 för Coventry, är en jämn match inte otänkbar.

    Inbördes möten mellan dessa lag är få och väger därför lätt mot aktuell form och förväntade mål. Det troligaste resultatet enligt modellen är 1-1, följt av 1-0 och 2-1 till Tottenham. Detta antyder en knapp fördel för hemmalaget, men med en över 50-procentig sannolikhet att båda lagen gör mål, lutar det mot en match där båda lagen kan hitta nätet. Över 2,5 mål gränsar precis över hälften, 51%, vilket antyder en viss potential för fler mål men inte övertygande.

    För den som letar spelvärde finns det en möjlighet att satsa på Coventry-seger till högodds hos både Betsafe och Nordicbet. Med odds på 6.8 och en modellbedömning på 20%, erbjuder detta ett övervärde på 37%. Denna chansning kan vara intressant för den som tror på en fortsättning av Coventrys bättre form.

    Tottenham HotspurTottenham Hotspur
    Form LDDLD
    Ligaranking xG #18xGA #16xT #13xP/match #18Points #19
    Nyckelspelare
    • Dominic SolankeFxG 0,44 · xT -0,03
    • Micky van de VenCBxG 0,15 · xT 0,05
    • Rodrigo BentancurCDMxG 0,01 · xT 0,03
    Coventry CityCoventry City
    Form LLLWW
    Ligaranking xG #19xGA #18xT #16xP/match #16Points #14
    Nyckelspelare
    • Bobby ThomasCBxG 0,11 · xT 0,14
    • Milan Van EwijkRWBxG 0,00 · xT 0,08
    • Jack RudoniLWxG 0,36 · xT 0,23

    Matchprognos: Tottenham Hotspur – Coventry City

    Predikterad resultatmatris

    Coventry City →
    Tottenham Hotspur →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.0%
    0–16.6%
    0–23.6%
    0–31.3%
    0–4+0.4%
    1
    1–010.8%
    1–111.9%
    1–26.0%
    1–32.1%
    1–4+0.7%
    2
    2–09.3%
    2–19.6%
    2–25.0%
    2–31.7%
    2–4+0.6%
    3
    3–05.1%
    3–15.4%
    3–22.8%
    3–31.0%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–03.1%
    4+–13.2%
    4+–21.7%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-011%
    3. 3.2-110%
    4. 4.2-09%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,67–1,04
    Båda lagen gör mål
    53%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,549%
    @2.43EV+19%
    Över 2,551%
    @1.57

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Tottenham Hotspur57%
    • Över 1,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    41%

    Skäligt odds

    2.45

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Tottenham Hotspur57%
    • Över 2,5 mål51%
    • James Daniel Maddison gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål53%
    • Över 2,5 mål51%
    • James Daniel Maddison gör mål26%
    • Matthew Jacob Grimes får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Coventry City20% sannolikhet@6.70BetsafeEV+35%referensodds
    • 2 · Coventry City20% sannolikhet@6.70NordicbetEV+35%referensodds
    • Under 1.524% sannolikhet@5.07BetsafeEV+24%referensodds
    Spelbolag1 · Tottenham HotspurX2 · Coventry City
    Betsafe1.45
    EV+ 7%
    4.65
    EV+ 35%
    6.70
    LeoVegas1.47
    EV+ 10%
    4.75
    EV+ 21%
    6.00
    Nordicbet1.45
    EV+ 8%
    4.70
    EV+ 35%
    6.70

    Odds uppdaterade 16 okt. 17:37

    Oddsrörelser

    1-1 %
    66 %61 %

    1.48 → 1.47

    X+1 %
    23 %18 %

    4.70 → 4.75

    20 %
    18 %13 %

    6.00 → 6.00

    Över 2,5-1 %
    63 %58 %

    1.55 → 1.53

    LeoVegas · 28 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-16 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Tottenham Hotspur segerlösa i 6 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Tottenham Hotspur
    Coventry City
    När mål görs och släpps in — 2026
    Tottenham Hotspur (3–9)
    Coventry City (5–11)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Tottenham Hotspur
    Jan Paul van Hecke: 355 passningar, xT 0.89HeckeMicky van de Ven: 288 passningar, xT 0.21VenSandro Tonali: 257 passningar, xT 0.46TonaliRodrigo Bentancur: 180 passningar, xT 0.06BentancurAndrew Robertson: 162 passningar, xT 0.26RobertsonMateus Fernandes: 128 passningar, xT 0.1FernandesAntonín Kinský: 127 passningar, xT 0.07KinskýArchie Gray: 123 passningar, xT 0.05GraySávio: 108 passningar, xT 0.7SávioPedro Porro: 80 passningar, xT 0.18PorroConor Gallagher: 73 passningar, xT -0.04Gallagher
    Coventry City
    Matt Grimes: 181 passningar, xT 0.18GrimesJay Dasilva: 137 passningar, xT 0.8DasilvaCarl Rushworth: 128 passningar, xT 0.22RushworthBobby Thomas: 124 passningar, xT 0.52ThomasMilan Van Ewijk: 110 passningar, xT 0.33EwijkAurèle Amenda: 97 passningar, xT 0.13AmendaCaleb Yirenkyi: 95 passningar, xT 0.12YirenkyiJack Rudoni: 88 passningar, xT 0.89RudoniEthan Pinnock: 63 passningar, xT 0.06PinnockFrank Onyeka: 41 passningar, xT 0OnyekaEphron Mason Clark: 35 passningar, xT 0.09Clark
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Tottenham Hotspur
    Jan Paul van Hecke: 355 passningar, xT 0.89HeckeMicky van de Ven: 288 passningar, xT 0.21VenSandro Tonali: 257 passningar, xT 0.46TonaliRodrigo Bentancur: 180 passningar, xT 0.06BentancurAndrew Robertson: 162 passningar, xT 0.26RobertsonMateus Fernandes: 128 passningar, xT 0.1FernandesAntonín Kinský: 127 passningar, xT 0.07KinskýArchie Gray: 123 passningar, xT 0.05GraySávio: 108 passningar, xT 0.7SávioPedro Porro: 80 passningar, xT 0.18PorroConor Gallagher: 73 passningar, xT -0.04Gallagher
    Coventry City
    Matt Grimes: 181 passningar, xT 0.18GrimesJay Dasilva: 137 passningar, xT 0.8DasilvaCarl Rushworth: 128 passningar, xT 0.22RushworthBobby Thomas: 124 passningar, xT 0.52ThomasMilan Van Ewijk: 110 passningar, xT 0.33EwijkAurèle Amenda: 97 passningar, xT 0.13AmendaCaleb Yirenkyi: 95 passningar, xT 0.12YirenkyiJack Rudoni: 88 passningar, xT 0.89RudoniEthan Pinnock: 63 passningar, xT 0.06PinnockFrank Onyeka: 41 passningar, xT 0OnyekaEphron Mason Clark: 35 passningar, xT 0.09Clark

    Lagen i siffror

    PerformanceTottenham HotspurCoventry City
    Points36
    xPoints6.57.1
    xG per match1.11.1
    xGA per match1.61.8
    xG within 8s of winning the ball0.130.14
    xGA within 8s of losing the ball0.50.36
    Playing styleTottenham HotspurCoventry City
    Build-up efficiency0.290.34
    Field tilt0.650.33
    xT per match0.960.78
    xTA per match0.991.2
    Won balls, offensive half3124
    Pressing intensity0.240.25
    Pressing efficiency0.290.23
    Pressing efficiency, offensive half0.270.18
    Entries into the box per match1510
    Entries into the box against1216
    Pass completion %0.810.71
    Pass completion % under pressure0.750.67
    Passes per match462256
    Passes against per match307499
    Switches of play per match24.719.7
    Long balls per match2432
    Set piecesTottenham HotspurCoventry City
    xG from free kicks0.040.06
    Corners per match73.7
    Corners against per match4.54.9
    xG per corner0.030.01
    xGA per corner against0.080.01
    First touch, offensive corners %0.450.41
    First touch, defensive corners %0.480.62
    OtherTottenham HotspurCoventry City
    Throw-in control0.70.79
    MålvakternaAntonín Kinský (Tottenham Hotspur)Carl Rushworth (Coventry City)
    Räddningar1514
    Räddnings-%63%61%
    xG-förhindrat34%46%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Tottenham Hotspur spelschemaCoventry City spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Tottenham Hotspur mot Coventry City?

    Tottenham Hotspur är favoriten med 57% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Tottenham Hotspur 57%, oavgjort 23%, Coventry City 20%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 53%.

    Hur många mål väntas i Tottenham Hotspur mot Coventry City?

    Modellen räknar med 1,67 förväntade mål (xG) för Tottenham Hotspur och 1,04 för Coventry City, totalt 2,71.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Tottenham Hotspur eller oavgjort (1X) 80%, Coventry City eller oavgjort (X2) 43% och inget oavgjort (12) 77%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.