Champions League10°12 km/h

    Read in English
    LiverpoolLiverpoolBollinnehav & hög press
    vs
    VillarrealVillarrealKontringar & inlägg
    Modellens tips: 1 · Liverpool (51%)

    Liverpool mot Villarreal · Champions League

    1 · Liverpool 51%X 22%27% Villarreal · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Liverpool mot Villarreal (Champions League, tisdag 20 oktober 2026): Liverpool vinner 51%, oavgjort 22%, Villarreal vinner 27%. Förväntade mål (xG): Liverpool 1,71, Villarreal 1,20. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 56%, båda lagen gör mål 58%. Dubbelchans: Liverpool eller oavgjort 73%, Villarreal eller oavgjort 49%. Prognosen uppdaterades måndag 12 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Liverpool – Villarreal

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    TEXT (korrigerad):

    Villarreal kommer till Anfield med en tung börda — sju raka förluster och nio matcher utan seger. En formkurva som pekar rakt nedåt. Liverpool, å andra sidan, har visat sig starka både i resultat och siffror; deras press och bollinnehav ger dem övertag mot de flesta motståndare. Hemmalagets förväntade mål ligger på 1.71 mot gästernas 1.20, vilket understryker deras favoritställning.

    I spelstilen är Villarreal beroende av kontringar och inlägg för att skapa chanser. Detta kan bli deras fallgrop mot Liverpools högintensiva press och bollinnehav. När Villarreal dessutom släpper in i snitt 2.9 mål per match, står de inför en svår uppgift att hålla stånd mot hemmalagets offensiva kraft.

    Tidigare möten ger ingen nämnvärd vägledning då urvalet är för litet. Allt talar istället för att formen och de förväntade målen blir avgörande. Modellens tips och sannolikheter ger Liverpool ett starkt övertag; 51% chans till seger kontra Villarreal på 27%. Trots detta är det intressant att notera att det troligaste resultatet är 1-1 (11%), vilket innebär att Villarreal kanske kan knipa ett oavgjort resultat om bollarna studsar rätt.

    Oddsen speglar också den rådande bilden. Spel på över 2.5 mål till 56% ser ut att vara ett värde, eftersom Villarreals defensiva svagheter och Liverpools offensiva ambitioner pekar på ett målrikare scenario. Med tanke på alla dessa faktorer, är ett 2-1 resultat till Liverpool inte osannolikt — vilket gör hemmasegern både trolig och spelvärd.

    LiverpoolLiverpool
    Form LWLLW
    Ligaranking xG #33xGA #9xT #21xP/match #16Points #21
    Nyckelspelare
    • Andrew RobertsonLBxG 0,08 · xT 0,12
    • Hugo EkitikéFxG 0,55 · xT 0,11
    • Dominik SzoboszlaiCMxG 0,25 · xT 0,16
    VillarrealVillarreal
    Form LLLLL
    Ligaranking xG #36xGA #52xT #31xP/match #52Points #50
    Nyckelspelare
    • Nicolas PépéRWxG 0,32 · xT 0,21
    • Santiago MouriñoRBxG 0,08 · xT 0,09
    • Renato VeigaCBxG 0,13 · xT 0,06

    Matchprognos: Liverpool – Villarreal

    Predikterad resultatmatris

    Villarreal →
    Liverpool →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.7%
    0–16.2%
    0–23.9%
    0–31.6%
    0–4+0.6%
    1
    1–08.9%
    1–111.5%
    1–26.7%
    1–32.7%
    1–4+1.1%
    2
    2–07.9%
    2–19.6%
    2–25.8%
    2–32.3%
    2–4+0.9%
    3
    3–04.5%
    3–15.5%
    3–23.3%
    3–31.3%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–02.9%
    4+–13.4%
    4+–22.1%
    4+–30.8%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-110%
    3. 3.1-09%
    4. 4.2-08%
    5. 5.1-27%
    Förväntade mål
    1,71–1,20
    Båda lagen gör mål
    58%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,544%
    –
    Över 2,556%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Liverpool51%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    40%

    Skäligt odds

    2.50

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Liverpool51%
    • Över 2,5 mål56%
    • Alexander Isak gör mål29%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål58%
    • Över 2,5 mål56%
    • Alexander Isak gör mål29%
    • Nathan-Dylan Saliba får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Inga odds tillgängliga ännu.

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Villarreal CF på 7 raka förluster
    • Villarreal CF segerlösa i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Liverpool
    Villarreal
    När mål görs och släpps in — 2026
    Liverpool (2–1)
    Villarreal (2–3)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Liverpool
    Dominik Szoboszlai: 53 passningar, xT 0.06SzoboszlaiJérémy Jacquet: 44 passningar, xT 0.11JacquetVirgil van Dijk: 41 passningar, xT 0.07DijkRonald Araujo: 37 passningar, xT 0.12AraujoFlorian Wirtz: 33 passningar, xT 0.03WirtzAlisson Becker: 27 passningar, xT 0.04BeckerMiloš Kerkez: 27 passningar, xT 0.03KerkezAlexis Mac Allister: 25 passningar, xT 0.19AllisterRio Ngumoha: 14 passningar, xT 0.04NgumohaRyan Gravenberch: 14 passningar, xT 0.06GravenberchBradley Barcola: 12 passningar, xT 0.02Barcola
    Villarreal
    Renato Veiga: 57 passningar, xT 0.08VeigaPape Gueye: 47 passningar, xT 0.02GueyeSanti Comesana: 47 passningar, xT 0.03ComesanaSantiago Mouriño: 46 passningar, xT 0.05MouriñoPau Navarro: 41 passningar, xT 0.03NavarroPeter Gulacsi: 32 passningar, xT -0.03GulacsiSergi Cardona: 24 passningar, xT 0.05CardonaGeorges Mikautadze: 23 passningar, xT -0.03MikautadzeAlex Freeman: 23 passningar, xT 0.03FreemanTajon Buchanan: 16 passningar, xT 0.68BuchananNathan-Dylan Saliba: 11 passningar, xT -0.01Saliba
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Liverpool
    Dominik Szoboszlai: 53 passningar, xT 0.06SzoboszlaiJérémy Jacquet: 44 passningar, xT 0.11JacquetVirgil van Dijk: 41 passningar, xT 0.07DijkRonald Araujo: 37 passningar, xT 0.12AraujoFlorian Wirtz: 33 passningar, xT 0.03WirtzAlisson Becker: 27 passningar, xT 0.04BeckerMiloš Kerkez: 27 passningar, xT 0.03KerkezAlexis Mac Allister: 25 passningar, xT 0.19AllisterRio Ngumoha: 14 passningar, xT 0.04NgumohaRyan Gravenberch: 14 passningar, xT 0.06GravenberchBradley Barcola: 12 passningar, xT 0.02Barcola
    Villarreal
    Renato Veiga: 57 passningar, xT 0.08VeigaPape Gueye: 47 passningar, xT 0.02GueyeSanti Comesana: 47 passningar, xT 0.03ComesanaSantiago Mouriño: 46 passningar, xT 0.05MouriñoPau Navarro: 41 passningar, xT 0.03NavarroPeter Gulacsi: 32 passningar, xT -0.03GulacsiSergi Cardona: 24 passningar, xT 0.05CardonaGeorges Mikautadze: 23 passningar, xT -0.03MikautadzeAlex Freeman: 23 passningar, xT 0.03FreemanTajon Buchanan: 16 passningar, xT 0.68BuchananNathan-Dylan Saliba: 11 passningar, xT -0.01Saliba

    Lagen i siffror

    PerformanceLiverpoolVillarreal
    Points30
    xPoints1.80.4
    xG per match1.41.3
    xGA per match0.632.9
    xG within 8s of winning the ball0.460.05
    xGA within 8s of losing the ball00.52
    Playing styleLiverpoolVillarreal
    Build-up efficiency0.340.34
    Field tilt0.520.27
    xT per match1.11
    xTA per match0.481.4
    Won balls, offensive half4129
    Pressing intensity0.230.23
    Pressing efficiency0.260.24
    Pressing efficiency, offensive half0.230.15
    Entries into the box per match187
    Entries into the box against1216
    Pass completion %0.750.81
    Pass completion % under pressure0.70.71
    Passes per match357420
    Passes against per match461467
    Switches of play per match22.828.8
    Long balls per match3431
    Set piecesLiverpoolVillarreal
    xG from free kicks00.02
    Corners per match7.37.2
    Corners against per match5.29.2
    xG per corner0.030.04
    xGA per corner against0.020
    First touch, offensive corners %0.570.71
    First touch, defensive corners %0.40.56
    OtherLiverpoolVillarreal
    Throw-in control0.740.88
    MålvakternaAlisson Becker (Liverpool)Peter Gulacsi (Villarreal)
    Räddningar34
    Räddnings-%75%67%
    xG-förhindrat70%16%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Liverpool spelschemaVillarreal spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Liverpool mot Villarreal?

    Liverpool är favoriten med 51% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Liverpool 51%, oavgjort 22%, Villarreal 27%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.

    Hur många mål väntas i Liverpool mot Villarreal?

    Modellen räknar med 1,71 förväntade mål (xG) för Liverpool och 1,20 för Villarreal, totalt 2,92.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Liverpool eller oavgjort (1X) 73%, Villarreal eller oavgjort (X2) 49% och inget oavgjort (12) 78%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.