Champions League9°15 km/h

    Read in English
    StuttgartStuttgartBollinnehav & kontroll
    vs
    Atlético de MadridAtlético de MadridKontringar & inlägg
    Modellens tips: 2 · Atlético de Madrid (41%)Soft kryss

    Stuttgart mot Atlético de Madrid · Champions League

    1 · Stuttgart 38%X 21%41% Atlético de Madrid · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Stuttgart mot Atlético de Madrid (Champions League, tisdag 20 oktober 2026): Stuttgart vinner 38%, oavgjort 21%, Atlético de Madrid vinner 41%. Förväntade mål (xG): Stuttgart 1,62, Atlético de Madrid 1,58. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 62%, båda lagen gör mål 64%. Dubbelchans: Stuttgart eller oavgjort 59%, Atlético de Madrid eller oavgjort 62%. Prognosen uppdaterades måndag 12 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Stuttgart – Atlético de Madrid

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    42% chans för Atlético de Madrid, men faktan pekar åt ett annat håll. Stuttgart har tre poäng på tavlan, är vassare på förväntade poäng och har imponerande offensiv statistik med 2.3 förväntade mål per match. Atléticos styrka i kontringar och inlägg kommer utmanas av Stuttgarts bollinnehav och organisering.

    Stuttgarts form och förmåga att hålla motståndarna borta från eget mål talar för hemmalaget. Gästerna har haft det kämpigt, med endast 0.63 förväntade mål framåt och 1.4 bakåt per match. Att Atlético dessutom står på noll poäng och har lägre förväntade poäng understryker deras svårigheter på offensiv planhalva.

    Marknaden har Atlético som knappa favoriter, men Stuttgarts siffror är betydligt starkare. Slutsiffrorna lutar mot 2-1 i hemmalagets favör, med dryga 62% chans för över 2,5 mål i matchen. Modellens siffror rimmar bättre med hemmalaget än vad oddsen antyder.

    StuttgartStuttgart
    Form LWWLW
    Ligaranking xG #11xGA #12xT #11xP/match #10Points #27
    Nyckelspelare
    • Angelo StillerCMxG 0,01 · xT 0,18
    • Chris FuhrichLWxG 0,11 · xT 0,15
    • Jeff ChabotCBxG 0,24 · xT 0,02
    • Siffrorna från Bundesliga 2026
    Atlético de MadridAtlético de Madrid
    Form WLDLL
    Ligaranking xG #48xGA #23xT #49xP/match #43Points #49
    Nyckelspelare
    • Julián AlvarezFxG 0,49 · xT 0,16
    • Alexander SørlothFxG 0,56 · xT 0,07
    • Antoine GriezmannFxG 0,35 · xT 0,10

    Matchprognos: Stuttgart – Atlético de Madrid

    Predikterad resultatmatris

    Atlético de Madrid →
    Stuttgart →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.4%
    0–16.1%
    0–25.1%
    0–32.7%
    0–4+1.5%
    1
    1–06.3%
    1–110.7%
    1–28.2%
    1–34.3%
    1–4+2.4%
    2
    2–05.4%
    2–18.5%
    2–26.7%
    2–33.5%
    2–4+2.0%
    3
    3–02.9%
    3–14.6%
    3–23.6%
    3–31.9%
    3–4+1.1%
    4+
    4+–01.7%
    4+–12.7%
    4+–22.1%
    4+–31.1%
    4+–4+0.6%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-18%
    3. 3.1-28%
    4. 4.2-27%
    5. 5.1-06%
    Förväntade mål
    1,62–1,58
    Båda lagen gör mål
    64%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,2
    Under 2,538%
    –
    Över 2,562%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Atlético de Madrid eller oavgjort (X2)61%
    • Över 1,5 mål83%

    Kombinerad sannolikhet

    51%

    Skäligt odds

    1.97

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Atlético de Madrid eller oavgjort (X2)61%
    • Över 2,5 mål62%
    • Julián Alvarez gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål64%
    • Över 2,5 mål62%
    • Julián Alvarez gör mål23%
    • Jorge Resurrección Merodio får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Inga odds tillgängliga ännu.

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Atlético de Madrid
    När mål görs och släpps in — 2026
    Stuttgart (3–1)
    Atlético de Madrid (1–2)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Stuttgart
    Angelo Stiller: 90 passningar, xT 0.46StillerJeff Chabot: 61 passningar, xT 0.07ChabotGrischa Prömel: 60 passningar, xT 0.03PrömelMaximilian Mittelstädt: 55 passningar, xT 0.09MittelstädtFinn Jeltsch: 48 passningar, xT 0.04JeltschChris Fuhrich: 47 passningar, xT 0.05FuhrichDeniz Undav: 34 passningar, xT 0.37UndavFabian Bredlow: 32 passningar, xT 0.03BredlowBilal El Khannouss: 30 passningar, xT 0.09KhannoussJamie Leweling: 19 passningar, xT 0.1LewelingErmedin Demirović: 16 passningar, xT -0.01Demirović
    Atlético de Madrid
    Dávid Hancko: 63 passningar, xT 0.13HanckoPablo Barrios: 47 passningar, xT 0.1BarriosMarc Pubill: 43 passningar, xT 0.06PubillKoke: 35 passningar, xT -0.01KokeAlex Baena: 34 passningar, xT 0.08BaenaGiuliano Simeone: 28 passningar, xT -0.12SimeoneCristian Gabriel Romero: 26 passningar, xT 0.01RomeroJan Oblak: 26 passningar, xT 0OblakMarcos Llorente: 26 passningar, xT 0.02LlorenteJulián Alvarez: 25 passningar, xT 0.04AlvarezKang-In Lee: 25 passningar, xT 0.03Lee
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Stuttgart
    Angelo Stiller: 90 passningar, xT 0.46StillerJeff Chabot: 61 passningar, xT 0.07ChabotGrischa Prömel: 60 passningar, xT 0.03PrömelMaximilian Mittelstädt: 55 passningar, xT 0.09MittelstädtFinn Jeltsch: 48 passningar, xT 0.04JeltschChris Fuhrich: 47 passningar, xT 0.05FuhrichDeniz Undav: 34 passningar, xT 0.37UndavFabian Bredlow: 32 passningar, xT 0.03BredlowBilal El Khannouss: 30 passningar, xT 0.09KhannoussJamie Leweling: 19 passningar, xT 0.1LewelingErmedin Demirović: 16 passningar, xT -0.01Demirović
    Atlético de Madrid
    Dávid Hancko: 63 passningar, xT 0.13HanckoPablo Barrios: 47 passningar, xT 0.1BarriosMarc Pubill: 43 passningar, xT 0.06PubillKoke: 35 passningar, xT -0.01KokeAlex Baena: 34 passningar, xT 0.08BaenaGiuliano Simeone: 28 passningar, xT -0.12SimeoneCristian Gabriel Romero: 26 passningar, xT 0.01RomeroJan Oblak: 26 passningar, xT 0OblakMarcos Llorente: 26 passningar, xT 0.02LlorenteJulián Alvarez: 25 passningar, xT 0.04AlvarezKang-In Lee: 25 passningar, xT 0.03Lee

    Lagen i siffror

    PerformanceStuttgartAtlético de Madrid
    Points30
    xPoints2.10.9
    xG per match2.30.63
    xGA per match0.711.4
    xG within 8s of winning the ball0.250
    xGA within 8s of losing the ball0.070.46
    Playing styleStuttgartAtlético de Madrid
    Build-up efficiency0.310.32
    Field tilt0.70.48
    xT per match1.50.48
    xTA per match1.11.1
    Won balls, offensive half3118
    Pressing intensity0.220.24
    Pressing efficiency0.370.3
    Pressing efficiency, offensive half0.360.3
    Entries into the box per match1912
    Entries into the box against818
    Pass completion %0.810.81
    Pass completion % under pressure0.750.74
    Passes per match562461
    Passes against per match309357
    Switches of play per match21.227
    Long balls per match3235
    Set piecesStuttgartAtlético de Madrid
    xG from free kicks00
    Corners per match3.25.2
    Corners against per match5.37.3
    xG per corner0.040.02
    xGA per corner against00.03
    First touch, offensive corners %0.670.6
    First touch, defensive corners %0.80.43
    OtherStuttgartAtlético de Madrid
    Throw-in control0.880.83
    MålvakternaFabian Bredlow (Stuttgart)Jan Oblak (Atlético de Madrid)
    Räddningar23
    Räddnings-%67%60%
    xG-förhindrat62%61%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Atlético de Madrid spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Stuttgart mot Atlético de Madrid?

    Atlético de Madrid är favoriten med 41% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Stuttgart 38%, oavgjort 21%, Atlético de Madrid 41%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 62% mot under 38%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 64%.

    Hur många mål väntas i Stuttgart mot Atlético de Madrid?

    Modellen räknar med 1,62 förväntade mål (xG) för Stuttgart och 1,58 för Atlético de Madrid, totalt 3,20.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Stuttgart eller oavgjort (1X) 59%, Atlético de Madrid eller oavgjort (X2) 62% och inget oavgjort (12) 79%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.