Champions League14°13 km/h

    Read in English
    FenerbahçeFenerbahçeKontringar & inlägg
    vs
    Slavia PrahaSlavia PrahaLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Fenerbahçe (48%)

    Fenerbahçe mot Slavia Praha · Champions League

    1 · Fenerbahçe 48%X 25%27% Slavia Praha · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Fenerbahçe mot Slavia Praha (Champions League, tisdag 20 oktober 2026): Fenerbahçe vinner 48%, oavgjort 25%, Slavia Praha vinner 27%. Förväntade mål (xG): Fenerbahçe 1,62, Slavia Praha 1,22. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 54%, båda lagen gör mål 57%. Dubbelchans: Fenerbahçe eller oavgjort 73%, Slavia Praha eller oavgjort 52%. Prognosen uppdaterades måndag 12 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Fenerbahçe – Slavia Praha

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    15 poäng mot noll. Det är den tydligaste skillnaden mellan dessa två lag just nu, där Fenerbahçe har ett markant övertag i tabellen. Hemmalaget har också en defensiv som läcker minimalt med 0,69 förväntade insläppta mål per match, vilket är en betydande styrka när Slavia Praha gästar. Trots det har tjeckerna ett högre snitt i förväntade mål framåt, 1,9 per match, vilket visar att de kan skapa chanser, men de har varit usla på att förvalta dem.

    Slavia Praha har en dystrare trend med nio matcher utan seger och fyra raka förluster. Det är svårt att se dem bryta den sviten här mot ett Fenerbahçe som är starka på hemmaplan och framför allt farliga vid snabba omställningar och inlägg. Modellen ger dem 48% vinstchans, och med en förväntad målproduktion på 1,62 mål finns potentialen där. 1-1 är det mest troliga resultatet, men med Slavia Prahas svaga försvarsspel är 2-1 också väl inom räckhåll.

    Med över 2,5 mål till 54% och båda lagen förväntade att näta i 57% av fallen kan det ändå bli en målrik kväll i Istanbul.

    FenerbahçeFenerbahçe
    Form WWDWD
    Ligaranking xG #25xGA #10xT #32xP/match #12Points #1
    Nyckelspelare
    • Anderson Souza ConceiçãoFxG 0,81 · xT 0,04
    • Milan SkriniarCBxG 0,03 · xT 0,05
    • Jayden OosterwoldeLBxG 0,07 · xT 0,08
    Slavia PrahaSlavia Praha
    Form DLLLL
    Ligaranking xG #16xGA #33xT #37xP/match #9Points #53
    Nyckelspelare
    • Lukas ProvodFxG 0,17 · xT 0,24
    • Tomas ChoryFxG 0,18 · xT 0,01
    • David DouderaRWxG 0,15 · xT 0,44

    Matchprognos: Fenerbahçe – Slavia Praha

    Predikterad resultatmatris

    Slavia Praha →
    Fenerbahçe →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.2%
    0–16.8%
    0–24.4%
    0–31.8%
    0–4+0.7%
    1
    1–09.1%
    1–111.9%
    1–27.1%
    1–32.9%
    1–4+1.2%
    2
    2–07.6%
    2–19.3%
    2–25.7%
    2–32.3%
    2–4+0.9%
    3
    3–04.1%
    3–15.0%
    3–23.1%
    3–31.3%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–02.4%
    4+–12.9%
    4+–21.8%
    4+–30.7%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.2-19%
    3. 3.1-09%
    4. 4.2-08%
    5. 5.1-27%
    Förväntade mål
    1,62–1,22
    Båda lagen gör mål
    57%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,8
    Under 2,546%
    –
    Över 2,554%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Fenerbahçe48%
    • Över 1,5 mål78%

    Kombinerad sannolikhet

    37%

    Skäligt odds

    2.70

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Fenerbahçe48%
    • Över 2,5 mål54%
    • Archibald Norman Brown gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål57%
    • Över 2,5 mål54%
    • Archibald Norman Brown gör mål26%
    • Tomáš Holeš får kort19%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Inga odds tillgängliga ännu.

    Statistik

    Nyckelfakta

    • SK Slavia Prague på 4 raka förluster
    • SK Slavia Prague segerlösa i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Fenerbahçe
    Slavia Praha
    När mål görs och släpps in — 2026
    Fenerbahçe (9–4)
    Slavia Praha (2–3)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Fenerbahçe
    Milan Skriniar: 238 passningar, xT 0.26SkriniarNathan Ake: 223 passningar, xT 0.08AkeN'Golo Kanté: 175 passningar, xT 0.17KantéMattéo Elias Kenzo Guendouzi Olié: 175 passningar, xT 0.38OliéArchibald Norman Brown: 161 passningar, xT 0.41BrownNélson Cabral Semedo: 153 passningar, xT 0.08SemedoMason Will John Greenwood: 143 passningar, xT 0.39GreenwoodEderson Santana de Moraes: 89 passningar, xT 0.11MoraesMert Muldur: 64 passningar, xT 0.08MuldurMarco Asensio Willemsen: 57 passningar, xT 0.16WillemsenMert Gunok: 55 passningar, xT 0.08Gunok
    Slavia Praha
    Jakub Markovič: 34 passningar, xT 0.02MarkovičStepan Chaloupek: 28 passningar, xT 0.02ChaloupekMichal Sadilek: 19 passningar, xT 0.08SadilekTomas Vlcek: 17 passningar, xT 0.01VlcekWiktor Nowak: 15 passningar, xT 0.02NowakDavid Zima: 14 passningar, xT 0.03ZimaSamuel Isife: 14 passningar, xT 0.05IsifeDanijel Sturm: 13 passningar, xT 0.57SturmOskar Kubiak: 12 passningar, xT 0.03KubiakEmmanuel Dennis Ayaosi: 10 passningar, xT 0.03AyaosiMojmir Chytil: 7 passningar, xT 0.01Chytil
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Fenerbahçe
    Milan Skriniar: 238 passningar, xT 0.26SkriniarNathan Ake: 223 passningar, xT 0.08AkeN'Golo Kanté: 175 passningar, xT 0.17KantéMattéo Elias Kenzo Guendouzi Olié: 175 passningar, xT 0.38OliéArchibald Norman Brown: 161 passningar, xT 0.41BrownNélson Cabral Semedo: 153 passningar, xT 0.08SemedoMason Will John Greenwood: 143 passningar, xT 0.39GreenwoodEderson Santana de Moraes: 89 passningar, xT 0.11MoraesMert Muldur: 64 passningar, xT 0.08MuldurMarco Asensio Willemsen: 57 passningar, xT 0.16WillemsenMert Gunok: 55 passningar, xT 0.08Gunok
    Slavia Praha
    Jakub Markovič: 34 passningar, xT 0.02MarkovičStepan Chaloupek: 28 passningar, xT 0.02ChaloupekMichal Sadilek: 19 passningar, xT 0.08SadilekTomas Vlcek: 17 passningar, xT 0.01VlcekWiktor Nowak: 15 passningar, xT 0.02NowakDavid Zima: 14 passningar, xT 0.03ZimaSamuel Isife: 14 passningar, xT 0.05IsifeDanijel Sturm: 13 passningar, xT 0.57SturmOskar Kubiak: 12 passningar, xT 0.03KubiakEmmanuel Dennis Ayaosi: 10 passningar, xT 0.03AyaosiMojmir Chytil: 7 passningar, xT 0.01Chytil

    Lagen i siffror

    PerformanceFenerbahçeSlavia Praha
    Points150
    xPoints13.62.1
    xG per match1.61.9
    xGA per match0.691.7
    xG within 8s of winning the ball0.150.25
    xGA within 8s of losing the ball0.080.14
    Playing styleFenerbahçeSlavia Praha
    Build-up efficiency0.320.34
    Field tilt0.550.33
    xT per match0.990.89
    xTA per match0.811.7
    Won balls, offensive half2425
    Pressing intensity0.240.26
    Pressing efficiency0.280.26
    Pressing efficiency, offensive half0.210.19
    Entries into the box per match1110
    Entries into the box against922
    Pass completion %0.810.64
    Pass completion % under pressure0.770.64
    Passes per match438198
    Passes against per match335381
    Switches of play per match26.726.7
    Long balls per match3343
    Set piecesFenerbahçeSlavia Praha
    xG from free kicks0.010.17
    Corners per match5.36.2
    Corners against per match4.29.2
    xG per corner0.050.02
    xGA per corner against0.010.06
    First touch, offensive corners %0.440.33
    First touch, defensive corners %0.680.67
    OtherFenerbahçeSlavia Praha
    Throw-in control0.690.81
    MålvakternaEderson Santana de Moraes (Fenerbahçe)Jakub Markovič (Slavia Praha)
    Räddningar114
    Räddnings-%79%57%
    xG-förhindrat66%36%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Fenerbahçe spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Fenerbahçe mot Slavia Praha?

    Fenerbahçe är favoriten med 48% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Fenerbahçe 48%, oavgjort 25%, Slavia Praha 27%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 54% mot under 46%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 57%.

    Hur många mål väntas i Fenerbahçe mot Slavia Praha?

    Modellen räknar med 1,62 förväntade mål (xG) för Fenerbahçe och 1,22 för Slavia Praha, totalt 2,84.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Fenerbahçe eller oavgjort (1X) 73%, Slavia Praha eller oavgjort (X2) 52% och inget oavgjort (12) 75%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.