Champions League16°15 km/h

    Read in English
    RomaRomaBollinnehav & hög press
    vs
    Slovan BratislavaSlovan BratislavaBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Roma (69%)

    Roma mot Slovan Bratislava · Champions League

    1 · Roma 69%X 19%12% Slovan Bratislava · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Roma mot Slovan Bratislava (Champions League, tisdag 20 oktober 2026): Roma vinner 69%, oavgjort 19%, Slovan Bratislava vinner 12%. Förväntade mål (xG): Roma 2,33, Slovan Bratislava 0,86. Troligaste resultat: 2-0 (11%). Över 2,5 mål 62%, båda lagen gör mål 52%. Dubbelchans: Roma eller oavgjort 88%, Slovan Bratislava eller oavgjort 31%. Prognosen uppdaterades måndag 12 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Roma – Slovan Bratislava

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    TEXT: Att Slovan Bratislava har gjort mål i nio raka matcher talar sitt tydliga språk, men det är också en statistik som väger lättare än den faktiska formen och förväntade mål. Roma må ha samlat färre poäng och xPoints jämfört med gästerna, och även deras förväntade mål (xG) är lägre, men Roma har en klart bättre xGA, vilket tyder på att det är bara en tidsfråga innan poängskörden tar fart. Att endast ha 0.41 i xG per match är oroväckande, men defensiven har hållit tätt med 0.95 xGA per match. Slovan Bratislava har däremot kämpat med sin defensiv och släpper till hela 2.6 xGA per match, vilket ger Roma en tydlig möjlighet att utnyttja.

    Med en spelstil som handlar om bollinnehav och hög press är det uppenbart att hemmalaget kommer försöka dominera spelet och skapa tryck på Slovans defensiv. Gästerna försöker själva kontrollera spelet med ett fokus på bollinnehav, men deras högre xGA visar att de ofta tappar detta grepp och släpper in motståndarna på offensiv planhalva. Roma har en 69% chans att vinna enligt modellen, vilket gör dem till solklara favoriter i den här drabbningen.

    Roma har störst chans att ta hem matchen med ett 2-0 resultat, vilket har 11% sannolikhet enligt modellen, med 2-1 och 1-0 som täta följare. Förväntade mål visar 2.33 för Roma, vilket stärker tesen att de kommer hitta nätet minst ett par gånger. Trots att sannolikheten för att båda lagen gör mål är 52%, lutar det mot att Roma håller nollan tack vare sin starka defensiv och Slovans något osäkra försvar.

    Med tanke på att över 2,5 mål har en 62% sannolikhet och det finns en tydlig defensiv fördel för Roma, framstår spel på över 2,5 mål till rimliga odds som ett intressant alternativ. Bolag som erbjuder odds runt detta utfall kan överraska med värde, särskilt med Romas tendens att kontrollera och pressa högt. En stabil 2-0-seger för Roma känns som det mest troliga utfallet.

    RomaRoma
    Form D
    Ligaranking xG #52xGA #14xT #23xP/match #49Points #40
    Nyckelspelare
    • Bryan CristanteCMxG 0,17 · xT 0,12
    • Gianluca ManciniCBxG 0,12 · xT 0,16
    • Evan NdickaCBxG 0,09 · xT 0,03
    • Siffrorna från Serie A 2026
    Slovan BratislavaSlovan Bratislava
    Form LWDWL
    Ligaranking xG #40xGA #49xT #34xP/match #37Points #10
    Nyckelspelare
    • Tigran BarseghyanRWxG 0,10 · xT 0,40
    • Kenan BajricCBxG 0,07 · xT 0,11
    • Peter PokornyCDMxG 0,06 · xT 0,04

    Matchprognos: Roma – Slovan Bratislava

    Predikterad resultatmatris

    Slovan Bratislava →
    Roma →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.4%
    0–13.3%
    0–21.5%
    0–30.4%
    0–4+0.1%
    1
    1–09.4%
    1–18.5%
    1–23.5%
    1–31.0%
    1–4+0.3%
    2
    2–011.2%
    2–19.6%
    2–24.1%
    2–31.2%
    2–4+0.3%
    3
    3–08.7%
    3–17.5%
    3–23.2%
    3–30.9%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–08.8%
    4+–17.5%
    4+–23.2%
    4+–30.9%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-011%
    2. 2.2-110%
    3. 3.1-09%
    4. 4.3-09%
    5. 5.1-18%
    Förväntade mål
    2,33–0,86
    Båda lagen gör mål
    52%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,2
    Under 2,538%
    –
    Över 2,562%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Roma69%
    • Över 1,5 mål83%

    Kombinerad sannolikhet

    61%

    Skäligt odds

    1.65

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Roma69%
    • Över 2,5 mål62%
    • Donyell Malen gör mål41%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål52%
    • Över 2,5 mål62%
    • Donyell Malen gör mål41%
    • Danylo Ihnatenko får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Inga odds tillgängliga ännu.

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Slovan Bratislava har gjort mål i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Slovan Bratislava
    När mål görs och släpps in — 2026
    Roma (1–1)
    Slovan Bratislava (4–8)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Roma
    Bryan Cristante: 86 passningar, xT 0.26CristanteMario Hermoso: 71 passningar, xT 0.13HermosoNiccolo Pisilli: 50 passningar, xT 0.01PisilliManu Kone: 42 passningar, xT 0.03KoneEvan Ndicka: 41 passningar, xT 0.03NdickaMatias Soule: 36 passningar, xT 0.09SouleWesley França: 34 passningar, xT 0.12FrançaGianluca Mancini: 33 passningar, xT 0.03ManciniPaulo Dybala: 29 passningar, xT 0.01DybalaDevyne Rensch: 29 passningar, xT -0.01RenschMile Svilar: 27 passningar, xT 0.03Svilar
    Slovan Bratislava
    Cesar Blackman: 118 passningar, xT 0.25BlackmanSandro Cruz: 117 passningar, xT 0.21CruzKenan Bajric: 117 passningar, xT 0.25BajricSvetozar Marković: 116 passningar, xT 0MarkovićCristian Jesús Martínez: 103 passningar, xT 0.58MartínezPeter Pokorny: 101 passningar, xT -0.02PokornyDominik Takáč: 67 passningar, xT 0.07TakáčTigran Barseghyan: 42 passningar, xT 0.79BarseghyanAlen Mustafić: 28 passningar, xT 0MustafićSahmkou Diaby Camara: 24 passningar, xT 0CamaraAndraž Šporar: 23 passningar, xT -0.06Šporar
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Roma
    Bryan Cristante: 86 passningar, xT 0.26CristanteMario Hermoso: 71 passningar, xT 0.13HermosoNiccolo Pisilli: 50 passningar, xT 0.01PisilliManu Kone: 42 passningar, xT 0.03KoneEvan Ndicka: 41 passningar, xT 0.03NdickaMatias Soule: 36 passningar, xT 0.09SouleWesley França: 34 passningar, xT 0.12FrançaGianluca Mancini: 33 passningar, xT 0.03ManciniPaulo Dybala: 29 passningar, xT 0.01DybalaDevyne Rensch: 29 passningar, xT -0.01RenschMile Svilar: 27 passningar, xT 0.03Svilar
    Slovan Bratislava
    Cesar Blackman: 118 passningar, xT 0.25BlackmanSandro Cruz: 117 passningar, xT 0.21CruzKenan Bajric: 117 passningar, xT 0.25BajricSvetozar Marković: 116 passningar, xT 0MarkovićCristian Jesús Martínez: 103 passningar, xT 0.58MartínezPeter Pokorny: 101 passningar, xT -0.02PokornyDominik Takáč: 67 passningar, xT 0.07TakáčTigran Barseghyan: 42 passningar, xT 0.79BarseghyanAlen Mustafić: 28 passningar, xT 0MustafićSahmkou Diaby Camara: 24 passningar, xT 0CamaraAndraž Šporar: 23 passningar, xT -0.06Šporar

    Lagen i siffror

    PerformanceRomaSlovan Bratislava
    Points14
    xPoints0.63.2
    xG per match0.411.2
    xGA per match0.952.6
    xG within 8s of winning the ball00.31
    xGA within 8s of losing the ball0.050.46
    Playing styleRomaSlovan Bratislava
    Build-up efficiency0.290.32
    Field tilt0.790.3
    xT per match1.10.92
    xTA per match0.761.8
    Won balls, offensive half3230
    Pressing intensity0.240.24
    Pressing efficiency0.270.18
    Pressing efficiency, offensive half0.30.16
    Entries into the box per match1110
    Entries into the box against717
    Pass completion %0.840.74
    Pass completion % under pressure0.80.69
    Passes per match580302
    Passes against per match410550
    Switches of play per match53.525.4
    Long balls per match3228
    Set piecesRomaSlovan Bratislava
    xG from free kicks0.090.1
    Corners per match3.24.5
    Corners against per match1.13.8
    xG per corner00.01
    xGA per corner against00.04
    First touch, offensive corners %0.330.36
    First touch, defensive corners %10.25
    OtherRomaSlovan Bratislava
    Throw-in control0.790.69
    MålvakternaMile Svilar (Roma)Dominik Takáč (Slovan Bratislava)
    Räddningar416
    Räddnings-%80%67%
    xG-förhindrat70%49%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Roma spelschemaSlovan Bratislava spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Roma mot Slovan Bratislava?

    Roma är favoriten med 69% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Roma 69%, oavgjort 19%, Slovan Bratislava 12%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 62% mot under 38%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.

    Hur många mål väntas i Roma mot Slovan Bratislava?

    Modellen räknar med 2,33 förväntade mål (xG) för Roma och 0,86 för Slovan Bratislava, totalt 3,19.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Roma eller oavgjort (1X) 88%, Slovan Bratislava eller oavgjort (X2) 31% och inget oavgjort (12) 81%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.