Champions League16°0,6 mm11 km/h

    Read in English
    PortoPortoLågt block & direktspel
    vs
    PSV EindhovenPSV EindhovenBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Porto (47%)

    Porto mot PSV Eindhoven · Champions League

    1 · Porto 47%X 23%29% PSV Eindhoven · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Porto mot PSV Eindhoven (Champions League, tisdag 20 oktober 2026): Porto vinner 47%, oavgjort 23%, PSV Eindhoven vinner 29%. Förväntade mål (xG): Porto 1,66, PSV Eindhoven 1,45. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 60%, båda lagen gör mål 62%. Dubbelchans: Porto eller oavgjort 71%, PSV Eindhoven eller oavgjort 53%. Prognosen uppdaterades måndag 12 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Porto – PSV Eindhoven

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    Porto står inför en utmaning när de möter PSV Eindhoven, ett lag som visat styrka i sina senaste prestationer. Det är lagens nuvarande form och förväntade mål som väger tyngst. Eindhoven har haft övertaget, både i poäng med 1 mot Portos 0, och i förväntade poäng med 1.4 mot 0.4.

    Portos spelstil, som fokuserar på direkt spel och låg försvarslinje, står i kontrast till Eindhovens mer kontrollerade bollinnehav. Trots att modellen tippar på en knapp Porto-seger med 47% sannolikhet är det statistiska övertaget i xG och xGA tydligt hos Eindhoven. Gästerna har en xG på 0.59 jämfört med Portos 0.24 per match, vilket stärker Eindhovens chanser att få med sig ett resultat.

    Det troligaste resultatet enligt modellen är 1-1, följt av 2-1 till Porto. Med 62% sannolikhet för att båda lagen gör mål och 60% för över 2,5 mål, lutar det åt en målfylld match. Eindhoven är bättre på att skapa chanser och riskerar inte lika mycket bakåt, vilket kan ge dem det lilla extra som behövs för att avgöra matchen. De har en xGA på endast 0.54 per match, vilket visar deras defensiva styrka.

    Bettingmarknaden har noterat dessa trender. Ett spel på över 2,5 mål, med hänsyn till de offensiva möjligheterna och Eindhoven som är i bättre form, kan ge ett positivt spelvärde. Det är dock inget löfte, men de statistiska indikationerna pekar mot att Eindhoven kan dra nytta av Portos svagheter, kanske till och med plocka en bortaseger.

    PortoPorto
    Form LWWLL
    Ligaranking xG #55xGA #51xT #50xP/match #51Points #45
    Nyckelspelare
    • Francisco MouraLBxG 0,07 · xT 0,31
    • William GomesRWxG 0,29 · xT 0,23
    • Gabri VeigaLWxG 0,39 · xT 0,17
    • Siffrorna från Primeira Liga 2026
    PSV EindhovenPSV Eindhoven
    Form WLLLD
    Ligaranking xG #49xGA #6xT #55xP/match #25Points #39
    Nyckelspelare
    • Joey VeermanCMxG 0,06 · xT 0,12
    • Ismael Saibari Ben El BasraCAMxG 0,25 · xT 0,08
    • Jerdy SchoutenCDMxG 0,00 · xT 0,06

    Matchprognos: Porto – PSV Eindhoven

    Predikterad resultatmatris

    PSV Eindhoven →
    Porto →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.8%
    0–16.2%
    0–24.7%
    0–32.3%
    0–4+1.1%
    1
    1–07.1%
    1–111.1%
    1–27.8%
    1–33.7%
    1–4+1.9%
    2
    2–06.2%
    2–18.9%
    2–26.5%
    2–33.1%
    2–4+1.5%
    3
    3–03.4%
    3–14.9%
    3–23.6%
    3–31.7%
    3–4+0.9%
    4+
    4+–02.1%
    4+–13.0%
    4+–22.2%
    4+–31.0%
    4+–4+0.5%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-19%
    3. 3.1-28%
    4. 4.1-07%
    5. 5.2-26%
    Förväntade mål
    1,66–1,45
    Båda lagen gör mål
    62%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,540%
    –
    Över 2,560%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Porto47%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    35%

    Skäligt odds

    2.84

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Porto47%
    • Över 2,5 mål60%
    • Victor Mow Froholdt gör mål17%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål62%
    • Över 2,5 mål60%
    • Ivan Perišić gör mål21%
    • Noah Fernandez får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Inga odds tillgängliga ännu.

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    PSV Eindhoven
    När mål görs och släpps in — 2026
    Porto (0–2)
    PSV Eindhoven (1–1)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Porto
    Jakub Kiwior: 52 passningar, xT 0.09KiwiorDiogo Costa: 42 passningar, xT 0.04CostaMartim Fernandes: 32 passningar, xT 0.05FernandesNehuen Perez: 26 passningar, xT 0.03PerezGabri Veiga: 25 passningar, xT 0VeigaAlberto Oliveira Baio: 20 passningar, xT 0.04BaioEduardo Gabriel Aquino Cossa: 19 passningar, xT -0.02CossaAlan Gonzalo Varela: 19 passningar, xT 0VarelaPablo Paulino Rosario: 14 passningar, xT 0.01RosarioIn-Beom Hwang: 7 passningar, xT 0HwangAndré Miguel Valente da Silva: 6 passningar, xT -0.01Silva
    PSV Eindhoven
    Armando Obispo: 68 passningar, xT 0.12ObispoLutsharel Geertruida: 61 passningar, xT 0.04GeertruidaSergino Dest: 42 passningar, xT -0.02DestFilip Kostić: 30 passningar, xT 0.05KostićKodai Sano: 30 passningar, xT -0.03SanoRuben van Bommel: 29 passningar, xT 0.02BommelMatej Kovar: 28 passningar, xT 0.02KovarIvan Perišić: 27 passningar, xT 0PerišićPaul Wanner: 20 passningar, xT -0.01WannerRyan Flamingo: 18 passningar, xT 0.01FlamingoGuus Til: 16 passningar, xT 0.04Til
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Porto
    Jakub Kiwior: 52 passningar, xT 0.09KiwiorDiogo Costa: 42 passningar, xT 0.04CostaMartim Fernandes: 32 passningar, xT 0.05FernandesNehuen Perez: 26 passningar, xT 0.03PerezGabri Veiga: 25 passningar, xT 0VeigaAlberto Oliveira Baio: 20 passningar, xT 0.04BaioEduardo Gabriel Aquino Cossa: 19 passningar, xT -0.02CossaAlan Gonzalo Varela: 19 passningar, xT 0VarelaPablo Paulino Rosario: 14 passningar, xT 0.01RosarioIn-Beom Hwang: 7 passningar, xT 0HwangAndré Miguel Valente da Silva: 6 passningar, xT -0.01Silva
    PSV Eindhoven
    Armando Obispo: 68 passningar, xT 0.12ObispoLutsharel Geertruida: 61 passningar, xT 0.04GeertruidaSergino Dest: 42 passningar, xT -0.02DestFilip Kostić: 30 passningar, xT 0.05KostićKodai Sano: 30 passningar, xT -0.03SanoRuben van Bommel: 29 passningar, xT 0.02BommelMatej Kovar: 28 passningar, xT 0.02KovarIvan Perišić: 27 passningar, xT 0PerišićPaul Wanner: 20 passningar, xT -0.01WannerRyan Flamingo: 18 passningar, xT 0.01FlamingoGuus Til: 16 passningar, xT 0.04Til

    Lagen i siffror

    PerformancePortoPSV Eindhoven
    Points01
    xPoints0.41.4
    xG per match0.240.59
    xGA per match2.90.54
    xG within 8s of winning the ball0.010.16
    xGA within 8s of losing the ball0.920.36
    Playing stylePortoPSV Eindhoven
    Build-up efficiency0.310.34
    Field tilt0.150.63
    xT per match0.40.25
    xTA per match20.3
    Won balls, offensive half2137
    Pressing intensity0.230.23
    Pressing efficiency0.170.25
    Pressing efficiency, offensive half0.170.25
    Entries into the box per match57
    Entries into the box against144
    Pass completion %0.750.81
    Pass completion % under pressure0.640.78
    Passes per match290411
    Passes against per match600336
    Switches of play per match16.438.5
    Long balls per match3140
    Set piecesPortoPSV Eindhoven
    xG from free kicks00
    Corners per match23.2
    Corners against per match5.13.2
    xG per corner00
    xGA per corner against0.020
    First touch, offensive corners %0.50
    First touch, defensive corners %0.41
    OtherPortoPSV Eindhoven
    Throw-in control0.820.88
    MålvakternaDiogo Costa (Porto)Filip Kostić (PSV Eindhoven)
    Räddningar82
    Räddnings-%80%100%
    xG-förhindrat70%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Porto spelschemaPSV Eindhoven spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Porto mot PSV Eindhoven?

    Porto är favoriten med 47% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Porto 47%, oavgjort 23%, PSV Eindhoven 29%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 60% mot under 40%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 62%.

    Hur många mål väntas i Porto mot PSV Eindhoven?

    Modellen räknar med 1,66 förväntade mål (xG) för Porto och 1,45 för PSV Eindhoven, totalt 3,11.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Porto eller oavgjort (1X) 71%, PSV Eindhoven eller oavgjort (X2) 53% och inget oavgjort (12) 77%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.