01 · 2 ben
Trygg
- Seger Middlesbrough49%
- Över 1,5 mål85%
ChampionshipRiverside Stadium, Middlesbrough9°14 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Middlesbrough mot Cardiff City (Championship, lördag 17 oktober 2026): Middlesbrough vinner 49%, oavgjort 26%, Cardiff City vinner 26%. Förväntade mål (xG): Middlesbrough 1,96, Cardiff City 1,39. Troligaste resultat: 1-1 (10%). Över 2,5 mål 65%, båda lagen gör mål 65%. Dubbelchans: Middlesbrough eller oavgjort 74%, Cardiff City eller oavgjort 51%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
49 procent. Det är sannolikheten modellen ger för att Middlesbrough tar hem segern mot Cardiff City. Hemmalaget är i en formkurva som pekar uppåt, med mål i nio raka matcher och en poängskörd på imponerande 18 poäng. Gästerna från Cardiff kämpar däremot i motvind, med endast 7 poäng och en försvarsstatistik som lämnar mer att önska.
Båda lagen tenderar att dominera bollinnehavet och pressa högt, vilket borde skapa en matchbild med många möjligheter. Med förväntade mål på 1,96 för hemmalaget och 1,39 för gästerna lutar det hela mot över 2,5 mål, särskilt med tanke på 65 procents sannolikhet för detta utfall. Historiskt har Middlesbrough också övertaget, med en seger och en oavgjord på två möten – ett för litet urval för att väga tyngre än nuvarande form och siffror.
Trots detta finns det ett spelvärde att överväga. Cardiff City till 5,4 gånger pengarna hos LeoVegas ger ett 38-procentigt övervärde enligt modellen. Även oavgjort till 4,8 gånger pengarna erbjuder ett spelvärde på 23 procent. Slutsatsen? Middlesbrough är favoriter och trolig segrare, men för den som letar efter värde finns alternativ att överväga. Tippa på 2-1 till hemmalaget, men håll ögonen på oddsen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Middlesbrough | X | 2 · Cardiff City |
|---|---|---|---|
| LeoVegas | 1.47 | EV+ 23% 4.80 | EV+ 38% 5.40 |
Odds uppdaterade 11 okt. 13:37
1.45 → 1.47
4.80 → 4.80
5.40 → 5.40
LeoVegas · 2 noterade prislägen · 2026-10-10 → 2026-10-11 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Middlesbrough | Cardiff City |
|---|---|---|
| Points | 18 | 7 |
| xPoints | 14.4 | 11.6 |
| xG per match | 1.9 | 1.8 |
| xGA per match | 1.1 | 1.3 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.25 | 0.22 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.2 | 0.29 |
| Playing style | Middlesbrough | Cardiff City |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.34 | 0.34 |
| Field tilt | 0.63 | 0.68 |
| xT per match | 1.4 | 1.5 |
| xTA per match | 0.81 | 0.68 |
| Won balls, offensive half | 23 | 24 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.32 | 0.34 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.28 | 0.28 |
| Entries into the box per match | 16 | 16 |
| Entries into the box against | 11 | 11 |
| Pass completion % | 0.82 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.77 | 0.76 |
| Passes per match | 467 | 443 |
| Passes against per match | 297 | 214 |
| Switches of play per match | 26.5 | 43.8 |
| Long balls per match | 28 | 43 |
| Set pieces | Middlesbrough | Cardiff City |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.27 | 0.02 |
| Corners per match | 5.6 | 7.6 |
| Corners against per match | 5.3 | 5 |
| xG per corner | 0.02 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.04 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.7 | 0.19 |
| First touch, defensive corners % | 0.7 | 0.62 |
| Other | Middlesbrough | Cardiff City |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.75 | 0.76 |
| Målvakterna | Radek Vítek (Middlesbrough) | Nathan Wallace Newman Trott (Cardiff City) |
|---|---|---|
| Räddningar | 22 | 33 |
| Räddnings-% | 67% | 70% |
| xG-förhindrat | 46% | 47% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Middlesbrough spelschemaCardiff City spelschema
Middlesbrough är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Middlesbrough 49%, oavgjort 26%, Cardiff City 26%.
Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 65% mot under 35%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 65%.
Modellen räknar med 1,96 förväntade mål (xG) för Middlesbrough och 1,39 för Cardiff City, totalt 3,35.
Middlesbrough eller oavgjort (1X) 74%, Cardiff City eller oavgjort (X2) 51% och inget oavgjort (12) 74%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.