ChampionshipLoftus Road, London15°19 km/h

    Read in English
    Queens Park RangersQueens Park RangersBollinnehav & hög press
    vs
    Derby CountyDerby CountyBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Queens Park Rangers (53%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Derby County @ 4.68 (+3 %)

    Queens Park Rangers mot Derby County · Championship

    1 · Queens Park Rangers 53%X 25%22% Derby County · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Queens Park Rangers mot Derby County (Championship, onsdag 14 oktober 2026): Queens Park Rangers vinner 53%, oavgjort 25%, Derby County vinner 22%. Förväntade mål (xG): Queens Park Rangers 1,71, Derby County 1,03. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 52%, båda lagen gör mål 53%. Dubbelchans: Queens Park Rangers eller oavgjort 78%, Derby County eller oavgjort 47%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Queens Park Rangers – Derby County

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    14 poäng mot 6. Trots att Queens Park Rangers släpat sig genom fem raka utan vinst sitter de på dubbelt så många poäng som Derby County. Spelstilen med bollinnehav och hög press har gett dem ett övertag i både förväntade mål och defensiv stabilitet. Derby County, med sin kontrollerande men mindre framträdande offensiv, har det tufft bakåt med 1.8 insläppta mål per match. Även om gästerna vunnit de senaste två inbördes mötena, är dessa bara fyra till antalet och väger lätt mot den bredare säsongsformen.

    Queens Park Rangers ligger före i både xPoints och xG, med 1.6 förväntade mål per match mot Derbys 1.0. Ändå är båda lagen fast i segerlösa sviter, vilket skapar ett intressant läge. Modellen ger hemmalaget 53 procents chans att vinna, och det troligaste resultatet är ett 1-1 (12%) följt av deras knappa 1-0 (11%).

    Fördelen lutar åt Queens Park Rangers, även om senaste inbördes resultat var motiga. Över 2,5 mål ser också lockande ut med 52 procents sannolikhet. Siktet är inställt på en knapp hemmaseger, 2-1.

    Queens Park RangersQueens Park Rangers
    Form LDDDD
    Ligaranking xG #9xGA #6xT #5xP/match #5Points #7
    Nyckelspelare
    • Alfie LloydFxG 0,40 · xT -0,01
    • Jimmy DunneCBxG 0,07 · xT 0,03
    • Ilias ChairLWxG 0,54 · xT 0,34
    Derby CountyDerby County
    Form LLLDD
    Ligaranking xG #20xGA #24xT #18xP/match #24Points #23
    Nyckelspelare
    • Joe WardRWBxG 0,05 · xT 0,20
    • Alex MowattCDMxG 0,01 · xT 0,04
    • Mohammed Gadafi FuseiniLWxG 0,09 · xT 0,09

    Matchprognos: Queens Park Rangers – Derby County

    Predikterad resultatmatris

    Derby County →
    Queens Park Rangers →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.8%
    0–16.3%
    0–23.4%
    0–31.2%
    0–4+0.4%
    1
    1–010.7%
    1–111.7%
    1–25.9%
    1–32.0%
    1–4+0.6%
    2
    2–09.4%
    2–19.7%
    2–25.0%
    2–31.7%
    2–4+0.6%
    3
    3–05.4%
    3–15.5%
    3–22.9%
    3–31.0%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–03.4%
    4+–13.5%
    4+–21.8%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-011%
    3. 3.2-110%
    4. 4.2-09%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,71–1,03
    Båda lagen gör mål
    53%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,548%
    @2.02
    Över 2,552%
    @1.80

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Queens Park Rangers53%
    • Över 1,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    42%

    Skäligt odds

    2.37

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Queens Park Rangers53%
    • Över 2,5 mål52%
    • Rumarn Kameron-Scott Burrell gör mål27%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål53%
    • Över 2,5 mål52%
    • Rumarn Kameron-Scott Burrell gör mål27%
    • Lewis Travis får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Derby County22% sannolikhet@4.68PinnacleEV+3%referensodds
    Spelbolag1 · Queens Park RangersX2 · Derby County
    LeoVegas1.753.854.50
    Pinnacle1.703.90
    EV+ 3%
    4.68

    Odds uppdaterade 13 okt. 07:35

    Oddsrörelser

    1-5 %
    57 %52 %

    1.78 → 1.70

    X+3 %
    27 %22 %

    3.77 → 3.90

    2+8 %
    24 %19 %

    4.32 → 4.68

    Över 2,5-1 %
    55 %50 %

    1.83 → 1.80

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Queens Park Rangers 1Oavgjort 0Derby County 3
    Mål: 6–6 (⌀ 3)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Derby County har vunnit de 2 senaste inbördes mötena
    • Queens Park Rangers segerlösa i 5 raka matcher
    • Queens Park Rangers på 4 raka oavgjorda
    • Derby County segerlösa i 5 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Queens Park Rangers
    Derby County
    När mål görs och släpps in — 2026
    Queens Park Rangers (11–8)
    Derby County (8–15)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Queens Park Rangers
    Ronnie Edwards: 270 passningar, xT 0.19EdwardsNicolas Madsen: 220 passningar, xT 0.54MadsenJimmy Dunne: 202 passningar, xT 0.35DunnePierce Joseph Charles: 201 passningar, xT 0.23CharlesGlen Adjei Kamara: 194 passningar, xT 0.41KamaraJake Clarke Salter: 158 passningar, xT 0.2SalterKealey Otieno Adamson: 130 passningar, xT 0.6AdamsonAmadou Salif Mbengue: 99 passningar, xT 0.16MbengueDennis Cirkin: 93 passningar, xT 0.58CirkinHarvey Vale: 89 passningar, xT 0.28ValePaul Smyth: 71 passningar, xT 0.58Smyth
    Derby County
    Sondre Langas: 234 passningar, xT 0.27LangasAlex Mowatt: 169 passningar, xT 0.01MowattCharles James Taylor: 164 passningar, xT 0.27TaylorJoe Ward: 149 passningar, xT 0.71WardDion Sanderson: 145 passningar, xT 0.01SandersonDavid Ozoh: 141 passningar, xT 0OzohBobby Lamont Clark: 117 passningar, xT 0.57ClarkSamuel Joseph Szmodics: 117 passningar, xT 0.16SzmodicsEiran Cashin: 104 passningar, xT 0.26CashinRyan Hedges: 101 passningar, xT 0.55HedgesJacob Widell Zetterstrom: 74 passningar, xT 0.13Zetterstrom
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Queens Park Rangers
    Ronnie Edwards: 270 passningar, xT 0.19EdwardsNicolas Madsen: 220 passningar, xT 0.54MadsenJimmy Dunne: 202 passningar, xT 0.35DunnePierce Joseph Charles: 201 passningar, xT 0.23CharlesGlen Adjei Kamara: 194 passningar, xT 0.41KamaraJake Clarke Salter: 158 passningar, xT 0.2SalterKealey Otieno Adamson: 130 passningar, xT 0.6AdamsonAmadou Salif Mbengue: 99 passningar, xT 0.16MbengueDennis Cirkin: 93 passningar, xT 0.58CirkinHarvey Vale: 89 passningar, xT 0.28ValePaul Smyth: 71 passningar, xT 0.58Smyth
    Derby County
    Sondre Langas: 234 passningar, xT 0.27LangasAlex Mowatt: 169 passningar, xT 0.01MowattCharles James Taylor: 164 passningar, xT 0.27TaylorJoe Ward: 149 passningar, xT 0.71WardDion Sanderson: 145 passningar, xT 0.01SandersonDavid Ozoh: 141 passningar, xT 0OzohBobby Lamont Clark: 117 passningar, xT 0.57ClarkSamuel Joseph Szmodics: 117 passningar, xT 0.16SzmodicsEiran Cashin: 104 passningar, xT 0.26CashinRyan Hedges: 101 passningar, xT 0.55HedgesJacob Widell Zetterstrom: 74 passningar, xT 0.13Zetterstrom

    Lagen i siffror

    PerformanceQueens Park RangersDerby County
    Points146
    xPoints14.39.6
    xG per match1.61
    xGA per match1.21.8
    xG within 8s of winning the ball0.30.16
    xGA within 8s of losing the ball0.10.18
    Playing styleQueens Park RangersDerby County
    Build-up efficiency0.30.3
    Field tilt0.520.55
    xT per match1.10.83
    xTA per match11
    Won balls, offensive half2126
    Pressing intensity0.250.23
    Pressing efficiency0.250.28
    Pressing efficiency, offensive half0.220.26
    Entries into the box per match1513
    Entries into the box against1112
    Pass completion %0.780.73
    Pass completion % under pressure0.740.68
    Passes per match373317
    Passes against per match401339
    Switches of play per match28.120
    Long balls per match3231
    Set piecesQueens Park RangersDerby County
    xG from free kicks0.050.01
    Corners per match6.15.7
    Corners against per match3.95.8
    xG per corner0.030.04
    xGA per corner against0.020.08
    First touch, offensive corners %0.440.31
    First touch, defensive corners %0.740.53
    OtherQueens Park RangersDerby County
    Throw-in control0.70.68
    MålvakternaPierce Joseph Charles (Queens Park Rangers)Jacob Widell Zetterstrom (Derby County)
    Räddningar2428
    Räddnings-%75%68%
    xG-förhindrat70%43%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Queens Park Rangers spelschemaDerby County spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Queens Park Rangers mot Derby County?

    Queens Park Rangers är favoriten med 53% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Queens Park Rangers 53%, oavgjort 25%, Derby County 22%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 52% mot under 48%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 53%.

    Hur många mål väntas i Queens Park Rangers mot Derby County?

    Modellen räknar med 1,71 förväntade mål (xG) för Queens Park Rangers och 1,03 för Derby County, totalt 2,74.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Queens Park Rangers eller oavgjort (1X) 78%, Derby County eller oavgjort (X2) 47% och inget oavgjort (12) 75%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.