Championshipbet365 Stadium, Stoke-on-Trent15°0,3 mm25 km/h

    Read in English
    Stoke CityStoke CityBollinnehav & kontroll
    vs
    MiddlesbroughMiddlesbroughBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 2 · Middlesbrough (47%)Bästa värdet enligt modellen: X · Oavgjort @ 3.78 (+9 %)

    Stoke City mot Middlesbrough · Championship

    1 · Stoke City 24%X 29%47% Middlesbrough · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Stoke City mot Middlesbrough (Championship, tisdag 13 oktober 2026): Stoke City vinner 24%, oavgjort 29%, Middlesbrough vinner 47%. Förväntade mål (xG): Stoke City 1,19, Middlesbrough 1,73. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 56%, båda lagen gör mål 58%. Dubbelchans: Stoke City eller oavgjort 53%, Middlesbrough eller oavgjort 76%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Stoke City – Middlesbrough

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Trots Stoke Citys imponerande svit av tre raka segrar och nio matcher med mål är det Middlesbrough som kliver in i mötet med ett tydligt övertag. Med 47% sannolikhet för vinst i modellen och ett högre snitt av förväntade mål per match, 1.9 mot Stokes 0.97, pekar analysen på att gästerna har en god chans att plocka tre poäng.

    Stokes styrka ligger i deras förmåga att kontrollera bollen och bygga spelet metodiskt, men de har en tendens att släppa till målchanser i försvaret. Deras förväntade mål mot sig per match ligger på 1.5, vilket är klart högre än Middlesbroughs 1.1. Gästerna kombinerar bollinnehav med hög press, vilket ofta resulterar i fler målchanser och kan bli avgörande när hemmalagets försvar ställs på prov.

    Trots att inbördes möten är få — endast fyra matcher — har Middlesbrough visat sig starkare med tre segrar och ett oavgjort resultat. Det är för lite för att väga tyngre än gästernas nuvarande form, men det ger en antydan om att Stoke måste göra något extra för att bryta den negativa trenden.

    Med regn i prognosen kan det bli svårare att lita på tekniskt spel och placera bollen på rätt ställe vid kontringar. Det är dock redan inräknat i modellens prognoser, och den troliga målbilden ligger på över 2,5 med 56% sannolikhet. Ett troligt slutresultat kan vara 1-2, vilket också stöds av förväntningarna om att båda lagen gör mål (58% sannolikhet).

    Om man söker spelvärde, finns draw-alternativet med övervärde hos LeoVegas till 3.75. Det erbjuder en intressant möjlighet, särskilt med tanke på den jämna sannolikheten för oavgjort enligt modellen.

    Stoke CityStoke City
    Form WDWWW
    Ligaranking xG #22xGA #18xT #13xP/match #19Points #5
    Nyckelspelare
    • Sam GallagherFxG 0,09 · xT 0,08
    • Róbert BoženíkRWxG 0,23 · xT 0,04
    • Maksym TaloverovCBxG 0,03 · xT 0,04
    MiddlesbroughMiddlesbrough
    Form WWDDW
    Ligaranking xG #3xGA #2xT #2xP/match #4Points #2
    Nyckelspelare
    • Luke AylingCBxG 0,06 · xT 0,30
    • Morgan WhittakerRWxG 0,16 · xT 0,10
    • Aidan MorrisCDMxG 0,07 · xT 0,09

    Matchprognos: Stoke City – Middlesbrough

    Predikterad resultatmatris

    Middlesbrough →
    Stoke City →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.7%
    0–19.0%
    0–28.0%
    0–34.6%
    0–4+3.0%
    1
    1–06.1%
    1–111.4%
    1–29.6%
    1–35.5%
    1–4+3.6%
    2
    2–03.8%
    2–16.6%
    2–25.7%
    2–33.3%
    2–4+2.1%
    3
    3–01.5%
    3–12.6%
    3–22.3%
    3–31.3%
    3–4+0.8%
    4+
    4+–00.6%
    4+–11.0%
    4+–20.9%
    4+–30.5%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-210%
    3. 3.0-19%
    4. 4.0-28%
    5. 5.2-17%
    Förväntade mål
    1,19–1,73
    Båda lagen gör mål
    58%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,544%
    @2.12
    Över 2,556%
    @1.76

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Middlesbrough47%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    41%

    Skäligt odds

    2.46

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Middlesbrough47%
    • Över 2,5 mål56%
    • William Lankshear gör mål27%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål58%
    • Över 2,5 mål56%
    • William Lankshear gör mål27%
    • El Hadji Djibril Soumaré får kort25%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • X · Oavgjort29% sannolikhet@3.78PinnacleEV+9%referensodds
    • X · Oavgjort29% sannolikhet@3.70LeoVegasEV+7%referensodds
    • X · Oavgjort29% sannolikhet@3.60BetsafeEV+4%referensodds
    Spelbolag1 · Stoke CityX2 · Middlesbrough
    Betsafe3.45
    EV+ 4%
    3.60
    2.02
    LeoVegas3.50
    EV+ 7%
    3.70
    2.02
    Nordicbet3.45
    EV+ 4%
    3.60
    2.02
    Pinnacle3.44
    EV+ 9%
    3.78
    2.04

    Odds uppdaterade 13 okt. 08:35

    Oddsrörelser

    1-1 %
    30 %25 %

    3.47 → 3.44

    X-5 %
    27 %22 %

    3.96 → 3.78

    2+5 %
    50 %45 %

    1.94 → 2.04

    Över 2,5+6 %
    58 %53 %

    1.66 → 1.76

    Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Stoke City 0Oavgjort 1Middlesbrough 3
    Mål: 2–7 (⌀ 2,2)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Stoke City på 3 raka segrar
    • Stoke City har gjort mål i 9 raka matcher
    • Middlesbrough har gjort mål i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Stoke City
    Middlesbrough
    När mål görs och släpps in — 2026
    Stoke City (15–13)
    Middlesbrough (17–12)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Stoke City
    Ethan Stuart William Galbraith: 239 passningar, xT 0.86GalbraithLuke Graham: 213 passningar, xT 0.1GrahamBen Wilmot: 196 passningar, xT 0.32WilmotEl Hadji Djibril Soumaré: 167 passningar, xT -0.07SoumaréMaksym Taloverov: 153 passningar, xT 0.09TaloverovBenjamin Anthony Johnson: 136 passningar, xT 0.41JohnsonEric Junior Bocat: 131 passningar, xT 0.77BocatJack Ryan McGlynn: 116 passningar, xT 0.41McGlynnViktor Johansson: 115 passningar, xT 0.07JohanssonJustin Devenny: 73 passningar, xT 0.38DevennyMohamed Lamine Cissé: 29 passningar, xT 0.23Cissé
    Middlesbrough
    Aidan Morris: 308 passningar, xT 0.41MorrisAdilson Malanda: 245 passningar, xT 0.13MalandaAshley Famiwuya Phillips: 212 passningar, xT 0.27PhillipsCallum Brittain: 204 passningar, xT 0.72BrittainNeto Borges: 200 passningar, xT 0.68BorgesRiley Mcgree: 139 passningar, xT 0.07McgreeLuke Ayling: 124 passningar, xT 0.7AylingSebastian Matthew Berhalter: 109 passningar, xT 0.74BerhalterMaximilian Michael Arfsten: 108 passningar, xT 0.53ArfstenAmario Oswald Gerardo Cozier-Duberry: 106 passningar, xT 0.95Cozier-DuberryRadek Vítek: 88 passningar, xT 0.11Vítek
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Stoke City
    Ethan Stuart William Galbraith: 239 passningar, xT 0.86GalbraithLuke Graham: 213 passningar, xT 0.1GrahamBen Wilmot: 196 passningar, xT 0.32WilmotEl Hadji Djibril Soumaré: 167 passningar, xT -0.07SoumaréMaksym Taloverov: 153 passningar, xT 0.09TaloverovBenjamin Anthony Johnson: 136 passningar, xT 0.41JohnsonEric Junior Bocat: 131 passningar, xT 0.77BocatJack Ryan McGlynn: 116 passningar, xT 0.41McGlynnViktor Johansson: 115 passningar, xT 0.07JohanssonJustin Devenny: 73 passningar, xT 0.38DevennyMohamed Lamine Cissé: 29 passningar, xT 0.23Cissé
    Middlesbrough
    Aidan Morris: 308 passningar, xT 0.41MorrisAdilson Malanda: 245 passningar, xT 0.13MalandaAshley Famiwuya Phillips: 212 passningar, xT 0.27PhillipsCallum Brittain: 204 passningar, xT 0.72BrittainNeto Borges: 200 passningar, xT 0.68BorgesRiley Mcgree: 139 passningar, xT 0.07McgreeLuke Ayling: 124 passningar, xT 0.7AylingSebastian Matthew Berhalter: 109 passningar, xT 0.74BerhalterMaximilian Michael Arfsten: 108 passningar, xT 0.53ArfstenAmario Oswald Gerardo Cozier-Duberry: 106 passningar, xT 0.95Cozier-DuberryRadek Vítek: 88 passningar, xT 0.11Vítek

    Lagen i siffror

    PerformanceStoke CityMiddlesbrough
    Points1618
    xPoints10.414.4
    xG per match0.971.9
    xGA per match1.51.1
    xG within 8s of winning the ball0.150.25
    xGA within 8s of losing the ball0.160.2
    Playing styleStoke CityMiddlesbrough
    Build-up efficiency0.290.34
    Field tilt0.360.63
    xT per match0.951.4
    xTA per match0.980.81
    Won balls, offensive half2323
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.280.32
    Pressing efficiency, offensive half0.250.28
    Entries into the box per match1016
    Entries into the box against1511
    Pass completion %0.730.82
    Pass completion % under pressure0.720.77
    Passes per match290467
    Passes against per match370297
    Switches of play per match20.926.5
    Long balls per match2828
    Set piecesStoke CityMiddlesbrough
    xG from free kicks0.120.27
    Corners per match4.45.6
    Corners against per match5.25.3
    xG per corner0.020.02
    xGA per corner against0.030.04
    First touch, offensive corners %0.380.7
    First touch, defensive corners %0.510.7
    OtherStoke CityMiddlesbrough
    Throw-in control0.730.75
    MålvakternaViktor Johansson (Stoke City)Radek Vítek (Middlesbrough)
    Räddningar3022
    Räddnings-%70%67%
    xG-förhindrat40%46%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Stoke City spelschemaMiddlesbrough spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Stoke City mot Middlesbrough?

    Middlesbrough är favoriten med 47% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Stoke City 24%, oavgjort 29%, Middlesbrough 47%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.

    Hur många mål väntas i Stoke City mot Middlesbrough?

    Modellen räknar med 1,19 förväntade mål (xG) för Stoke City och 1,73 för Middlesbrough, totalt 2,93.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Stoke City eller oavgjort (1X) 53%, Middlesbrough eller oavgjort (X2) 76% och inget oavgjort (12) 71%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.