01 · 2 ben
Trygg
- Seger Wolverhampton56%
- Över 1,5 mål78%
ChampionshipMolineux, Wolverhampton15°0,4 mm26 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Wolverhampton mot Bolton Wanderers (Championship, tisdag 13 oktober 2026): Wolverhampton vinner 56%, oavgjort 25%, Bolton Wanderers vinner 20%. Förväntade mål (xG): Wolverhampton 1,79, Bolton Wanderers 1,04. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 54%, båda lagen gör mål 54%. Dubbelchans: Wolverhampton eller oavgjort 80%, Bolton Wanderers eller oavgjort 44%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
TEXT: 1.79 förväntade mål mot 1.04. Wolverhampton har här ett tydligt övertag inför mötet med Bolton, både vad gäller spelstil och siffror. Med 14 poäng jämfört med Boltons 10, och en liknande xPoints-skillnad, pekar allt mot att hemmalaget har ett grepp om matchen. Båda lagen gillar att hålla i bollen, men det är Wolverhampton som har visat sig bäst på att omvandla det till konkreta målchanser. Hemmalaget har en xG per match på 1.6 medan Bolton får nöja sig med 1.3.
Bland de troligaste resultaten hittar vi 1-1, men även 1-0 och 2-1 för Wolverhampton har 10 procents sannolikhet vardera. Det antyder en match där bägge lagen kan hitta nätet, men där hemmalaget med sitt starkare försvar (xGA 0.99 mot Boltons 1.6) troligen kommer att släppa in färre mål. Prognosen lutar mot att matchen går över 2,5 mål, med 54 procents sannolikhet.
Modellen ger hemmalaget 56 procents chans att vinna. Förvänta er en tight match, men med Wolverhampton som favoriter att ta hem segern.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Wolverhampton | X | 2 · Bolton Wanderers |
|---|---|---|---|
| BetMGM UK | 1.35 | EV+ 22% 4.90 | EV+ 46% 7.50 |
| Pinnacle | 1.40 | EV+ 25% 5.04 | EV+ 46% 7.47 |
Odds uppdaterade 13 okt. 08:15
1.37 → 1.40
4.99 → 5.04
7.03 → 7.47
Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-10-10 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Wolverhampton | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Points | 14 | 10 |
| xPoints | 14 | 10.1 |
| xG per match | 1.6 | 1.3 |
| xGA per match | 0.99 | 1.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.32 | 0.16 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.16 | 0.24 |
| Playing style | Wolverhampton | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.34 |
| Field tilt | 0.49 | 0.54 |
| xT per match | 1.1 | 1 |
| xTA per match | 0.88 | 1.1 |
| Won balls, offensive half | 24 | 25 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.3 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.23 | 0.27 |
| Entries into the box per match | 13 | 14 |
| Entries into the box against | 12 | 13 |
| Pass completion % | 0.78 | 0.75 |
| Pass completion % under pressure | 0.7 | 0.7 |
| Passes per match | 375 | 354 |
| Passes against per match | 320 | 306 |
| Switches of play per match | 30.7 | 30.3 |
| Long balls per match | 30 | 36 |
| Set pieces | Wolverhampton | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.03 | 0.03 |
| Corners per match | 6.2 | 5.9 |
| Corners against per match | 4.5 | 4.8 |
| xG per corner | 0.04 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.05 |
| First touch, offensive corners % | 0.44 | 0.42 |
| First touch, defensive corners % | 0.61 | 0.65 |
| Other | Wolverhampton | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.75 | 0.75 |
| Målvakterna | José Sá (Wolverhampton) | Gavin Okeroghene Bazunu (Bolton Wanderers) |
|---|---|---|
| Räddningar | 18 | 17 |
| Räddnings-% | 69% | 68% |
| xG-förhindrat | 45% | 67% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Wolverhampton spelschemaBolton Wanderers spelschema
Wolverhampton är favoriten med 56% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Wolverhampton 56%, oavgjort 25%, Bolton Wanderers 20%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 54% mot under 46%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Modellen räknar med 1,79 förväntade mål (xG) för Wolverhampton och 1,04 för Bolton Wanderers, totalt 2,83.
Wolverhampton eller oavgjort (1X) 80%, Bolton Wanderers eller oavgjort (X2) 44% och inget oavgjort (12) 75%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.