01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Millwall eller oavgjort (1X)68%
- Under 3,5 mål76%
ChampionshipThe Den, London18°0,3 mm23 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Millwall mot Swansea City (Championship, tisdag 13 oktober 2026): Millwall vinner 40%, oavgjort 30%, Swansea City vinner 30%. Förväntade mål (xG): Millwall 1,32, Swansea City 1,16. Troligaste resultat: 1-1 (13%). Över 2,5 mål 45%, båda lagen gör mål 51%. Dubbelchans: Millwall eller oavgjort 70%, Swansea City eller oavgjort 60%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Millwall och Swansea City står inför en intressant uppgörelse där båda lagen kommer med olika spelstilar. Hemmalaget förlitar sig på en direkt spelstil med låg defensiv, vilket gör att de ofta söker snabba bollar framåt och undviker att ta onödiga risker bakåt. Gästerna däremot bygger sitt spel på bollinnehav för att kontrollera matchens rytm. Det öppnar för en match där Swansea kan dominera bollinnehavet medan Millwall söker sina chanser genom kontringar.
Trots att Swansea City har en bättre poängform med 20 poäng mot Millwalls 14, avslöjar de förväntade målen en annan bild. Millwall visar ett bättre xG-snitt per match med 1.9 jämfört med Swanseas 1.5, vilket indikerar att hemmalaget är effektivare när det kommer till att skapa klara chanser. Defensivt är skillnaden marginell med Swansea något bättre på att hålla nere motståndarnas chanser.
Historiken mellan lagen visar att Millwall har överhanden med tre vinster och en oavgjord i deras senaste fyra möten. Dock är det ett litet urval och väger lättare än lagen nuvarande form. Swansea City kommer till matchen stärkta av tre raka segrar, vilket kan ge dem en psykologisk fördel trots sämre inbördes statistik.
Med de förväntade målen på 1.32 för Millwall och 1.16 för Swansea och en över/under-linje som ligger nära, pekar det mot en match med få mål. Modellen ger Millwall en liten fördel och antyder ett troligt resultat på 1-1, men det kan mycket väl sluta 1-0 till hemmalaget. Oddsen för under 2,5 mål är särskilt intressanta. Betsafe och Nordicbet erbjuder 1.96, vilket ger ett spelvärde givet att modellen ger 55% sannolikhet för detta utfall. Detta gör underspelet till ett attraktivt val för den som söker värde i oddsen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Millwall | X | 2 · Swansea City |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.45 | EV+ 2% 3.35 | 2.80 |
| LeoVegas | 2.45 | EV+ 5% 3.45 | 2.85 |
| Nordicbet | 2.45 | EV+ 2% 3.35 | 2.80 |
| Pinnacle | 2.50 | EV+ 4% 3.41 | 2.86 |
Odds uppdaterade 13 okt. 08:35
2.54 → 2.50
3.43 → 3.41
2.71 → 2.86
1.85 → 1.93
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Millwall | Swansea City |
|---|---|---|
| Points | 14 | 20 |
| xPoints | 14.9 | 12.3 |
| xG per match | 1.9 | 1.5 |
| xGA per match | 1.3 | 1.2 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.35 | 0.24 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.27 | 0.18 |
| Playing style | Millwall | Swansea City |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.27 |
| Field tilt | 0.38 | 0.63 |
| xT per match | 1.2 | 1 |
| xTA per match | 0.97 | 0.77 |
| Won balls, offensive half | 30 | 28 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.3 | 0.37 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.29 | 0.37 |
| Entries into the box per match | 15 | 12 |
| Entries into the box against | 11 | 12 |
| Pass completion % | 0.7 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.65 | 0.75 |
| Passes per match | 268 | 454 |
| Passes against per match | 339 | 283 |
| Switches of play per match | 25 | 25.6 |
| Long balls per match | 35 | 30 |
| Set pieces | Millwall | Swansea City |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.03 | 0.02 |
| Corners per match | 4.3 | 4.1 |
| Corners against per match | 7 | 4 |
| xG per corner | 0.04 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.05 |
| First touch, offensive corners % | 0.44 | 0.51 |
| First touch, defensive corners % | 0.49 | 0.5 |
| Other | Millwall | Swansea City |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.7 | 0.72 |
| Målvakterna | Maxime Teremoana Crocombe (Millwall) | Lawrence Vigouroux (Swansea City) |
|---|---|---|
| Räddningar | 13 | 23 |
| Räddnings-% | 62% | 77% |
| xG-förhindrat | 37% | 65% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Millwall spelschemaSwansea City spelschema
Millwall är favoriten med 40% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Millwall 40%, oavgjort 30%, Swansea City 30%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 45% mot under 55%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.
Modellen räknar med 1,32 förväntade mål (xG) för Millwall och 1,16 för Swansea City, totalt 2,47.
Millwall eller oavgjort (1X) 70%, Swansea City eller oavgjort (X2) 60% och inget oavgjort (12) 70%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.