01 · 2 ben
Trygg
- Seger Burnley55%
- Under 3,5 mål78%
ChampionshipTurf Moor, Burnley14°3,3 mm34 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Burnley mot Charlton Athletic (Championship, tisdag 13 oktober 2026): Burnley vinner 55%, oavgjort 23%, Charlton Athletic vinner 22%. Förväntade mål (xG): Burnley 1,47, Charlton Athletic 0,90. Troligaste resultat: 1-0 (13%). Över 2,5 mål 42%, båda lagen gör mål 46%. Dubbelchans: Burnley eller oavgjort 78%, Charlton Athletic eller oavgjort 45%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
TEXT: Burnley går in i mötet med en tydlig offensiv rytm, medan gästerna har svårt att hitta en vinnande formel. Burnley har gjort mål i 14 raka matcher — en imponerande svit som vittnar om deras konsekventa bollinnehav och höga press. Charlton, å sin sida, har inte vunnit på sex matcher och ser ut att få det tufft även i denna bortamatch.
Tittar vi på förväntade mål, har Burnley ett övertag med 1.47 jämfört med Charltons 0.90. Hemmalagets bollinnehav och offensiva press har gett dem ett stabilt xG på 1.2 per match, medan Charlton ligger på mer modesta 0.91. När det kommer till defensiven är Burnley något bättre, med en xGA på 1.4 mot Charltons 1.5. Burnleys förmåga att skapa chanser inom åtta sekunder efter att ha vunnit bollen, med ett xG på 0.17, visar på effektivitet i omställningarna.
Väderprognosen pekar på regn, vilket kan dämpa målproduktionen något. Modellens tips, med Burnley som 55% favorit och ett troligaste resultat på 1-0 eller 1-1, tyder på en målsnål tillställning där över 2,5 mål bara ligger på 42%. Att båda lagen skulle göra mål ligger nära, men inte övervägande, med 46%.
För den som letar efter spelvärde finns det ett intressant övervärde för bortaseger till odds 5.4 hos LeoVegas, baserat på modellens 22% sannolikhet. Men, med tanke på Burnleys form och Charltons kämpande, är det Burnley som känns mest sannolika att dra det längsta strået. En seger för hemmalaget med 1-0 ligger väl inom räckhåll och passar deras stabila och kontrollerade spelstil.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Burnley | X | 2 · Charlton Athletic |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.62 | 3.85 | EV+ 19% 5.35 |
| LeoVegas | 1.64 | 4.00 | EV+ 16% 5.20 |
| Nordicbet | 1.62 | 3.85 | EV+ 19% 5.35 |
| Pinnacle | 1.63 | 4.03 | EV+ 21% 5.40 |
Odds uppdaterade 13 okt. 08:15
1.59 → 1.63
4.04 → 4.03
5.47 → 5.40
1.83 → 1.85
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Burnley | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Points | 7 | 13 |
| xPoints | 11.5 | 11.5 |
| xG per match | 1.2 | 0.91 |
| xGA per match | 1.4 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.17 | 0.08 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.29 | 0.21 |
| Playing style | Burnley | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.33 |
| Field tilt | 0.44 | 0.28 |
| xT per match | 0.89 | 0.69 |
| xTA per match | 0.98 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 16 | 24 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.23 | 0.24 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.21 |
| Entries into the box per match | 9 | 9 |
| Entries into the box against | 13 | 15 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.69 |
| Pass completion % under pressure | 0.73 | 0.65 |
| Passes per match | 380 | 247 |
| Passes against per match | 403 | 439 |
| Switches of play per match | 32.9 | 19.1 |
| Long balls per match | 33 | 25 |
| Set pieces | Burnley | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.07 |
| Corners per match | 4.6 | 4.5 |
| Corners against per match | 4.5 | 6.2 |
| xG per corner | 0.03 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.32 | 0.42 |
| First touch, defensive corners % | 0.75 | 0.55 |
| Other | Burnley | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.69 | 0.73 |
| Målvakterna | Max Weiß (Burnley) | Arthur Chukwuezugo Okonkwo (Charlton Athletic) |
|---|---|---|
| Räddningar | 16 | 28 |
| Räddnings-% | 50% | 74% |
| xG-förhindrat | 34% | 46% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Burnley spelschemaCharlton Athletic spelschema
Burnley är favoriten med 55% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Burnley 55%, oavgjort 23%, Charlton Athletic 22%.
Troligast slutar matchen 1-0 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 42% mot under 58%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 46%.
Modellen räknar med 1,47 förväntade mål (xG) för Burnley och 0,90 för Charlton Athletic, totalt 2,37.
Burnley eller oavgjort (1X) 78%, Charlton Athletic eller oavgjort (X2) 45% och inget oavgjort (12) 77%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.