ChampionshipCardiff City Stadium, Cardiff17°3,5 mm26 km/h

    Read in English
    Cardiff CityCardiff CityBollinnehav & hög press
    vs
    WatfordWatfordBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Cardiff City (71%)

    Cardiff City mot Watford · Championship

    1 · Cardiff City 71%X 19%11% Watford · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Cardiff City mot Watford (Championship, tisdag 13 oktober 2026): Cardiff City vinner 71%, oavgjort 19%, Watford vinner 11%. Förväntade mål (xG): Cardiff City 2,11, Watford 0,87. Troligaste resultat: 2-0 (11%). Över 2,5 mål 57%, båda lagen gör mål 51%. Dubbelchans: Cardiff City eller oavgjort 89%, Watford eller oavgjort 29%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Cardiff City – Watford

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    2-0 till Cardiff City är inte bara det troligaste resultatet enligt modellen, det är också ett logiskt utfall när vi tittar på underliggande siffror. Med ett förväntat målövertag på 2.11 mot Watfords 0.87 är det tydligt vilken sida som för matchen. Cardiff har fördelen i både xG och xGA, och det är en kombination som sällan ljuger i längden.

    Watford kommer till matchen med en tung svit av tre raka förluster, och deras spelstil, med fokus på bollkontroll, har inte gett frukt i de senaste omgångarna. Cardiff däremot, med sitt aggressiva presspel och höga bollinnehav, har visat sig vara en svår nöt att knäcka. Deras styrka i att vinna bollen högt och snabbt utnyttja omställningar kan bli avgörande mot ett Watford som kämpar med sin defensiv.

    Det faktum att Cardiff har bättre xPoints, trots färre faktiska poäng än Watford, indikerar att deras prestationer på planen har varit bättre än vad tabellen visar. De två tidigare inbördes mötena sedan 2023 ger oss visserligen ett litet urval, men med en seger och ett oavgjort resultat för Cardiff ger det ett litet mentalt övertag.

    Vädret, med regn i prognosen, kan visserligen sänka målsnittet något, men när modellen ändå indikerar över 2,5 mål med 57% sannolikhet finns det goda möjligheter för en målrik tillställning. Cardiff har alla förutsättningar för att utnyttja Watfords defensiva svagheter.

    Spelvärdet i att satsa på en hemmaseger är betydande. Oddset 1.68 hos flera bolag representerar ett klart övervärde enligt modellen, som ger Cardiff hela 71% vinstchans. Det gör spelet på hemmaseger till en attraktiv möjlighet för den som letar efter värde i oddsen.

    Cardiff CityCardiff City
    Form LDLWL
    Ligaranking xG #4xGA #8xT #1xP/match #15Points #21
    Nyckelspelare
    • Joel Matthew BaganLWBxG 0,04 · xT 0,28
    • Alexander Sean Pablo RobertsonCMxG 0,08 · xT 0,10
    • Yousef SalechFxG 0,57 · xT -0,04
    WatfordWatford
    Form LWLLL
    Ligaranking xG #21xGA #23xT #23xP/match #20Points #20
    Nyckelspelare
    • Mattie PollockCBxG 0,07 · xT 0,08
    • Amin NabizadaRWxG 0,11 · xT 0,05
    • Edo KayembeLBxG 0,10 · xT 0,06

    Matchprognos: Cardiff City – Watford

    Predikterad resultatmatris

    Watford →
    Cardiff City →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.3%
    0–14.1%
    0–21.9%
    0–30.6%
    0–4+0.1%
    1
    1–010.4%
    1–19.6%
    1–24.0%
    1–31.2%
    1–4+0.3%
    2
    2–011.3%
    2–19.8%
    2–24.3%
    2–31.2%
    2–4+0.3%
    3
    3–08.0%
    3–16.9%
    3–23.0%
    3–30.9%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–06.9%
    4+–16.0%
    4+–22.6%
    4+–30.8%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-011%
    2. 2.1-010%
    3. 3.2-110%
    4. 4.1-110%
    5. 5.3-08%
    Förväntade mål
    2,11–0,87
    Båda lagen gör mål
    51%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,543%
    @2.60EV+11%
    Över 2,557%
    @1.50

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Cardiff City71%
    • Över 1,5 mål80%

    Kombinerad sannolikhet

    55%

    Skäligt odds

    1.81

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Cardiff City71%
    • Över 2,5 mål57%
    • Ollie Anthony Tanner gör mål30%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål51%
    • Över 2,5 mål57%
    • Ollie Anthony Tanner gör mål30%
    • Matthew William Pollock får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Cardiff City71% sannolikhet@1.84BetMGM UKEV+31%referensodds
    • Båda lagen gör mål: Nej49% sannolikhet@2.55BetMGM UKEV+24%referensodds
    • 1 · Cardiff City71% sannolikhet@1.68BetsafeEV+19%referensodds
    Spelbolag1 · Cardiff CityX2 · Watford
    BetMGM UK
    EV+ 31%
    1.84
    3.753.60
    Betsafe
    EV+ 19%
    1.68
    4.004.65
    LeoVegas
    EV+ 19%
    1.68
    4.204.50
    Nordicbet
    EV+ 19%
    1.68
    4.004.65
    Pinnacle
    EV+ 17%
    1.65
    4.494.58

    Odds uppdaterade 13 okt. 08:35

    Oddsrörelser

    1+1 %
    59 %54 %

    1.64 → 1.65

    X+1 %
    24 %19 %

    4.43 → 4.49

    2+2 %
    24 %19 %

    4.49 → 4.58

    Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Cardiff City 1Oavgjort 1Watford 0
    Mål: 3–2 (⌀ 2,5)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Watford på 3 raka förluster
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Cardiff City
    Watford
    När mål görs och släpps in — 2026
    Cardiff City (11–14)
    Watford (7–14)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Cardiff City
    Gabriel Jeremiah Adedayo Osho: 295 passningar, xT 0.52OshoAlexander Sean Pablo Robertson: 283 passningar, xT 0.47RobertsonJoel Matthew Bagan: 261 passningar, xT 1.67BaganKrystian Bielik: 238 passningar, xT 0.63BielikPerry Tian Hee Ng: 237 passningar, xT 0.35NgNathan Wallace Newman Trott: 184 passningar, xT 0.25TrottJoel Colwill: 100 passningar, xT -0.03ColwillOllie Anthony Tanner: 97 passningar, xT 1.4TannerChristopher Anthony Willock: 91 passningar, xT 1.56WillockJack Moylan: 84 passningar, xT 1.01MoylanDavid Turnbull: 79 passningar, xT -0.12Turnbull
    Watford
    Mattie Pollock: 292 passningar, xT 0.51PollockHector Matthew Kyprianou: 206 passningar, xT 0.23KyprianouKevin Keben: 190 passningar, xT 0.42KebenEdo Kayembe: 171 passningar, xT 0.33KayembeSoumaïla Coulibaly: 162 passningar, xT 0.19CoulibalyFederico Ravaglia: 130 passningar, xT 0.07RavagliaBranimir Mlačić: 115 passningar, xT 0.06MlačićIker Bravo Solanilla: 89 passningar, xT 0.41SolanillaOmar Haktab Traoré: 84 passningar, xT 0.2TraoréAmin Nabizada: 74 passningar, xT -0.04NabizadaOthmane Maamma: 72 passningar, xT 0.29Maamma
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Cardiff City
    Gabriel Jeremiah Adedayo Osho: 295 passningar, xT 0.52OshoAlexander Sean Pablo Robertson: 283 passningar, xT 0.47RobertsonJoel Matthew Bagan: 261 passningar, xT 1.67BaganKrystian Bielik: 238 passningar, xT 0.63BielikPerry Tian Hee Ng: 237 passningar, xT 0.35NgNathan Wallace Newman Trott: 184 passningar, xT 0.25TrottJoel Colwill: 100 passningar, xT -0.03ColwillOllie Anthony Tanner: 97 passningar, xT 1.4TannerChristopher Anthony Willock: 91 passningar, xT 1.56WillockJack Moylan: 84 passningar, xT 1.01MoylanDavid Turnbull: 79 passningar, xT -0.12Turnbull
    Watford
    Mattie Pollock: 292 passningar, xT 0.51PollockHector Matthew Kyprianou: 206 passningar, xT 0.23KyprianouKevin Keben: 190 passningar, xT 0.42KebenEdo Kayembe: 171 passningar, xT 0.33KayembeSoumaïla Coulibaly: 162 passningar, xT 0.19CoulibalyFederico Ravaglia: 130 passningar, xT 0.07RavagliaBranimir Mlačić: 115 passningar, xT 0.06MlačićIker Bravo Solanilla: 89 passningar, xT 0.41SolanillaOmar Haktab Traoré: 84 passningar, xT 0.2TraoréAmin Nabizada: 74 passningar, xT -0.04NabizadaOthmane Maamma: 72 passningar, xT 0.29Maamma

    Lagen i siffror

    PerformanceCardiff CityWatford
    Points78
    xPoints11.610.3
    xG per match1.81
    xGA per match1.31.7
    xG within 8s of winning the ball0.220.2
    xGA within 8s of losing the ball0.290.36
    Playing styleCardiff CityWatford
    Build-up efficiency0.340.29
    Field tilt0.680.45
    xT per match1.50.69
    xTA per match0.681.2
    Won balls, offensive half2422
    Pressing intensity0.230.23
    Pressing efficiency0.340.25
    Pressing efficiency, offensive half0.280.2
    Entries into the box per match169
    Entries into the box against1113
    Pass completion %0.780.75
    Pass completion % under pressure0.760.71
    Passes per match443324
    Passes against per match214388
    Switches of play per match43.822.5
    Long balls per match4325
    Set piecesCardiff CityWatford
    xG from free kicks0.020.04
    Corners per match7.63.9
    Corners against per match56.1
    xG per corner0.050.03
    xGA per corner against0.030.04
    First touch, offensive corners %0.190.34
    First touch, defensive corners %0.620.67
    OtherCardiff CityWatford
    Throw-in control0.760.66
    MålvakternaNathan Wallace Newman Trott (Cardiff City)Federico Ravaglia (Watford)
    Räddningar3332
    Räddnings-%70%71%
    xG-förhindrat47%64%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Cardiff City spelschemaWatford spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Cardiff City mot Watford?

    Cardiff City är favoriten med 71% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Cardiff City 71%, oavgjort 19%, Watford 11%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 57% mot under 43%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.

    Hur många mål väntas i Cardiff City mot Watford?

    Modellen räknar med 2,11 förväntade mål (xG) för Cardiff City och 0,87 för Watford, totalt 2,98.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Cardiff City eller oavgjort (1X) 89%, Watford eller oavgjort (X2) 29% och inget oavgjort (12) 81%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.