01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Wolverhampton eller oavgjort (X2)69%
- Under 3,5 mål77%
ChampionshipTurf Moor, Burnley9°1,8 mm20 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Burnley mot Wolverhampton (Championship, fredag 16 oktober 2026): Burnley vinner 30%, oavgjort 26%, Wolverhampton vinner 45%. Förväntade mål (xG): Burnley 1,12, Wolverhampton 1,33. Troligaste resultat: 1-1 (13%). Över 2,5 mål 44%, båda lagen gör mål 50%. Dubbelchans: Burnley eller oavgjort 55%, Wolverhampton eller oavgjort 70%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Burnley har gjort mål i 14 raka matcher. Det är en imponerande svit, men i mötet mot Wolverhampton på hemmabana kan det ändå bli tufft att hålla den vid liv. Båda lagen har liknande spelstil, där bollinnehav och hög press dominerar. Men det är gästerna som har övertaget både i spelstyrka och form, vilket kan bli avgörande i matchens utgång.
Trots att Burnley har förmågan att kontrollera spelet, är deras defensiv ett bekymmer. Med ett snitt på 1.4 insläppta mål per match är det en akilleshäl som Wolverhampton med sina 1.6 förväntade mål per match kan utnyttja. Wolverhampton har inte bara samlat fler poäng utan också presterat bättre i förväntade poäng och förväntade mål. Det är en tydlig indikation på att deras spel bär frukt.
Väderprognosen med regn kan potentiellt påverka spelets dynamik, men modellens siffror tar redan hänsyn till detta. Över 2,5 mål har en sannolikhet på 44%, och båda lagen förväntas göra mål till hälften, vilket antyder en intensiv men kanske inte målrik match. Modellen pekar mot 0-1 som ett av de troligaste resultaten — vilket harmoniserar med Wolverhamptons defensiva styrka och Burnleys sårbarhet bakåt.
Med Wolverhamptons 45% chans att vinna enligt modellen och deras överlägsna xG-statistik, lutar det mycket mot en gästande seger. Oddsen som erbjuds kan ha spelvärde, särskilt med tanke på den 11% sannolikhet för just 0-1. Wolwerhamptons starka defensiv och Burnleys defensiva brister gör under 2,5 mål ett attraktivt spelalternativ.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Burnley | X | 2 · Wolverhampton |
|---|---|---|---|
| Betfair Exchange | 3.10 | 3.70 | 2.18 |
Odds uppdaterade 13 okt. 06:58
3.10 → 3.10
3.70 → 3.70
2.18 → 2.18
Betfair Exchange · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-13 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Burnley | Wolverhampton |
|---|---|---|
| Points | 7 | 14 |
| xPoints | 11.5 | 14 |
| xG per match | 1.2 | 1.6 |
| xGA per match | 1.4 | 0.99 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.17 | 0.32 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.29 | 0.16 |
| Playing style | Burnley | Wolverhampton |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.29 |
| Field tilt | 0.44 | 0.49 |
| xT per match | 0.89 | 1.1 |
| xTA per match | 0.98 | 0.88 |
| Won balls, offensive half | 16 | 24 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.23 | 0.3 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.23 |
| Entries into the box per match | 9 | 13 |
| Entries into the box against | 13 | 12 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.73 | 0.7 |
| Passes per match | 380 | 375 |
| Passes against per match | 403 | 320 |
| Switches of play per match | 32.9 | 30.7 |
| Long balls per match | 33 | 30 |
| Set pieces | Burnley | Wolverhampton |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.03 |
| Corners per match | 4.6 | 6.2 |
| Corners against per match | 4.5 | 4.5 |
| xG per corner | 0.03 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.05 |
| First touch, offensive corners % | 0.32 | 0.44 |
| First touch, defensive corners % | 0.75 | 0.61 |
| Other | Burnley | Wolverhampton |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.69 | 0.75 |
| Målvakterna | Max Weiß (Burnley) | José Sá (Wolverhampton) |
|---|---|---|
| Räddningar | 16 | 18 |
| Räddnings-% | 50% | 69% |
| xG-förhindrat | 34% | 45% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Burnley spelschemaWolverhampton spelschema
Wolverhampton är favoriten med 45% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Burnley 30%, oavgjort 26%, Wolverhampton 45%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 44% mot under 56%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 50%.
Modellen räknar med 1,12 förväntade mål (xG) för Burnley och 1,33 för Wolverhampton, totalt 2,45.
Burnley eller oavgjort (1X) 55%, Wolverhampton eller oavgjort (X2) 70% och inget oavgjort (12) 74%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.