ChampionshipFratton Park, Portsmouth15°0,3 mm16 km/h

    Read in English
    PortsmouthPortsmouthKontringar & inlägg
    vs
    Sheffield UnitedSheffield UnitedLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Portsmouth (48%)

    Portsmouth mot Sheffield United · Championship

    1 · Portsmouth 48%X 28%24% Sheffield United · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Portsmouth mot Sheffield United (Championship, onsdag 14 oktober 2026): Portsmouth vinner 48%, oavgjort 28%, Sheffield United vinner 24%. Förväntade mål (xG): Portsmouth 1,53, Sheffield United 1,06. Troligaste resultat: 1-1 (13%). Över 2,5 mål 48%, båda lagen gör mål 51%. Dubbelchans: Portsmouth eller oavgjort 76%, Sheffield United eller oavgjort 52%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Portsmouth – Sheffield United

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Sheffield Uniteds tre raka segrar mot Portsmouth sätter en pikant krydda på morgondagens möte, men modellen pekar på att hemmalaget kan bryta sviten. Trots gästernas historiska övertag är det Portsmouth som har den högre sannolikheten att vinna, med 48 % chans enligt modellerna. Det är ett betydande hopp från Sheffield Uniteds 24 %, vilket ger hemmalaget en klar favoritsituation.

    Denna match handlar mycket om spelstilar. Portsmouth, med sin förkärlek för kontringsspel och inlägg, kommer att utmana Sheffield Uniteds låga försvar och direkta spel. Gästerna har visserligen överhanden i poäng och har samlat fler poäng hittills, men xPoints och xG-mätningar ger en annan bild. Portsmouth har en högre xG per match med 1.3 mot Sheffield Uniteds 1.1, vilket antyder att hemmalaget skapar fler och bättre chanser.

    Även om Sheffield United har haft övertaget i inbördes möten är fyra matcher för lite för att verkligen väga tyngre än den aktuella formen och statistiken. Portsmouths defensiva styrka lyser genom i deras xGA på 1.2 per match, vilket är bättre än gästernas 1.6. Det är en faktor som kan bli avgörande, särskilt om de utnyttjar kontringsmöjligheterna som erbjuds när Sheffield United går framåt.

    Matchen ser ut att bli jämn, med 1-1 som det troligaste tipset, men övervärdet på Portsmouth gör ett spel på hemmaseger till ett intressant alternativ. Med ett odds på 2.25 hos LeoVegas och en modellbaserad sannolikhet på 48 % finns här en möjlig öppning för den kloke spelaren. Siffrorna pekar mot en målsnål tillställning, med en 48 % risk för över 2,5 mål, vilket gör under 2,5 till ett spelvärt alternativ.

    PortsmouthPortsmouth
    Form LWDDL
    Ligaranking xG #13xGA #3xT #15xP/match #14Points #19
    Nyckelspelare
    • Zak SwansonLWBxG 0,04 · xT 0,07
    • Colby BishopFxG 0,13 · xT 0,10
    • Madiodio DiaCBxG 0,12 · xT 0,09
    Sheffield UnitedSheffield United
    Form LWLLW
    Ligaranking xG #19xGA #22xT #24xP/match #17Points #13
    Nyckelspelare
    • Tom CannonFxG 0,39 · xT 0,01
    • Sydie PeckCAMxG 0,13 · xT 0,12
    • Sam MccallumLBxG 0,09 · xT 0,13

    Matchprognos: Portsmouth – Sheffield United

    Predikterad resultatmatris

    Sheffield United →
    Portsmouth →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.9%
    0–17.6%
    0–24.2%
    0–31.5%
    0–4+0.5%
    1
    1–011.2%
    1–112.5%
    1–26.4%
    1–32.3%
    1–4+0.8%
    2
    2–08.8%
    2–19.3%
    2–24.9%
    2–31.7%
    2–4+0.6%
    3
    3–04.5%
    3–14.7%
    3–22.5%
    3–30.9%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–02.4%
    4+–12.5%
    4+–21.3%
    4+–30.5%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-113%
    2. 2.1-011%
    3. 3.2-19%
    4. 4.2-09%
    5. 5.0-08%
    Förväntade mål
    1,53–1,06
    Båda lagen gör mål
    51%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,6
    Under 2,552%
    @1.89
    Över 2,548%
    @1.93

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Portsmouth48%
    • Under 3,5 mål74%

    Kombinerad sannolikhet

    34%

    Skäligt odds

    2.96

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Portsmouth48%
    • Under 2,5 mål52%
    • Abu Bakarr Kamara gör mål19%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål51%
    • Över 2,5 mål48%
    • Patrick James Bamford gör mål21%
    • Ebrima Adams får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Portsmouth48% sannolikhet@2.25LeoVegasEV+7%referensodds
    • 1 · Portsmouth48% sannolikhet@2.24PinnacleEV+7%referensodds
    Spelbolag1 · PortsmouthX2 · Sheffield United
    LeoVegas
    EV+ 7%
    2.25
    3.453.20
    Pinnacle
    EV+ 7%
    2.24
    3.513.11

    Odds uppdaterade 13 okt. 05:36

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Portsmouth 0Oavgjort 1Sheffield United 3
    Mål: 1–6 (⌀ 1,8)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Sheffield United har vunnit 3 raka inbördes möten mot hemmalaget
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Portsmouth
    Sheffield United
    När mål görs och släpps in — 2026
    Portsmouth (9–11)
    Sheffield United (12–11)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Portsmouth
    Marlon Pack: 182 passningar, xT 0.18PackMadiodio Dia: 147 passningar, xT 0.25DiaBenjamin Arthur: 124 passningar, xT 0.06ArthurTerry Devlin: 117 passningar, xT 0.27DevlinZak Swanson: 107 passningar, xT 0.22SwansonDaniel Bielica: 107 passningar, xT 0.3BielicaJayden Meghoma: 104 passningar, xT 0.33MeghomaRocco Robert Shein: 87 passningar, xT 0.16SheinConor Shaughnessy: 86 passningar, xT 0.18ShaughnessyEbou Adams: 84 passningar, xT 0.3AdamsAbu Bakarr Kamara: 76 passningar, xT 0.67Kamara
    Sheffield United
    Japhet Tanganga: 183 passningar, xT 0.13TangangaLiam Kitching: 173 passningar, xT 0.2KitchingSydie Peck: 154 passningar, xT 0.79PeckHamza Choudhury: 122 passningar, xT 0.66ChoudhuryMichael Cooper: 112 passningar, xT 0.3CooperSam Mccallum: 96 passningar, xT 0.2MccallumBen Brereton Diaz: 90 passningar, xT 0.06DiazKalvin Mark Phillips: 82 passningar, xT 0PhillipsJoe Rothwell: 61 passningar, xT 0RothwellRhys Norrington Davies: 57 passningar, xT 0.2DaviesOliver Arblaster: 42 passningar, xT 0.27Arblaster
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Portsmouth
    Marlon Pack: 182 passningar, xT 0.18PackMadiodio Dia: 147 passningar, xT 0.25DiaBenjamin Arthur: 124 passningar, xT 0.06ArthurTerry Devlin: 117 passningar, xT 0.27DevlinZak Swanson: 107 passningar, xT 0.22SwansonDaniel Bielica: 107 passningar, xT 0.3BielicaJayden Meghoma: 104 passningar, xT 0.33MeghomaRocco Robert Shein: 87 passningar, xT 0.16SheinConor Shaughnessy: 86 passningar, xT 0.18ShaughnessyEbou Adams: 84 passningar, xT 0.3AdamsAbu Bakarr Kamara: 76 passningar, xT 0.67Kamara
    Sheffield United
    Japhet Tanganga: 183 passningar, xT 0.13TangangaLiam Kitching: 173 passningar, xT 0.2KitchingSydie Peck: 154 passningar, xT 0.79PeckHamza Choudhury: 122 passningar, xT 0.66ChoudhuryMichael Cooper: 112 passningar, xT 0.3CooperSam Mccallum: 96 passningar, xT 0.2MccallumBen Brereton Diaz: 90 passningar, xT 0.06DiazKalvin Mark Phillips: 82 passningar, xT 0PhillipsJoe Rothwell: 61 passningar, xT 0RothwellRhys Norrington Davies: 57 passningar, xT 0.2DaviesOliver Arblaster: 42 passningar, xT 0.27Arblaster

    Lagen i siffror

    PerformancePortsmouthSheffield United
    Points812
    xPoints10.511.5
    xG per match1.31.1
    xGA per match1.21.6
    xG within 8s of winning the ball0.20.23
    xGA within 8s of losing the ball0.210.15
    Playing stylePortsmouthSheffield United
    Build-up efficiency0.350.34
    Field tilt0.560.39
    xT per match0.930.59
    xTA per match0.861.1
    Won balls, offensive half2429
    Pressing intensity0.240.24
    Pressing efficiency0.330.3
    Pressing efficiency, offensive half0.320.27
    Entries into the box per match149
    Entries into the box against1112
    Pass completion %0.720.67
    Pass completion % under pressure0.660.64
    Passes per match303254
    Passes against per match262390
    Switches of play per match27.517.3
    Long balls per match3329
    Set piecesPortsmouthSheffield United
    xG from free kicks0.060.05
    Corners per match6.52.8
    Corners against per match4.87
    xG per corner0.020.03
    xGA per corner against0.030.03
    First touch, offensive corners %0.320.28
    First touch, defensive corners %0.620.66
    OtherPortsmouthSheffield United
    Throw-in control0.730.69
    MålvakternaDaniel Bielica (Portsmouth)Michael Cooper (Sheffield United)
    Räddningar1530
    Räddnings-%79%73%
    xG-förhindrat65%63%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Portsmouth spelschemaSheffield United spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Portsmouth mot Sheffield United?

    Portsmouth är favoriten med 48% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Portsmouth 48%, oavgjort 28%, Sheffield United 24%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 48% mot under 52%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.

    Hur många mål väntas i Portsmouth mot Sheffield United?

    Modellen räknar med 1,53 förväntade mål (xG) för Portsmouth och 1,06 för Sheffield United, totalt 2,58.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Portsmouth eller oavgjort (1X) 76%, Sheffield United eller oavgjort (X2) 52% och inget oavgjort (12) 72%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.