ChampionshipRacecourse Ground, Wrexham8°14 km/h

    Read in English
    WrexhamWrexhamLågt block & direktspel
    vs
    Preston North EndPreston North EndLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Wrexham (51%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Preston North End @ 4.30 (+2 %)

    Wrexham mot Preston North End · Championship

    1 · Wrexham 51%X 26%24% Preston North End · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Wrexham mot Preston North End (Championship, lördag 17 oktober 2026): Wrexham vinner 51%, oavgjort 26%, Preston North End vinner 24%. Förväntade mål (xG): Wrexham 1,60, Preston North End 1,04. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 49%, båda lagen gör mål 52%. Dubbelchans: Wrexham eller oavgjort 76%, Preston North End eller oavgjort 49%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Wrexham – Preston North End

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    TEXT (korrigerad):

    Wrexhams defensiva statistik ger dem en stabil grund att bygga på under säsongen hittills. Trots att båda lagen använder sig av en direkt, lågförsvarande spelstil har Wrexham ett visst övertag tack vare sitt poängmässiga överläge, vilket kan bli avgörande mot Preston North End. Hemmaplan och deras poängmässiga överläge ger dem en liten men tydlig fördel i matchen.

    Preston North End har haft en tuff start på säsongen med bara fyra poäng, vilket sätter dem i en prekär position. Trots detta har deras förväntade poäng (xPoints) och förväntade mål (xG) per match varit i paritet, eller till och med över, med Wrexham. Det indikerar att laget kanske har haft otur eller bristande skärpa i avgörande lägen. Deras offensiva potential, med ett xG på 1.3 per match, betyder att de inte är ofarliga.

    Med tanke på modellens sannolikheter lutar det åt en knapp seger för hemmalaget, även om troligaste slutsiffran enligt modellen är 1-1. Förväntningarna på drygt 1,6 mål för Wrexham och strax över 1 för Preston antyder att vi kan få se en match som balanserar runt två mål totalt. Modellen pekar på en 49% chans för över 2,5 mål, vilket är precis på gränsen.

    Med ett spelvärde (EV+) för Preston North End till odds 4.3 hos LeoVegas, finns en viss lockelse att titta åt gästerna. Trots att bara 2% övervärde erbjuds, kan det vara intressant för den som tror på en skräll. Med tanke på de inbördes mötenas begränsade urval, väger säsongsformen och de förväntade målen tyngre. Det är här Wrexham har ett marginellt övertag, vilket gör dem till favoriter på hemmaplan.

    WrexhamWrexham
    Form DDLWD
    Ligaranking xG #17xGA #4xT #7xP/match #13Points #15
    Nyckelspelare
    • Max George CleworthCBxG 0,04 · xT 0,31
    • Callum DoyleCBxG 0,19 · xT 0,15
    • Benjamin WhitemanCMxG 0,05 · xT 0,10
    Preston North EndPreston North End
    Form WLLDL
    Ligaranking xG #14xGA #11xT #16xP/match #10Points #24
    Nyckelspelare
    • Jordan ThompsonCMxG 0,05 · xT 0,12
    • Liam LindsayCBxG 0,13 · xT 0,04
    • Alfie Sean DevineCAMxG 0,10 · xT 0,10

    Matchprognos: Wrexham – Preston North End

    Predikterad resultatmatris

    Preston North End →
    Wrexham →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.4%
    0–17.1%
    0–23.9%
    0–31.3%
    0–4+0.4%
    1
    1–011.0%
    1–112.2%
    1–26.2%
    1–32.2%
    1–4+0.7%
    2
    2–09.1%
    2–19.5%
    2–25.0%
    2–31.7%
    2–4+0.6%
    3
    3–04.9%
    3–15.1%
    3–22.6%
    3–30.9%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–02.8%
    4+–12.9%
    4+–21.5%
    4+–30.5%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-011%
    3. 3.2-110%
    4. 4.2-09%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,60–1,04
    Båda lagen gör mål
    52%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,6
    Under 2,551%
    –
    Över 2,549%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Wrexham51%
    • Under 3,5 mål73%

    Kombinerad sannolikhet

    34%

    Skäligt odds

    2.90

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Wrexham51%
    • Under 2,5 mål51%
    • Kieffer Roberto Francisco Moore gör mål27%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål52%
    • Över 2,5 mål49%
    • Kieffer Roberto Francisco Moore gör mål27%
    • Lewis Jack Gibson får kort19%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Preston North End24% sannolikhet@4.30LeoVegasEV+2%referensodds
    Spelbolag1 · WrexhamX2 · Preston North End
    LeoVegas1.733.75
    EV+ 2%
    4.30

    Odds uppdaterade 10 okt. 16:38

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Wrexham 1Oavgjort 1Preston North End 0
    Mål: 3–2 (⌀ 2,5)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Wrexham
    Preston North End
    När mål görs och släpps in — 2026
    Wrexham (10–13)
    Preston North End (8–16)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Wrexham
    Benjamin Whiteman: 237 passningar, xT 0.66WhitemanCallum Doyle: 202 passningar, xT 0.68DoyleDominic Hyam: 189 passningar, xT 0.11HyamZak Vyner: 164 passningar, xT 0.34VynerMatthew Lee James: 139 passningar, xT 0.38JamesCallum Ohare: 121 passningar, xT -0.24OhareAnthony Patterson: 100 passningar, xT 0.16PattersonLewis Obrien: 90 passningar, xT 0.11ObrienIssa Kaboré: 89 passningar, xT 0.66KaboréJoe Worrall: 84 passningar, xT 0.4WorrallJacques Emmanuel Paul Ekomié: 82 passningar, xT 0.05Ekomié
    Preston North End
    Jordan Thompson: 162 passningar, xT 0.36ThompsonAlfie Sean Devine: 133 passningar, xT 0.22DevineJordan Storey: 125 passningar, xT 0.03StoreyHarry Clarke: 122 passningar, xT 0.45ClarkeDaniel Lønne Iversen: 111 passningar, xT 0.21IversenOdeluga Joshua Offiah: 101 passningar, xT 0.45OffiahAndrew Hughes: 91 passningar, xT 0.27HughesLéo Patrick Pierre Leroy: 79 passningar, xT 0.17LeroyAndrija Vukčević: 64 passningar, xT 0.27VukčevićLewis Gibson: 62 passningar, xT 0.05GibsonCallum Lang: 34 passningar, xT 0.5Lang
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Wrexham
    Benjamin Whiteman: 237 passningar, xT 0.66WhitemanCallum Doyle: 202 passningar, xT 0.68DoyleDominic Hyam: 189 passningar, xT 0.11HyamZak Vyner: 164 passningar, xT 0.34VynerMatthew Lee James: 139 passningar, xT 0.38JamesCallum Ohare: 121 passningar, xT -0.24OhareAnthony Patterson: 100 passningar, xT 0.16PattersonLewis Obrien: 90 passningar, xT 0.11ObrienIssa Kaboré: 89 passningar, xT 0.66KaboréJoe Worrall: 84 passningar, xT 0.4WorrallJacques Emmanuel Paul Ekomié: 82 passningar, xT 0.05Ekomié
    Preston North End
    Jordan Thompson: 162 passningar, xT 0.36ThompsonAlfie Sean Devine: 133 passningar, xT 0.22DevineJordan Storey: 125 passningar, xT 0.03StoreyHarry Clarke: 122 passningar, xT 0.45ClarkeDaniel Lønne Iversen: 111 passningar, xT 0.21IversenOdeluga Joshua Offiah: 101 passningar, xT 0.45OffiahAndrew Hughes: 91 passningar, xT 0.27HughesLéo Patrick Pierre Leroy: 79 passningar, xT 0.17LeroyAndrija Vukčević: 64 passningar, xT 0.27VukčevićLewis Gibson: 62 passningar, xT 0.05GibsonCallum Lang: 34 passningar, xT 0.5Lang

    Lagen i siffror

    PerformanceWrexhamPreston North End
    Points114
    xPoints12.212.8
    xG per match1.11.3
    xGA per match1.21.3
    xG within 8s of winning the ball0.110.16
    xGA within 8s of losing the ball0.160.17
    Playing styleWrexhamPreston North End
    Build-up efficiency0.330.31
    Field tilt0.480.42
    xT per match1.10.9
    xTA per match0.940.93
    Won balls, offensive half2823
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.280.29
    Pressing efficiency, offensive half0.250.27
    Entries into the box per match1212
    Entries into the box against1214
    Pass completion %0.760.69
    Pass completion % under pressure0.730.65
    Passes per match369266
    Passes against per match401372
    Switches of play per match21.720.6
    Long balls per match3328
    Set piecesWrexhamPreston North End
    xG from free kicks0.030.1
    Corners per match5.15.2
    Corners against per match3.95.3
    xG per corner0.030.03
    xGA per corner against0.040.03
    First touch, offensive corners %0.330.3
    First touch, defensive corners %0.620.66
    OtherWrexhamPreston North End
    Throw-in control0.760.68
    MålvakternaAnthony Patterson (Wrexham)Daniel Lønne Iversen (Preston North End)
    Räddningar2527
    Räddnings-%66%64%
    xG-förhindrat40%41%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Wrexham spelschemaPreston North End spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Wrexham mot Preston North End?

    Wrexham är favoriten med 51% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Wrexham 51%, oavgjort 26%, Preston North End 24%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 49% mot under 51%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.

    Hur många mål väntas i Wrexham mot Preston North End?

    Modellen räknar med 1,60 förväntade mål (xG) för Wrexham och 1,04 för Preston North End, totalt 2,65.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Wrexham eller oavgjort (1X) 76%, Preston North End eller oavgjort (X2) 49% och inget oavgjort (12) 74%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.