ChampionshipSwansea.com Stadium, Swansea9°12 km/h

    Read in English
    Swansea CitySwansea CityBollinnehav & kontroll
    vs
    West Ham UnitedWest Ham UnitedBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 2 · West Ham United (43%)Bästa värdet enligt modellen: 1 · Swansea City @ 3.40 (+5 %)

    Swansea City mot West Ham United · Championship

    1 · Swansea City 31%X 26%43% West Ham United · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Swansea City mot West Ham United (Championship, lördag 17 oktober 2026): Swansea City vinner 31%, oavgjort 26%, West Ham United vinner 43%. Förväntade mål (xG): Swansea City 1,40, West Ham United 1,75. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 61%, båda lagen gör mål 62%. Dubbelchans: Swansea City eller oavgjort 57%, West Ham United eller oavgjort 69%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Swansea City – West Ham United

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    West Ham United har en klar fördel på papperet när de ställs mot Swansea City. Trots att hemmalaget har tagit tre raka segrar, pekar siffrorna mot gästerna. West Ham har en högre målproduktion och har skapat fler förväntade mål per match, vilket ger dem övertaget i denna kamp. Med 43% sannolikhet för vinst enligt modellen, känns det som att West Ham har alla förutsättningar att bryta Swansea Citys segersvit.

    Swansea City har visserligen presterat bättre i form av poäng, med 20 insamlade mot West Hams 16, men deras underliggande siffror berättar en annan historia. Denna överprestation i poäng kontra förväntade poäng (xPoints) blottlägger en viss diskrepans mellan verklighet och förväntningar. Swansea har skapat färre chanser och deras spelstil, som bygger på bollinnehav, kan komma att testas mot West Hams fysiska och balanserade uppställning.

    Att West Ham har nätat i nio raka matcher visar lagets stabila offensiv. Deras förväntade mål per match på 2.1 mot Swanseas 1.5 understryker skillnaden i anfallskraft. Detta ger en tydlig bild av vem som kan ha övertaget på den offensiva planhalvan. Trots Swanseas defensiva styrka, med något bättre xGA per match, är det West Hams offensiv som väntas slå igenom.

    När vi väger samman de förväntade målen och lagens form, lutar det mot en målrik match med över 2,5 mål. Utfallet 1-2 framstår som troligt, med 9% sannolikhet. För den som vill leta spelvärde finns det en chans på Swansea City till odds 3.4 hos LeoVegas, där ett visst övervärde kan utnyttjas. Men det är West Hams offensiva kapacitet som sannolikt kommer att fälla avgörandet.

    Swansea CitySwansea City
    Form DLWWW
    Ligaranking xG #11xGA #5xT #9xP/match #12Points #1
    Nyckelspelare
    • Josh TymonLWBxG 0,01 · xT 0,14
    • Filip LissahRBxG 0,00 · xT 0,06
    • Stephen WelshCBxG 0,02 · xT 0,15
    West Ham UnitedWest Ham United
    Form WWWDD
    Ligaranking xG #1xGA #9xT #6xP/match #6Points #4
    Nyckelspelare
    • Jarrod BowenRWxG 0,62 · xT 0,35
    • Konstantinos MavropanosCBxG 0,35 · xT 0,08
    • Maximilian KilmanCBxG 0,09 · xT 0,08

    Matchprognos: Swansea City – West Ham United

    Predikterad resultatmatris

    West Ham United →
    Swansea City →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.6%
    0–17.2%
    0–26.6%
    0–33.8%
    0–4+2.5%
    1
    1–05.7%
    1–110.8%
    1–29.2%
    1–35.3%
    1–4+3.5%
    2
    2–04.2%
    2–17.4%
    2–26.4%
    2–33.7%
    2–4+2.4%
    3
    3–02.0%
    3–13.4%
    3–23.0%
    3–31.7%
    3–4+1.1%
    4+
    4+–00.9%
    4+–11.6%
    4+–21.4%
    4+–30.8%
    4+–4+0.5%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-29%
    3. 3.2-17%
    4. 4.0-17%
    5. 5.0-27%
    Förväntade mål
    1,40–1,75
    Båda lagen gör mål
    62%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,539%
    –
    Över 2,561%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans West Ham United eller oavgjort (X2)69%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    58%

    Skäligt odds

    1.73

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans West Ham United eller oavgjort (X2)69%
    • Över 2,5 mål61%
    • Jarrod Bowen gör mål28%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål62%
    • Över 2,5 mål61%
    • Jarrod Bowen gör mål28%
    • Jay Fulton får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Swansea City31% sannolikhet@3.40LeoVegasEV+5%referensodds
    Spelbolag1 · Swansea CityX2 · West Ham United
    LeoVegas
    EV+ 5%
    3.40
    3.701.95

    Odds uppdaterade 11 okt. 16:36

    Oddsrörelser

    10 %
    30 %25 %

    3.40 → 3.40

    X0 %
    28 %23 %

    3.70 → 3.70

    2+2 %
    50 %45 %

    1.92 → 1.95

    LeoVegas · 2 noterade prislägen · 2026-10-10 → 2026-10-11 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Swansea City på 3 raka segrar
    • West Ham United har gjort mål i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Swansea City
    West Ham United
    När mål görs och släpps in — 2026
    Swansea City (15–7)
    West Ham United (23–12)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Swansea City
    Stephen Welsh: 358 passningar, xT 0.68WelshBen Cabango: 292 passningar, xT 0.32CabangoFilip Lissah: 235 passningar, xT 0.29LissahJosh Tymon: 221 passningar, xT 0.81TymonMarko Seufatu Nikola Stamenić: 208 passningar, xT 0.11StamenićLawrence Vigouroux: 200 passningar, xT 0.12VigourouxStephen Antunes Eustaquio: 160 passningar, xT 0.05EustaquioViktor Melker Widell: 147 passningar, xT 0.59WidellJay Fulton: 138 passningar, xT 0.01FultonMoussa Kounfolo Yeo: 110 passningar, xT 0.67YeoJosh Key: 83 passningar, xT 0.09Key
    West Ham United
    Maximilian Kilman: 333 passningar, xT 0.29KilmanKonstantinos Mavropanos: 303 passningar, xT 0.37MavropanosArne Engels: 226 passningar, xT 0.22EngelsMads Hermansen: 169 passningar, xT 0.01HermansenDivine Tayon Mahogany Mukasa: 162 passningar, xT 0.33MukasaFelipe Rodrigues da Silva: 136 passningar, xT 0.54SilvaKyle Walker Peters: 127 passningar, xT 0.33PetersManor Solomon: 127 passningar, xT 0.72SolomonJarrod Bowen: 115 passningar, xT 1.5BowenOliver Scarles: 76 passningar, xT 0.01ScarlesValentín Castellanos: 63 passningar, xT 0.17Castellanos
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Swansea City
    Stephen Welsh: 358 passningar, xT 0.68WelshBen Cabango: 292 passningar, xT 0.32CabangoFilip Lissah: 235 passningar, xT 0.29LissahJosh Tymon: 221 passningar, xT 0.81TymonMarko Seufatu Nikola Stamenić: 208 passningar, xT 0.11StamenićLawrence Vigouroux: 200 passningar, xT 0.12VigourouxStephen Antunes Eustaquio: 160 passningar, xT 0.05EustaquioViktor Melker Widell: 147 passningar, xT 0.59WidellJay Fulton: 138 passningar, xT 0.01FultonMoussa Kounfolo Yeo: 110 passningar, xT 0.67YeoJosh Key: 83 passningar, xT 0.09Key
    West Ham United
    Maximilian Kilman: 333 passningar, xT 0.29KilmanKonstantinos Mavropanos: 303 passningar, xT 0.37MavropanosArne Engels: 226 passningar, xT 0.22EngelsMads Hermansen: 169 passningar, xT 0.01HermansenDivine Tayon Mahogany Mukasa: 162 passningar, xT 0.33MukasaFelipe Rodrigues da Silva: 136 passningar, xT 0.54SilvaKyle Walker Peters: 127 passningar, xT 0.33PetersManor Solomon: 127 passningar, xT 0.72SolomonJarrod Bowen: 115 passningar, xT 1.5BowenOliver Scarles: 76 passningar, xT 0.01ScarlesValentín Castellanos: 63 passningar, xT 0.17Castellanos

    Lagen i siffror

    PerformanceSwansea CityWest Ham United
    Points2016
    xPoints12.313.9
    xG per match1.52.1
    xGA per match1.21.3
    xG within 8s of winning the ball0.240.26
    xGA within 8s of losing the ball0.180.14
    Playing styleSwansea CityWest Ham United
    Build-up efficiency0.270.27
    Field tilt0.630.63
    xT per match11.1
    xTA per match0.770.71
    Won balls, offensive half2823
    Pressing intensity0.220.23
    Pressing efficiency0.370.31
    Pressing efficiency, offensive half0.370.25
    Entries into the box per match1214
    Entries into the box against1210
    Pass completion %0.780.81
    Pass completion % under pressure0.750.77
    Passes per match454442
    Passes against per match283301
    Switches of play per match25.633
    Long balls per match3031
    Set piecesSwansea CityWest Ham United
    xG from free kicks0.020.17
    Corners per match4.16.4
    Corners against per match44.3
    xG per corner0.040.06
    xGA per corner against0.050.05
    First touch, offensive corners %0.510.37
    First touch, defensive corners %0.50.69
    OtherSwansea CityWest Ham United
    Throw-in control0.720.71
    MålvakternaLawrence Vigouroux (Swansea City)Mads Hermansen (West Ham United)
    Räddningar2322
    Räddnings-%77%71%
    xG-förhindrat65%36%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Swansea City spelschemaWest Ham United spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Swansea City mot West Ham United?

    West Ham United är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Swansea City 31%, oavgjort 26%, West Ham United 43%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 61% mot under 39%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 62%.

    Hur många mål väntas i Swansea City mot West Ham United?

    Modellen räknar med 1,40 förväntade mål (xG) för Swansea City och 1,75 för West Ham United, totalt 3,15.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Swansea City eller oavgjort (1X) 57%, West Ham United eller oavgjort (X2) 69% och inget oavgjort (12) 74%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.