ChampionshipVicarage Road, Watford9°20 km/h

    Read in English
    WatfordWatfordBollinnehav & kontroll
    vs
    Charlton AthleticCharlton AthleticLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Watford (39%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Charlton Athletic @ 3.45 (+5 %)

    Watford mot Charlton Athletic · Championship

    1 · Watford 39%X 31%30% Charlton Athletic · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Watford mot Charlton Athletic (Championship, lördag 17 oktober 2026): Watford vinner 39%, oavgjort 31%, Charlton Athletic vinner 30%. Förväntade mål (xG): Watford 1,24, Charlton Athletic 1,12. Troligaste resultat: 1-1 (14%). Över 2,5 mål 42%, båda lagen gör mål 48%. Dubbelchans: Watford eller oavgjort 70%, Charlton Athletic eller oavgjort 61%. Prognosen uppdaterades fredag 9 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Watford – Charlton Athletic

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    Tre raka förluster för Watford ställs mot ett Charlton Athletic som inte har vunnit på sex matcher. Båda lagen är i dålig form, vilket ger denna match en oviss karaktär. Trots att Watford är favoriten med 39% sannolikhet enligt modellen, är marginalerna små — Charlton Athletics 30% och en oavgjord på 31% gör det till ett öppet möte. Med de förväntade målen på 1.24 för hemmalaget och 1.12 för gästerna finns det inget som tyder på att detta skulle bli en målrik tillställning.

    De två senaste mötena mellan lagen gör det svårt att dra några tydliga slutsatser, men Charlton Athletic har ett litet övertag poängmässigt denna säsong. Watfords styrka ligger i att kontrollera bollen och bygga spelet, medan gästerna fokuserar på att försvara djupt och slå till med snabba kontringar. Modellen pekar mot ett 1-1-resultat som mest sannolikt, vilket också speglar de förväntade målen och de knapphändiga skillnaderna mellan lagen.

    Sett till spelvärde är oddset för en bortaseger till 3.45 hos LeoVegas lockande med ett 5% övervärde. Även ett oavgjort resultat till odds 3.4 ger ett visst spelvärde. Slutsumman lutar mot 1-1 och en match under 2,5 mål.

    WatfordWatford
    Form LWLLL
    Ligaranking xG #21xGA #23xT #23xP/match #20Points #20
    Nyckelspelare
    • Mattie PollockCBxG 0,07 · xT 0,08
    • Amin NabizadaRWxG 0,11 · xT 0,05
    • Edo KayembeLBxG 0,10 · xT 0,06
    Charlton AthleticCharlton Athletic
    Form LDDLD
    Ligaranking xG #24xGA #20xT #22xP/match #16Points #12
    Nyckelspelare
    • Billy Dawson KoumetioCBxG 0,07 · xT 0,02
    • Karlan Laughton Ahearne-GrantFxG 0,16 · xT 0,13
    • Tyreece Anthony Tupac Shakur CampbellLWxG 0,18 · xT 0,16

    Matchprognos: Watford – Charlton Athletic

    Predikterad resultatmatris

    Charlton Athletic →
    Watford →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–09.9%
    0–110.2%
    0–25.9%
    0–32.2%
    0–4+0.8%
    1
    1–011.4%
    1–113.5%
    1–27.3%
    1–32.7%
    1–4+1.0%
    2
    2–07.3%
    2–18.1%
    2–24.5%
    2–31.7%
    2–4+0.6%
    3
    3–03.0%
    3–13.4%
    3–21.9%
    3–30.7%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–01.2%
    4+–11.4%
    4+–20.8%
    4+–30.3%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-114%
    2. 2.1-011%
    3. 3.0-110%
    4. 4.0-010%
    5. 5.2-18%
    Förväntade mål
    1,24–1,12
    Båda lagen gör mål
    48%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,4
    Under 2,558%
    –
    Över 2,542%
    –

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Watford eller oavgjort (1X)67%
    • Under 3,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    53%

    Skäligt odds

    1.88

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Watford eller oavgjort (1X)67%
    • Under 2,5 mål58%
    • Mamadou Doumbia gör mål25%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål48%
    • Över 2,5 mål42%
    • Mamadou Doumbia gör mål25%
    • Oliver William Skipp får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Charlton Athletic30% sannolikhet@3.45LeoVegasEV+5%referensodds
    • X · Oavgjort31% sannolikhet@3.40LeoVegasEV+4%referensodds
    Spelbolag1 · WatfordX2 · Charlton Athletic
    LeoVegas2.02
    EV+ 4%
    3.40
    EV+ 5%
    3.45

    Odds uppdaterade 10 okt. 14:38

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Watford 0Oavgjort 1Charlton Athletic 1
    Mål: 1–2 (⌀ 1,5)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Watford på 3 raka förluster
    • Charlton Athletic segerlösa i 6 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Watford
    Charlton Athletic
    När mål görs och släpps in — 2026
    Watford (7–14)
    Charlton Athletic (8–11)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Watford
    Mattie Pollock: 292 passningar, xT 0.51PollockHector Matthew Kyprianou: 206 passningar, xT 0.23KyprianouKevin Keben: 190 passningar, xT 0.42KebenEdo Kayembe: 171 passningar, xT 0.33KayembeSoumaïla Coulibaly: 162 passningar, xT 0.19CoulibalyFederico Ravaglia: 130 passningar, xT 0.07RavagliaBranimir Mlačić: 115 passningar, xT 0.06MlačićIker Bravo Solanilla: 89 passningar, xT 0.41SolanillaOmar Haktab Traoré: 84 passningar, xT 0.2TraoréAmin Nabizada: 74 passningar, xT -0.04NabizadaOthmane Maamma: 72 passningar, xT 0.29Maamma
    Charlton Athletic
    Conor James Coventry: 181 passningar, xT 0.36CoventryLloyd Richard Jones: 136 passningar, xT 0.11JonesOliver William Skipp: 129 passningar, xT 0SkippTyler Grant Bindon: 109 passningar, xT 0.17BindonArthur Chukwuezugo Okonkwo: 92 passningar, xT 0.07OkonkwoDanny John McNamara: 84 passningar, xT 0.28McNamaraIvan Mesík: 80 passningar, xT 0.2MesíkKarlan Laughton Ahearne-Grant: 75 passningar, xT 0.25Ahearne-GrantAmarii Bell: 69 passningar, xT 0.06BellTyreece Anthony Tupac Shakur Campbell: 66 passningar, xT 0.84CampbellBilly Dawson Koumetio: 38 passningar, xT 0.06Koumetio
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Watford
    Mattie Pollock: 292 passningar, xT 0.51PollockHector Matthew Kyprianou: 206 passningar, xT 0.23KyprianouKevin Keben: 190 passningar, xT 0.42KebenEdo Kayembe: 171 passningar, xT 0.33KayembeSoumaïla Coulibaly: 162 passningar, xT 0.19CoulibalyFederico Ravaglia: 130 passningar, xT 0.07RavagliaBranimir Mlačić: 115 passningar, xT 0.06MlačićIker Bravo Solanilla: 89 passningar, xT 0.41SolanillaOmar Haktab Traoré: 84 passningar, xT 0.2TraoréAmin Nabizada: 74 passningar, xT -0.04NabizadaOthmane Maamma: 72 passningar, xT 0.29Maamma
    Charlton Athletic
    Conor James Coventry: 181 passningar, xT 0.36CoventryLloyd Richard Jones: 136 passningar, xT 0.11JonesOliver William Skipp: 129 passningar, xT 0SkippTyler Grant Bindon: 109 passningar, xT 0.17BindonArthur Chukwuezugo Okonkwo: 92 passningar, xT 0.07OkonkwoDanny John McNamara: 84 passningar, xT 0.28McNamaraIvan Mesík: 80 passningar, xT 0.2MesíkKarlan Laughton Ahearne-Grant: 75 passningar, xT 0.25Ahearne-GrantAmarii Bell: 69 passningar, xT 0.06BellTyreece Anthony Tupac Shakur Campbell: 66 passningar, xT 0.84CampbellBilly Dawson Koumetio: 38 passningar, xT 0.06Koumetio

    Lagen i siffror

    PerformanceWatfordCharlton Athletic
    Points813
    xPoints10.311.5
    xG per match10.91
    xGA per match1.71.5
    xG within 8s of winning the ball0.20.08
    xGA within 8s of losing the ball0.360.21
    Playing styleWatfordCharlton Athletic
    Build-up efficiency0.290.33
    Field tilt0.450.28
    xT per match0.690.69
    xTA per match1.21.2
    Won balls, offensive half2224
    Pressing intensity0.230.25
    Pressing efficiency0.250.24
    Pressing efficiency, offensive half0.20.21
    Entries into the box per match99
    Entries into the box against1315
    Pass completion %0.750.69
    Pass completion % under pressure0.710.65
    Passes per match324247
    Passes against per match388439
    Switches of play per match22.519.1
    Long balls per match2525
    Set piecesWatfordCharlton Athletic
    xG from free kicks0.040.07
    Corners per match3.94.5
    Corners against per match6.16.2
    xG per corner0.030.04
    xGA per corner against0.040.02
    First touch, offensive corners %0.340.42
    First touch, defensive corners %0.670.55
    OtherWatfordCharlton Athletic
    Throw-in control0.660.73
    MålvakternaFederico Ravaglia (Watford)Arthur Chukwuezugo Okonkwo (Charlton Athletic)
    Räddningar3228
    Räddnings-%71%74%
    xG-förhindrat64%46%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Watford spelschemaCharlton Athletic spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Watford mot Charlton Athletic?

    Watford är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Watford 39%, oavgjort 31%, Charlton Athletic 30%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (14% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 42% mot under 58%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 48%.

    Hur många mål väntas i Watford mot Charlton Athletic?

    Modellen räknar med 1,24 förväntade mål (xG) för Watford och 1,12 för Charlton Athletic, totalt 2,36.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Watford eller oavgjort (1X) 70%, Charlton Athletic eller oavgjort (X2) 61% och inget oavgjort (12) 69%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.