Champions League17°0,7 mm21 km/h

    Read in English
    ArsenalArsenalBollinnehav & hög press
    vs
    LilleLilleBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 1 · Arsenal (71%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Lille @ 15.00 (+85 %)

    Arsenal mot Lille · Champions League

    1 · Arsenal 71%X 17%12% Lille · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Arsenal mot Lille (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Arsenal vinner 71%, oavgjort 17%, Lille vinner 12%. Förväntade mål (xG): Arsenal 2,21, Lille 0,83. Troligaste resultat: 2-0 (12%). Över 2,5 mål 59%, båda lagen gör mål 51%. Dubbelchans: Arsenal eller oavgjort 88%, Lille eller oavgjort 29%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Arsenal – Lille

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    TEXT (korrigerad):

    Arsenal kommer att kontrollera bollinnehavet och försöka bryta ner Lilles försvar med hög press och snabba bolltransporter. Hemmalagets styrka i att styra spelet på offensiv planhalva är tydlig, med förväntade mål på 2.21 jämfört med Lilles 0.83. Londonslaget är i fin defensiv form med tre raka nollor och kommer att försöka hålla tätt även denna gång.

    Lille å andra sidan kommer troligen försöka utnyttja sina balanserade och fysiskt starka spelare för att stå emot Arsenals tryck, samtidigt som de hoppas på att kunna överraska i kontringslägen. Trots deras förmåga att göra mål — de har nätat i tio raka matcher — står de inför en tuff uppgift mot ett Arsenal som sällan ger motståndarna enkla chanser. Arsenal har också ett klart övertag på xPoints och xG, vilket bekräftar deras överlägsenhet på papperet.

    Matchen lutar starkt åt en Arsenal-seger, med troliga slutresultat som 2-0 eller 1-0, vilket också speglas i modellens sannolikheter där Arsenal vinner 71% av gångerna. Trots Arsenals defensiva stabilitet pekar modellen på en hög målproduktion totalt sett, med 59% sannolikhet för över 2,5 mål, vilket gör att ett spel på över 2,5 mål kan övervägas.

    Det finns också ett intressant spelvärde på bortaseger till odds 13.5 hos Betsafe och Nordicbet, med 67% övervärde enligt modellen. Oddset speglar dock den låga sannolikheten för en Lille-vinst och känns mer som en riskfylld chansning. Arsenal är tydliga favoriter och förväntas ta tre poäng, men för den som jagar skrällvärde är de höga oddsen på Lille svårslagna.

    ArsenalArsenal
    Form DDWDW
    Ligaranking xG #2xGA #2xT #3xP/match #1Points #23
    Nyckelspelare
    • Mikel MerinoFxG 0,31 · xT 0,06
    • Martin ØdegaardCMxG 0,26 · xT 0,17
    • Viktor GyökeresFxG 0,55 · xT 0,08
    LilleLille
    Form LWDLL
    Ligaranking xG #45xGA #34xT #26xP/match #39Points #51
    Nyckelspelare
    • Tiago Carvalho SantosRWBxG 0,10 · xT 0,21
    • Nabil BentalebCMxG 0,02 · xT 0,07
    • Ayase UedaRWxG 0,64 · xT 0,08
    • Siffrorna från Ligue 1 2026

    Matchprognos: Arsenal – Lille

    Predikterad resultatmatris

    Lille →
    Arsenal →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.0%
    0–13.7%
    0–21.7%
    0–30.5%
    0–4+0.1%
    1
    1–010.3%
    1–19.0%
    1–23.7%
    1–31.0%
    1–4+0.3%
    2
    2–011.6%
    2–19.7%
    2–24.0%
    2–31.1%
    2–4+0.3%
    3
    3–08.6%
    3–17.2%
    3–23.0%
    3–30.8%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–08.0%
    4+–16.6%
    4+–22.8%
    4+–30.8%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-012%
    2. 2.1-010%
    3. 3.2-110%
    4. 4.1-19%
    5. 5.3-09%
    Förväntade mål
    2,21–0,83
    Båda lagen gör mål
    51%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,541%
    @2.44EV+1%
    Över 2,559%
    @1.57

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Arsenal71%
    • Över 1,5 mål81%

    Kombinerad sannolikhet

    58%

    Skäligt odds

    1.72

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Arsenal71%
    • Över 2,5 mål59%
    • Kai Lukas Havertz gör mål36%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål51%
    • Över 2,5 mål59%
    • Kai Lukas Havertz gör mål36%
    • Nabil Bentaleb får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Lille12% sannolikhet@15.00BetsafeEV+85%referensodds
    • 2 · Lille12% sannolikhet@15.00NordicbetEV+85%referensodds
    • 2 · Lille12% sannolikhet@12.97PinnacleEV+60%referensodds
    Spelbolag1 · ArsenalX2 · Lille
    Betsafe1.235.85
    EV+ 85%
    15.00
    LeoVegas1.22
    EV+ 9%
    6.50
    EV+ 48%
    12.00
    Nordicbet1.235.85
    EV+ 85%
    15.00
    Pinnacle1.21
    EV+ 15%
    6.88
    EV+ 60%
    12.97

    Odds uppdaterade 12 okt. 18:16

    Oddsrörelser

    1-2 %
    80 %75 %

    1.24 → 1.21

    X+6 %
    17 %12 %

    6.48 → 6.88

    2+10 %
    10 %5 %

    11.80 → 12.97

    Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Arsenal FC har hållit nollan i 3 raka matcher
    • LOSC Lille har gjort mål i 10 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Arsenal
    När mål görs och släpps in — 2026
    Arsenal (1–0)
    Lille (2–3)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Arsenal
    Martin Ødegaard: 90 passningar, xT 0.9ØdegaardDeclan Rice: 89 passningar, xT 0.3RiceGabriel Magalhaes: 60 passningar, xT 0.1MagalhaesBen White: 57 passningar, xT 0.01WhiteEzri Konsa: 51 passningar, xT 0.07KonsaPiero Hincapie: 37 passningar, xT -0.07HincapieBukayo Saka: 34 passningar, xT 0.03SakaMikel Merino: 29 passningar, xT -0.02MerinoBruno Guimarães: 27 passningar, xT 0.06GuimarãesDavid Raya: 23 passningar, xT 0.04RayaEberechi Eze: 22 passningar, xT 0.27Eze
    Lille
    Nathan Ngoy: 68 passningar, xT 0.04NgoyAlexsandro Victor de Souza Ribeiro: 67 passningar, xT 0.07RibeiroNabil Bentaleb: 42 passningar, xT 0.03BentalebTiago Carvalho Santos: 41 passningar, xT 0.02SantosHákon Arnar Haraldsson: 35 passningar, xT 0.29HaraldssonBerke Özer: 35 passningar, xT 0.04ÖzerBenjamin Michel Édouard André: 21 passningar, xT 0.03AndréRomain Perraud: 18 passningar, xT 0PerraudNgal'ayel Mukau: 14 passningar, xT -0.01MukauEthan Mbappe: 13 passningar, xT 0.41MbappeDilane Bakwa: 8 passningar, xT 0.01Bakwa
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Arsenal
    Martin Ødegaard: 90 passningar, xT 0.9ØdegaardDeclan Rice: 89 passningar, xT 0.3RiceGabriel Magalhaes: 60 passningar, xT 0.1MagalhaesBen White: 57 passningar, xT 0.01WhiteEzri Konsa: 51 passningar, xT 0.07KonsaPiero Hincapie: 37 passningar, xT -0.07HincapieBukayo Saka: 34 passningar, xT 0.03SakaMikel Merino: 29 passningar, xT -0.02MerinoBruno Guimarães: 27 passningar, xT 0.06GuimarãesDavid Raya: 23 passningar, xT 0.04RayaEberechi Eze: 22 passningar, xT 0.27Eze
    Lille
    Nathan Ngoy: 68 passningar, xT 0.04NgoyAlexsandro Victor de Souza Ribeiro: 67 passningar, xT 0.07RibeiroNabil Bentaleb: 42 passningar, xT 0.03BentalebTiago Carvalho Santos: 41 passningar, xT 0.02SantosHákon Arnar Haraldsson: 35 passningar, xT 0.29HaraldssonBerke Özer: 35 passningar, xT 0.04ÖzerBenjamin Michel Édouard André: 21 passningar, xT 0.03AndréRomain Perraud: 18 passningar, xT 0PerraudNgal'ayel Mukau: 14 passningar, xT -0.01MukauEthan Mbappe: 13 passningar, xT 0.41MbappeDilane Bakwa: 8 passningar, xT 0.01Bakwa

    Lagen i siffror

    PerformanceArsenalLille
    Points30
    xPoints2.81
    xG per match3.80.83
    xGA per match0.251.7
    xG within 8s of winning the ball0.730
    xGA within 8s of losing the ball00.63
    Playing styleArsenalLille
    Build-up efficiency0.350.32
    Field tilt0.90.33
    xT per match2.21.1
    xTA per match0.361.1
    Won balls, offensive half2025
    Pressing intensity0.220.25
    Pressing efficiency0.250.24
    Pressing efficiency, offensive half0.150.15
    Entries into the box per match347
    Entries into the box against422
    Pass completion %0.870.81
    Pass completion % under pressure0.790.72
    Passes per match593400
    Passes against per match413521
    Switches of play per match13.815.6
    Long balls per match1623
    Set piecesArsenalLille
    xG from free kicks00
    Corners per match6.35.2
    Corners against per match05.2
    xG per corner0.010.01
    xGA per corner against00.03
    First touch, offensive corners %0.670.2
    First touch, defensive corners %00.4
    OtherArsenalLille
    Throw-in control0.790.57
    MålvakternaDavid Raya (Arsenal)Alexsandro Victor de Souza Ribeiro (Lille)
    Räddningar33
    Räddnings-%100%100%
    xG-förhindrat100%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Arsenal spelschemaLille spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Arsenal mot Lille?

    Arsenal är favoriten med 71% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Arsenal 71%, oavgjort 17%, Lille 12%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.

    Hur många mål väntas i Arsenal mot Lille?

    Modellen räknar med 2,21 förväntade mål (xG) för Arsenal och 0,83 för Lille, totalt 3,05.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Arsenal eller oavgjort (1X) 88%, Lille eller oavgjort (X2) 29% och inget oavgjort (12) 83%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.