Champions League16°0,2 mm22 km/h

    Read in English
    LensLensBollinnehav & kontroll
    vs
    Sporting CPSporting CPLågt block & direktspel
    Modellens tips: 2 · Sporting CP (49%)

    Lens mot Sporting CP · Champions League

    1 · Lens 27%X 24%49% Sporting CP · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Lens mot Sporting CP (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Lens vinner 27%, oavgjort 24%, Sporting CP vinner 49%. Förväntade mål (xG): Lens 1,22, Sporting CP 1,56. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 53%, båda lagen gör mål 56%. Dubbelchans: Lens eller oavgjort 51%, Sporting CP eller oavgjort 73%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Lens – Sporting CP

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    Fyra matcher är för lite för att ge en tydlig bild av styrkeförhållandena mellan Lens och Sporting CP, men formen och de förväntade målen pekar i en viss riktning. Hemmalaget Lens, med sin fokus på bollinnehav och kontroll, ställs mot ett effektivt kontringslag i Sporting CP som är experter på att försvara lågt och sedan snabbt ställa om.

    Med 49% sannolikhet att Sporting CP drar det längsta strået, enligt modellen, lutar det åt en bortaseger. Förväntade mål talar för en relativt jämn matchbild: Lens 1.22 och Sporting CP 1.56. Det är dock gästerna som har en fördel när det gäller att skapa farliga chanser snabbt efter bollvinst, vilket kan bli avgörande. Troligast är ett 1-1-resultat (12%), men Sporting CP:s 0-1 och 1-2 följer tätt därefter (vardera 9%).

    Lens förmår att skapa fler chanser sett till bollinnehav, med 1.7 xG per match mot Sporting CP:s 1.5. Trots detta släpper båda lagen in ungefär lika mycket mål; Lens 1.9 xGA mot Sporting CP:s 2.0. Den höga procenten för båda lagen att hitta nätmaskorna, 56%, antyder att vi kan få se mål från båda håll. Över 2,5 mål ligger på 53%, vilket är en marginell övervikt för en målrikare match.

    För den som söker spelvärde är gästernas seger ett intressant alternativ. Oddsen på 2.65 hos både Betsafe och Nordicbet ger ett utmärkt spelvärde, med modellen som ger 29% övervärde. LeoVegas erbjuder 2.6, vilket också ger ett starkt värde på 27% över. Det ger en bra chans att Sporting CP tar med sig alla poängen hem.

    LensLens
    Form W
    Ligaranking xG #23xGA #39xT #8xP/match #47Points #24
    Nyckelspelare
    • Ismaelo GaniouCBxG 0,19 · xT 0,14
    • Florian Tristán Mariano ThauvinRWxG 0,55 · xT 0,31
    • Souleymane SagnanCBxG 0,02 · xT 0,08
    • Siffrorna från Ligue 1 2026
    Sporting CPSporting CP
    Form LWLDW
    Ligaranking xG #29xGA #42xT #53xP/match #14Points #26
    Nyckelspelare
    • Francisco TrincaoRWxG 0,20 · xT 0,09
    • Goncalo InacioCBxG 0,06 · xT 0,13
    • Luis SuarezFxG 0,47 · xT 0,07

    Matchprognos: Lens – Sporting CP

    Predikterad resultatmatris

    Sporting CP →
    Lens →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.5%
    0–19.3%
    0–27.5%
    0–33.9%
    0–4+2.2%
    1
    1–07.2%
    1–112.2%
    1–29.2%
    1–34.8%
    1–4+2.6%
    2
    2–04.6%
    2–17.2%
    2–25.6%
    2–32.9%
    2–4+1.6%
    3
    3–01.9%
    3–12.9%
    3–22.3%
    3–31.2%
    3–4+0.7%
    4+
    4+–00.8%
    4+–11.2%
    4+–20.9%
    4+–30.5%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.0-19%
    3. 3.1-29%
    4. 4.0-28%
    5. 5.1-07%
    Förväntade mål
    1,22–1,56
    Båda lagen gör mål
    56%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,8
    Under 2,547%
    @2.41EV+14%
    Över 2,553%
    @1.58

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Sporting CP49%
    • Över 1,5 mål77%

    Kombinerad sannolikhet

    35%

    Skäligt odds

    2.82

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Sporting CP49%
    • Över 2,5 mål53%
    • Rodrigo Zalazar Martínez gör mål19%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål56%
    • Över 2,5 mål53%
    • Abdallah Dipo Sima gör mål28%
    • Yassine Mohammed Titraoui får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Sporting CP49% sannolikhet@2.65BetsafeEV+29%referensodds
    • 2 · Sporting CP49% sannolikhet@2.65NordicbetEV+29%referensodds
    • 2 · Sporting CP49% sannolikhet@2.64PinnacleEV+29%referensodds
    Spelbolag1 · LensX2 · Sporting CP
    Betsafe2.523.60
    EV+ 29%
    2.65
    LeoVegas2.503.70
    EV+ 27%
    2.60
    Nordicbet2.523.60
    EV+ 29%
    2.65
    Pinnacle2.543.78
    EV+ 29%
    2.64

    Odds uppdaterade 12 okt. 19:35

    Oddsrörelser

    1+3 %
    41 %36 %

    2.47 → 2.54

    X-3 %
    28 %23 %

    3.89 → 3.78

    2-1 %
    39 %34 %

    2.66 → 2.64

    Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Sporting CP
    När mål görs och släpps in — 2026
    Lens (3–2)
    Sporting CP (3–1)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Lens
    Andrija Bulatovic: 42 passningar, xT 0.28BulatovicIsmaelo Ganiou: 39 passningar, xT 0.05GaniouMatthieu Udol: 39 passningar, xT 0.32UdolFlorian Tristán Mariano Thauvin: 38 passningar, xT 0.2ThauvinKyllian Anderson Antonio: 36 passningar, xT 0.06AntonioSouleymane Sagnan: 32 passningar, xT 0.01SagnanAmadou Haidara: 28 passningar, xT 0.03HaidaraRobin Risser: 21 passningar, xT 0.02RisserMezian Soares Mesloub: 21 passningar, xT 0.27MesloubMichał Krzysztof Skóraś: 19 passningar, xT 0.08SkóraśAbdallah Sima: 18 passningar, xT -0.02Sima
    Sporting CP
    Sergi Altimira Clavell: 41 passningar, xT -0.09ClavellEduardo Quaresma: 40 passningar, xT 0.03QuaresmaGoncalo Inacio: 30 passningar, xT 0.03InacioGeorgios Vagiannidis: 29 passningar, xT 0.03VagiannidisRui Silva: 28 passningar, xT 0SilvaGeny Catamo: 28 passningar, xT 0.02CatamoIssa Doumbia: 24 passningar, xT 0.06DoumbiaLuis Guilherme Lira dos Santos: 20 passningar, xT -0.03SantosMaxi Araujo: 17 passningar, xT 0.05AraujoRodrigo Zalazar: 16 passningar, xT 0.03ZalazarLuis Suarez: 10 passningar, xT -0.03Suarez
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Lens
    Andrija Bulatovic: 42 passningar, xT 0.28BulatovicIsmaelo Ganiou: 39 passningar, xT 0.05GaniouMatthieu Udol: 39 passningar, xT 0.32UdolFlorian Tristán Mariano Thauvin: 38 passningar, xT 0.2ThauvinKyllian Anderson Antonio: 36 passningar, xT 0.06AntonioSouleymane Sagnan: 32 passningar, xT 0.01SagnanAmadou Haidara: 28 passningar, xT 0.03HaidaraRobin Risser: 21 passningar, xT 0.02RisserMezian Soares Mesloub: 21 passningar, xT 0.27MesloubMichał Krzysztof Skóraś: 19 passningar, xT 0.08SkóraśAbdallah Sima: 18 passningar, xT -0.02Sima
    Sporting CP
    Sergi Altimira Clavell: 41 passningar, xT -0.09ClavellEduardo Quaresma: 40 passningar, xT 0.03QuaresmaGoncalo Inacio: 30 passningar, xT 0.03InacioGeorgios Vagiannidis: 29 passningar, xT 0.03VagiannidisRui Silva: 28 passningar, xT 0SilvaGeny Catamo: 28 passningar, xT 0.02CatamoIssa Doumbia: 24 passningar, xT 0.06DoumbiaLuis Guilherme Lira dos Santos: 20 passningar, xT -0.03SantosMaxi Araujo: 17 passningar, xT 0.05AraujoRodrigo Zalazar: 16 passningar, xT 0.03ZalazarLuis Suarez: 10 passningar, xT -0.03Suarez

    Lagen i siffror

    PerformanceLensSporting CP
    Points33
    xPoints0.71.8
    xG per match1.71.5
    xGA per match1.92
    xG within 8s of winning the ball0.140.26
    xGA within 8s of losing the ball0.250.12
    Playing styleLensSporting CP
    Build-up efficiency0.290.33
    Field tilt0.670.38
    xT per match1.70.32
    xTA per match0.890.98
    Won balls, offensive half3313
    Pressing intensity0.220.22
    Pressing efficiency0.360.19
    Pressing efficiency, offensive half0.260.14
    Entries into the box per match225
    Entries into the box against1011
    Pass completion %0.760.77
    Pass completion % under pressure0.740.74
    Passes per match381313
    Passes against per match198539
    Switches of play per match27.729.1
    Long balls per match2630
    Set piecesLensSporting CP
    xG from free kicks00
    Corners per match9.21
    Corners against per match6.24.2
    xG per corner0.060
    xGA per corner against0.020.01
    First touch, offensive corners %0.331
    First touch, defensive corners %0.670.75
    OtherLensSporting CP
    Throw-in control0.940.63
    MålvakternaRobin Risser (Lens)Rui Silva (Sporting CP)
    Räddningar33
    Räddnings-%60%100%
    xG-förhindrat52%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Lens spelschemaSporting CP spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Lens mot Sporting CP?

    Sporting CP är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Lens 27%, oavgjort 24%, Sporting CP 49%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 53% mot under 47%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.

    Hur många mål väntas i Lens mot Sporting CP?

    Modellen räknar med 1,22 förväntade mål (xG) för Lens och 1,56 för Sporting CP, totalt 2,78.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Lens eller oavgjort (1X) 51%, Sporting CP eller oavgjort (X2) 73% och inget oavgjort (12) 76%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.