Champions League20°5 km/h

    Read in English
    Atlético de MadridAtlético de MadridKontringar & inlägg
    vs
    Manchester UnitedManchester UnitedBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 1 · Atlético de Madrid (47%)Bästa värdet enligt modellen: Under 2,5 @ 2.60 (+5 %)

    Atlético de Madrid mot Manchester United · Champions League

    1 · Atlético de Madrid 47%X 25%28% Manchester United · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Atlético de Madrid mot Manchester United (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Atlético de Madrid vinner 47%, oavgjort 25%, Manchester United vinner 28%. Förväntade mål (xG): Atlético de Madrid 1,58, Manchester United 1,50. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 60%, båda lagen gör mål 62%. Dubbelchans: Atlético de Madrid eller oavgjort 72%, Manchester United eller oavgjort 53%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Atlético de Madrid – Manchester United

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    Atlético de Madrid har en påtaglig förmåga att utnyttja kontringar och inlägg, vilket alltid gör dem farliga mot lag som spelar med stort bollinnehav och hög press, som Manchester United. Trots att hemmalaget inte har tagit några poäng ännu, visar de förväntade siffrorna på ett mer nyanserat scenario. Med 1.58 förväntade mål mot Uniteds 1.50 är det tydligt att detta kan bli en jämn tillställning. Gästerna har visserligen en vassare xG per match på 3.5, men deras defensiv är också stark med xGA på bara 0.52.

    De inbördes mötena mellan lagen är få och säger därför mindre än den nuvarande formen. United har ett övertag i både verkliga poäng och förväntade poäng, vilket kan tyda på en viss överlägsenhet. Men det är få siffror som väger tyngre än Atléticos förmåga att slå till på kontring när man minst anar det.

    Atlético de Madrid har en chans på 47% enligt modellen att ta hem denna match, men det är de förväntade målen och den tänkta matchbilden som verkligen fångar intresset. Ett 1-1-resultat är det mest sannolika utifrån modellens beräkningar, men även ett 2-1 för hemmalaget eller ett 1-2 för gästerna är fullt tänkbart.

    För de som letar efter spelvärde finns det en intressant möjlighet i att satsa på under 2,5 mål till odds 2.66. Modellen ger detta utfall 40% sannolikhet, vilket innebär ett övervärde på 8% jämfört med marknadsodds hos både Betsafe och Nordicbet. Samtidigt, om man tror på ett mer målfattigt möte, finns även ett spelvärde i under 3,5 mål till odds 1.68 hos Betsafe, med ett 6% övervärde.

    Med tanke på de förväntade målen och modellen är det troligt att vi ser en match där under 2,5 mål kan vara vägen att gå för den spelintresserade. Det är de kontrasterna i siffrorna som gör den här matchen till ett så fascinerande objekt för analys.

    Atlético de MadridAtlético de Madrid
    Form WLDLL
    Ligaranking xG #48xGA #23xT #49xP/match #43Points #49
    Nyckelspelare
    • Julián AlvarezFxG 0,49 · xT 0,16
    • Alexander SørlothFxG 0,56 · xT 0,07
    • Antoine GriezmannFxG 0,35 · xT 0,10
    Manchester UnitedManchester United
    Form W
    Ligaranking xG #3xGA #5xT #4xP/match #3Points #29
    Nyckelspelare
    • Bruno FernandesCAMxG 0,32 · xT 0,14
    • Harry MaguireCBxG 0,06 · xT 0,13
    • Marcus RashfordLWxG 0,27 · xT 0,11
    • Siffrorna från Premier League 2026

    Matchprognos: Atlético de Madrid – Manchester United

    Predikterad resultatmatris

    Manchester United →
    Atlético de Madrid →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.9%
    0–16.5%
    0–25.2%
    0–32.6%
    0–4+1.3%
    1
    1–06.9%
    1–111.2%
    1–28.2%
    1–34.1%
    1–4+2.1%
    2
    2–05.7%
    2–18.6%
    2–26.5%
    2–33.2%
    2–4+1.7%
    3
    3–03.0%
    3–14.5%
    3–23.4%
    3–31.7%
    3–4+0.9%
    4+
    4+–01.7%
    4+–12.6%
    4+–21.9%
    4+–31.0%
    4+–4+0.5%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-19%
    3. 3.1-28%
    4. 4.1-07%
    5. 5.0-17%
    Förväntade mål
    1,58–1,50
    Båda lagen gör mål
    62%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,540%
    @2.60EV+5%
    Över 2,560%
    @1.51

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Atlético de Madrid47%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    32%

    Skäligt odds

    3.08

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Atlético de Madrid47%
    • Över 2,5 mål60%
    • Julián Alvarez gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål62%
    • Över 2,5 mål60%
    • Julián Alvarez gör mål26%
    • Andrey Nascimento dos Santos får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Under 2.540% sannolikhet@2.60BetsafeEV+5%referensodds
    • Under 2.540% sannolikhet@2.60NordicbetEV+5%referensodds
    • Under 3.563% sannolikhet@1.66BetsafeEV+4%referensodds
    Spelbolag1 · Atlético de MadridX2 · Manchester United
    Betsafe1.953.80
    EV+ 4%
    3.65
    LeoVegas2.003.853.45
    Nordicbet1.953.80
    EV+ 4%
    3.65
    Pinnacle1.973.94
    EV+ 3%
    3.61

    Odds uppdaterade 12 okt. 19:35

    Oddsrörelser

    10 %
    52 %47 %

    1.97 → 1.97

    X-2 %
    26 %21 %

    4.01 → 3.94

    2+2 %
    29 %24 %

    3.54 → 3.61

    Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Atlético de Madrid
    När mål görs och släpps in — 2026
    Atlético de Madrid (1–2)
    Manchester United (4–0)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Atlético de Madrid
    Dávid Hancko: 63 passningar, xT 0.13HanckoPablo Barrios: 47 passningar, xT 0.1BarriosMarc Pubill: 43 passningar, xT 0.06PubillKoke: 35 passningar, xT -0.01KokeAlex Baena: 34 passningar, xT 0.08BaenaGiuliano Simeone: 28 passningar, xT -0.12SimeoneCristian Gabriel Romero: 26 passningar, xT 0.01RomeroJan Oblak: 26 passningar, xT 0OblakMarcos Llorente: 26 passningar, xT 0.02LlorenteJulián Alvarez: 25 passningar, xT 0.04AlvarezKang-In Lee: 25 passningar, xT 0.03Lee
    Manchester United
    Kobbie Mainoo: 79 passningar, xT 0.11MainooLisandro Martinez: 60 passningar, xT 0.14MartinezNoussair Mazraoui: 52 passningar, xT 0.09MazraouiBruno Fernandes: 45 passningar, xT 0.1FernandesYouri Tielemans: 45 passningar, xT 0.17TielemansPatrick Dorgu: 44 passningar, xT 0.49DorguLeny Yoro: 43 passningar, xT 0.05YoroMason Mount: 41 passningar, xT 0.04MountBryan Mbeumo: 35 passningar, xT 0.01MbeumoAndrey Santos: 34 passningar, xT 0.02SantosSenne Lammens: 29 passningar, xT 0.03Lammens
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Atlético de Madrid
    Dávid Hancko: 63 passningar, xT 0.13HanckoPablo Barrios: 47 passningar, xT 0.1BarriosMarc Pubill: 43 passningar, xT 0.06PubillKoke: 35 passningar, xT -0.01KokeAlex Baena: 34 passningar, xT 0.08BaenaGiuliano Simeone: 28 passningar, xT -0.12SimeoneCristian Gabriel Romero: 26 passningar, xT 0.01RomeroJan Oblak: 26 passningar, xT 0OblakMarcos Llorente: 26 passningar, xT 0.02LlorenteJulián Alvarez: 25 passningar, xT 0.04AlvarezKang-In Lee: 25 passningar, xT 0.03Lee
    Manchester United
    Kobbie Mainoo: 79 passningar, xT 0.11MainooLisandro Martinez: 60 passningar, xT 0.14MartinezNoussair Mazraoui: 52 passningar, xT 0.09MazraouiBruno Fernandes: 45 passningar, xT 0.1FernandesYouri Tielemans: 45 passningar, xT 0.17TielemansPatrick Dorgu: 44 passningar, xT 0.49DorguLeny Yoro: 43 passningar, xT 0.05YoroMason Mount: 41 passningar, xT 0.04MountBryan Mbeumo: 35 passningar, xT 0.01MbeumoAndrey Santos: 34 passningar, xT 0.02SantosSenne Lammens: 29 passningar, xT 0.03Lammens

    Lagen i siffror

    PerformanceAtlético de MadridManchester United
    Points03
    xPoints0.92.7
    xG per match0.633.5
    xGA per match1.40.52
    xG within 8s of winning the ball01.5
    xGA within 8s of losing the ball0.460.06
    Playing styleAtlético de MadridManchester United
    Build-up efficiency0.320.32
    Field tilt0.480.73
    xT per match0.482
    xTA per match1.10.96
    Won balls, offensive half1837
    Pressing intensity0.240.27
    Pressing efficiency0.30.25
    Pressing efficiency, offensive half0.30.22
    Entries into the box per match1217
    Entries into the box against186
    Pass completion %0.810.86
    Pass completion % under pressure0.740.82
    Passes per match461617
    Passes against per match357423
    Switches of play per match2731.4
    Long balls per match3539
    Set piecesAtlético de MadridManchester United
    xG from free kicks00.14
    Corners per match5.27.6
    Corners against per match7.32.2
    xG per corner0.020.02
    xGA per corner against0.030.01
    First touch, offensive corners %0.60.43
    First touch, defensive corners %0.431
    OtherAtlético de MadridManchester United
    Throw-in control0.830.7
    MålvakternaJan Oblak (Atlético de Madrid)Lisandro Martinez (Manchester United)
    Räddningar32
    Räddnings-%60%100%
    xG-förhindrat61%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Atlético de Madrid spelschemaManchester United spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Atlético de Madrid mot Manchester United?

    Atlético de Madrid är favoriten med 47% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Atlético de Madrid 47%, oavgjort 25%, Manchester United 28%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 60% mot under 40%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 62%.

    Hur många mål väntas i Atlético de Madrid mot Manchester United?

    Modellen räknar med 1,58 förväntade mål (xG) för Atlético de Madrid och 1,50 för Manchester United, totalt 3,08.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Atlético de Madrid eller oavgjort (1X) 72%, Manchester United eller oavgjort (X2) 53% och inget oavgjort (12) 75%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.