Champions League12°1,1 mm12 km/h

    Read in English
    RB LeipzigRB LeipzigBalanserat & fysiskt
    vs
    PSV EindhovenPSV EindhovenBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 2 · PSV Eindhoven (44%)

    RB Leipzig mot PSV Eindhoven · Champions League

    1 · RB Leipzig 34%X 22%44% PSV Eindhoven · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för RB Leipzig mot PSV Eindhoven (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): RB Leipzig vinner 34%, oavgjort 22%, PSV Eindhoven vinner 44%. Förväntade mål (xG): RB Leipzig 1,48, PSV Eindhoven 1,75. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 63%, båda lagen gör mål 64%. Dubbelchans: RB Leipzig eller oavgjort 56%, PSV Eindhoven eller oavgjort 66%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: RB Leipzig – PSV Eindhoven

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    44 procent. Det är den siffra som sticker ut inför mötet mellan Leipzig och PSV. Trots att hemmalaget ofta ses som favoriter hittar vi här en tydlig vinkling mot gästerna från Eindhoven, som enligt modellen har större vinstchans. Och med odds på 4.0 hos både Betsafe och Nordicbet finns ett spelvärde som är svårt att ignorera — en övervärdering på hela 77 procent.

    Leipzigs styrka ligger i deras fysiska och balanserade spelstil, medan PSV kontrollerar matcherna med bollinnehav. Ändå ger de förväntade målen en fördel till PSV med 1.75 jämfört med Leipzigs 1.48. Trots detta visar Leipzig upp en imponerande xG per match på 1.1 jämfört med PSV:s 0.59, vilket kan betyda att de skapar chanser, men ineffektiviteten kan kosta dem mot ett disciplinerat motstånd.

    Med 63 procent chans för över 2,5 mål och båda lagen förväntas göra mål, lutar det åt en målkavalkad. Men det är ändå PSV som modellen pekar ut som vinnare. För den som följer statistiken är det svårt att se förbi spelvärdet på gästerna, speciellt med tanke på de fördelaktiga oddsen. En 1-2-seger för PSV känns som ett rimligt utfall.

    RB LeipzigRB Leipzig
    Form LLWLL
    Ligaranking xG #41xGA #44xT #36xP/match #46Points #44
    Nyckelspelare
    • Antonio NusaLWxG 0,18 · xT 0,29
    • David RaumLWBxG 0,02 · xT 0,21
    • Ridle BakuRBxG 0,14 · xT 0,29
    • Siffrorna från Bundesliga 2026
    PSV EindhovenPSV Eindhoven
    Form WLLLD
    Ligaranking xG #49xGA #6xT #55xP/match #25Points #39
    Nyckelspelare
    • Joey VeermanCMxG 0,06 · xT 0,12
    • Ismael Saibari Ben El BasraCAMxG 0,25 · xT 0,08
    • Jerdy SchoutenCDMxG 0,00 · xT 0,06

    Matchprognos: RB Leipzig – PSV Eindhoven

    Predikterad resultatmatris

    PSV Eindhoven →
    RB Leipzig →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.3%
    0–16.6%
    0–26.1%
    0–33.6%
    0–4+2.3%
    1
    1–05.5%
    1–110.5%
    1–29.0%
    1–35.3%
    1–4+3.4%
    2
    2–04.3%
    2–17.6%
    2–26.6%
    2–33.9%
    2–4+2.5%
    3
    3–02.1%
    3–13.7%
    3–23.3%
    3–31.9%
    3–4+1.2%
    4+
    4+–01.1%
    4+–11.9%
    4+–21.7%
    4+–31.0%
    4+–4+0.6%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-29%
    3. 3.2-18%
    4. 4.0-17%
    5. 5.2-27%
    Förväntade mål
    1,48–1,75
    Båda lagen gör mål
    64%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,2
    Under 2,537%
    @3.37EV+26%
    Över 2,563%
    @1.33

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans PSV Eindhoven eller oavgjort (X2)68%
    • Över 1,5 mål84%

    Kombinerad sannolikhet

    57%

    Skäligt odds

    1.76

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans PSV Eindhoven eller oavgjort (X2)68%
    • Över 2,5 mål63%
    • Ivan Perišić gör mål20%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål64%
    • Över 2,5 mål63%
    • Tidiam Diadie Stephan Gomis gör mål23%
    • Neil Yoni El Aynaoui får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · PSV Eindhoven44% sannolikhet@4.20BetsafeEV+86%referensodds
    • 2 · PSV Eindhoven44% sannolikhet@4.20NordicbetEV+86%referensodds
    • 2 · PSV Eindhoven44% sannolikhet@3.95LeoVegasEV+75%referensodds
    Spelbolag1 · RB LeipzigX2 · PSV Eindhoven
    Betsafe1.724.30
    EV+ 86%
    4.20
    LeoVegas1.754.40
    EV+ 75%
    3.95
    Nordicbet1.724.30
    EV+ 86%
    4.20
    Pinnacle1.74
    EV+ 6%
    4.79
    EV+ 73%
    3.91

    Odds uppdaterade 12 okt. 19:35

    Oddsrörelser

    1-4 %
    57 %52 %

    1.81 → 1.74

    X+6 %
    23 %18 %

    4.52 → 4.79

    2+4 %
    28 %23 %

    3.76 → 3.91

    Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    PSV Eindhoven
    När mål görs och släpps in — 2026
    RB Leipzig (1–4)
    PSV Eindhoven (1–1)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    RB Leipzig
    Castello Lukeba: 74 passningar, xT 0.15LukebaDavid Raum: 57 passningar, xT 0.21RaumWilli Orban: 56 passningar, xT 0.07OrbanRidle Baku: 44 passningar, xT 0.03BakuNeil Yoni El Aynaoui: 42 passningar, xT 0.01AynaouiMaarten Vandevoordt: 31 passningar, xT -0.01VandevoordtAntonio Nusa: 25 passningar, xT 0.21NusaChristopher Alan Nkunku: 24 passningar, xT -0.03NkunkuNicolas Seiwald: 24 passningar, xT 0.06SeiwaldAndrija Maksimović: 18 passningar, xT 0.03MaksimovićEzechiel Banzuzi: 13 passningar, xT 0.01Banzuzi
    PSV Eindhoven
    Armando Obispo: 68 passningar, xT 0.12ObispoLutsharel Geertruida: 61 passningar, xT 0.04GeertruidaSergino Dest: 42 passningar, xT -0.02DestFilip Kostić: 30 passningar, xT 0.05KostićKodai Sano: 30 passningar, xT -0.03SanoRuben van Bommel: 29 passningar, xT 0.02BommelMatej Kovar: 28 passningar, xT 0.02KovarIvan Perišić: 27 passningar, xT 0PerišićPaul Wanner: 20 passningar, xT -0.01WannerRyan Flamingo: 18 passningar, xT 0.01FlamingoGuus Til: 16 passningar, xT 0.04Til
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    RB Leipzig
    Castello Lukeba: 74 passningar, xT 0.15LukebaDavid Raum: 57 passningar, xT 0.21RaumWilli Orban: 56 passningar, xT 0.07OrbanRidle Baku: 44 passningar, xT 0.03BakuNeil Yoni El Aynaoui: 42 passningar, xT 0.01AynaouiMaarten Vandevoordt: 31 passningar, xT -0.01VandevoordtAntonio Nusa: 25 passningar, xT 0.21NusaChristopher Alan Nkunku: 24 passningar, xT -0.03NkunkuNicolas Seiwald: 24 passningar, xT 0.06SeiwaldAndrija Maksimović: 18 passningar, xT 0.03MaksimovićEzechiel Banzuzi: 13 passningar, xT 0.01Banzuzi
    PSV Eindhoven
    Armando Obispo: 68 passningar, xT 0.12ObispoLutsharel Geertruida: 61 passningar, xT 0.04GeertruidaSergino Dest: 42 passningar, xT -0.02DestFilip Kostić: 30 passningar, xT 0.05KostićKodai Sano: 30 passningar, xT -0.03SanoRuben van Bommel: 29 passningar, xT 0.02BommelMatej Kovar: 28 passningar, xT 0.02KovarIvan Perišić: 27 passningar, xT 0PerišićPaul Wanner: 20 passningar, xT -0.01WannerRyan Flamingo: 18 passningar, xT 0.01FlamingoGuus Til: 16 passningar, xT 0.04Til

    Lagen i siffror

    PerformanceRB LeipzigPSV Eindhoven
    Points01
    xPoints0.71.4
    xG per match1.10.59
    xGA per match2.10.54
    xG within 8s of winning the ball0.180.16
    xGA within 8s of losing the ball0.190.36
    Playing styleRB LeipzigPSV Eindhoven
    Build-up efficiency0.290.34
    Field tilt0.460.63
    xT per match0.90.25
    xTA per match0.840.3
    Won balls, offensive half2137
    Pressing intensity0.220.23
    Pressing efficiency0.180.25
    Pressing efficiency, offensive half0.160.25
    Entries into the box per match117
    Entries into the box against144
    Pass completion %0.820.81
    Pass completion % under pressure0.780.78
    Passes per match463411
    Passes against per match495336
    Switches of play per match27.538.5
    Long balls per match1740
    Set piecesRB LeipzigPSV Eindhoven
    xG from free kicks00
    Corners per match5.33.2
    Corners against per match1.13.2
    xG per corner0.010
    xGA per corner against0.140
    First touch, offensive corners %0.20
    First touch, defensive corners %01
    OtherRB LeipzigPSV Eindhoven
    Throw-in control0.710.88
    MålvakternaMaarten Vandevoordt (RB Leipzig)Filip Kostić (PSV Eindhoven)
    Räddningar32
    Räddnings-%43%100%
    xG-förhindrat38%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: RB Leipzig spelschemaPSV Eindhoven spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner RB Leipzig mot PSV Eindhoven?

    PSV Eindhoven är favoriten med 44% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: RB Leipzig 34%, oavgjort 22%, PSV Eindhoven 44%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 63% mot under 37%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 64%.

    Hur många mål väntas i RB Leipzig mot PSV Eindhoven?

    Modellen räknar med 1,48 förväntade mål (xG) för RB Leipzig och 1,75 för PSV Eindhoven, totalt 3,23.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    RB Leipzig eller oavgjort (1X) 56%, PSV Eindhoven eller oavgjort (X2) 66% och inget oavgjort (12) 78%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.