01 · 2 ben
Trygg
- Seger Inter54%
- Över 1,5 mål84%
Champions League16°7 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Inter mot Club Brugge (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Inter vinner 54%, oavgjort 24%, Club Brugge vinner 22%. Förväntade mål (xG): Inter 1,99, Club Brugge 1,28. Troligaste resultat: 1-1 (10%). Över 2,5 mål 64%, båda lagen gör mål 63%. Dubbelchans: Inter eller oavgjort 78%, Club Brugge eller oavgjort 46%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
Fyra matcher är för lite för att väga tyngre än formen. Inters nuvarande form är oroväckande. Tre raka förluster sätter hemmalaget i en svår position. Samtidigt har Club Brugge visat att de kan mäta sig med större lag, och deras xPoints på 0.6 är bättre än Inters 0.2, vilket indikerar att de har potential att överraska.
När vi tittar på de förväntade målen, landar Inter på 1.99 medan Club Brugge står på 1.28. Det pekar mot en match där båda lagen kan göra mål. Trots Inters bollinnehav och höga press, har de svårt att hålla tätt bakåt, med ett xGA på 3.3 per match, vilket är en klar nackdel mot Club Brugges 2.6. Offensivt är Belgierna något vassare med ett xG på 1.7 mot Inters 1.6.
Med Inter som det troligaste vinnande laget, och ett över 2,5 mål-scenario på 64%, lutar analysen mot en målrikt möte. Ändå är 2-1 till Inter bara en av flera möjliga utgångar, där 1-1 också ligger nära till hands. Givet hemmalagets defensiva brister och båda lagens tendens att spela offensivt, ska båda lagen kunna hitta nätet.
Men det är oddsen som verkligen fångar ögat. Club Brugge till odds 11.5 hos Betsafe och Nordicbet ger ett övervärde på 155%, vilket gör att bortalaget har en lockande spelvärde. Trots att Inter är favoriter, kan den modige överväga en mindre insats på gästerna, särskilt med tanke på hemmalagets formdipp och de generösa oddsen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Inter | X | 2 · Club Brugge |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.27 | EV+ 38% 5.70 | EV+ 155% 11.50 |
| LeoVegas | 1.26 | EV+ 58% 6.50 | EV+ 121% 10.00 |
| Nordicbet | 1.27 | EV+ 38% 5.70 | EV+ 155% 11.50 |
| Pinnacle | 1.24 | EV+ 63% 6.70 | EV+ 147% 11.15 |
Odds uppdaterade 12 okt. 19:35
1.25 → 1.24
6.47 → 6.70
10.76 → 11.15
Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Inter | Club Brugge |
|---|---|---|
| Points | 0 | 0 |
| xPoints | 0.2 | 0.6 |
| xG per match | 1.6 | 1.7 |
| xGA per match | 3.3 | 2.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.15 | 0.12 |
| xGA within 8s of losing the ball | 1.6 | 0.48 |
| Playing style | Inter | Club Brugge |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.34 |
| Field tilt | 0.79 | 0.71 |
| xT per match | 1.8 | 1.9 |
| xTA per match | 1.3 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 16 | 36 |
| Pressing intensity | 0.27 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.17 | 0.26 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.08 | 0.2 |
| Entries into the box per match | 32 | 17 |
| Entries into the box against | 18 | 10 |
| Pass completion % | 0.88 | 0.84 |
| Pass completion % under pressure | 0.84 | 0.76 |
| Passes per match | 629 | 572 |
| Passes against per match | 327 | 288 |
| Switches of play per match | 39.2 | 63.9 |
| Long balls per match | 34 | 56 |
| Set pieces | Inter | Club Brugge |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.05 |
| Corners per match | 11.7 | 4.2 |
| Corners against per match | 4.2 | 5.2 |
| xG per corner | 0.03 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.45 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 1 | 0.2 |
| Other | Inter | Club Brugge |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.84 | 0.75 |
| Målvakterna | Josep Martinez (Inter) | Yann Sommer (Club Brugge) |
|---|---|---|
| Räddningar | 6 | 5 |
| Räddnings-% | 75% | 63% |
| xG-förhindrat | 82% | 48% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Inter spelschemaClub Brugge spelschema
Inter är favoriten med 54% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Inter 54%, oavgjort 24%, Club Brugge 22%.
Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 64% mot under 36%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 63%.
Modellen räknar med 1,99 förväntade mål (xG) för Inter och 1,28 för Club Brugge, totalt 3,28.
Inter eller oavgjort (1X) 78%, Club Brugge eller oavgjort (X2) 46% och inget oavgjort (12) 76%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.