01 · 2 ben
Trygg
- Seger Villarreal49%
- Över 1,5 mål81%
Champions League21°12 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Villarreal mot Napoli (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Villarreal vinner 49%, oavgjort 23%, Napoli vinner 28%. Förväntade mål (xG): Villarreal 1,74, Napoli 1,28. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 58%, båda lagen gör mål 60%. Dubbelchans: Villarreal eller oavgjort 72%, Napoli eller oavgjort 51%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna
Sju raka förluster för hemmalaget, men ändå flaggar modellen för Villarreal som favoriter. Det kan verka motsägelsefullt, men djupdykningen i siffrorna avslöjar en mer komplicerad bild än vad formtabellen visar. Med förväntade mål på 1.74 för de gula och endast 1.28 för gästerna, är det tydligt att Villarreal skapar mer framåt och har en betydande fördel i den här matchen.
Trots den dystra resultatraden har Villarreal lyckats generera en xPoints på 0.4, vilket är dubbelt så mycket som Napolis 0.2. Det är en liten men betydelsefull indikator på att de faktiskt har varit närmare poäng än tabellen låter oss tro. Även i defensiven har hemmalaget ett övertag med 2.9 xGA per match jämfört med Napolis 3.8. Det vittnar om en viss stabilitet, trots de svaga resultaten.
Båda lagen tycks ha en förkärlek för kontringar och inlägg, vilket kan öppna för en svängig matchbild. Över 2,5 mål är ändå mest sannolikt med 58% enligt modellen, vilket antyder att vi kan förvänta oss chanser åt båda hållen. Återigen är Villarreal något mer effektiva inom åtta sekunder efter bollvinst, vilket ger dem en vassare spets i kontringsspelet.
Med ett uppskattat slutresultat på 1-1 som troligast, men även 2-1 och 1-0 inom räckhåll, lutar det mot en match där Villarreal har en liten men märkbar fördel. För den som letar spelvärde finns det hos LeoVegas med odds på 2.2. Detta innebär 9% övervärde enligt modellens 49% sannolikhet för hemmaseger.
Villarreal har både statistiken och spelvärdet på sin sida, vilket gör dem till det smarta spelet inför morgondagens drabbning mot Napoli.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Villarreal | X | 2 · Napoli |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 6% 2.15 | 3.70 | 3.15 |
| LeoVegas | EV+ 9% 2.20 | 3.65 | 3.10 |
| Nordicbet | EV+ 6% 2.15 | 3.70 | 3.15 |
| Pinnacle | EV+ 6% 2.15 | 3.82 | 3.22 |
Odds uppdaterade 12 okt. 17:36
2.19 → 2.15
3.81 → 3.82
3.13 → 3.22
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-10-11 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Villarreal | Napoli |
|---|---|---|
| Points | 0 | 0 |
| xPoints | 0.4 | 0.2 |
| xG per match | 1.3 | 0.25 |
| xGA per match | 2.9 | 3.8 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.05 | 0 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.52 | 0.73 |
| Playing style | Villarreal | Napoli |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.34 | 0.31 |
| Field tilt | 0.27 | 0.1 |
| xT per match | 1 | 0.36 |
| xTA per match | 1.4 | 2.2 |
| Won balls, offensive half | 29 | 11 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.28 |
| Pressing efficiency | 0.24 | 0.21 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.15 | 0.21 |
| Entries into the box per match | 7 | 4 |
| Entries into the box against | 16 | 34 |
| Pass completion % | 0.81 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.71 | 0.75 |
| Passes per match | 420 | 413 |
| Passes against per match | 467 | 593 |
| Switches of play per match | 28.8 | 33.9 |
| Long balls per match | 31 | 41 |
| Set pieces | Villarreal | Napoli |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.02 | 0 |
| Corners per match | 7.2 | 0 |
| Corners against per match | 9.2 | 6.3 |
| xG per corner | 0.04 | 0 |
| xGA per corner against | 0 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.71 | 0 |
| First touch, defensive corners % | 0.56 | 0.33 |
| Other | Villarreal | Napoli |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.88 | 0.83 |
| Målvakterna | Peter Gulacsi (Villarreal) | Alex Meret (Napoli) |
|---|---|---|
| Räddningar | 4 | 4 |
| Räddnings-% | 67% | 100% |
| xG-förhindrat | 16% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Villarreal spelschemaNapoli spelschema
Villarreal är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Villarreal 49%, oavgjort 23%, Napoli 28%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 58% mot under 42%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 60%.
Modellen räknar med 1,74 förväntade mål (xG) för Villarreal och 1,28 för Napoli, totalt 3,02.
Villarreal eller oavgjort (1X) 72%, Napoli eller oavgjort (X2) 51% och inget oavgjort (12) 77%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.