Champions League

    Read in English
    SabahSabahBollinnehav & hög press
    vs
    Slavia PrahaSlavia PrahaLågt block & direktspel
    Modellens tips: 2 · Slavia Praha (46%)Bästa värdet enligt modellen: 1 · Sabah @ 3.52 (+4 %)
    Begränsat dataunderlag — Modellen har få tidigare matcher med de här lagen i den här serien — prognosen vilar därför på tunnare underlag än vanligt.

    Sabah mot Slavia Praha · Champions League

    1 · Sabah 30%X 25%46% Slavia Praha · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Sabah mot Slavia Praha (Champions League, tisdag 13 oktober 2026): Sabah vinner 30%, oavgjort 25%, Slavia Praha vinner 46%. Förväntade mål (xG): Sabah 1,36, Slavia Praha 1,62. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 57%, båda lagen gör mål 60%. Dubbelchans: Sabah eller oavgjort 54%, Slavia Praha eller oavgjort 70%. Prognosen uppdaterades måndag 5 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Sabah – Slavia Praha

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    Fyra raka förluster och nio utan seger. Slavia Prag kämpar i motvind och saknar momentum. Trots deras förväntade mål på 1,62 i den kommande matchen mot Sabah, talar formkurvan sitt tydliga språk. Gästerna har spelat med en direkt spelstil, men har haft problem med att bryta igenom motståndarnas försvar. Med ett förväntat snitt på 1,7 insläppta mål per match, delar de sina defensiva brister med Sabah.

    Sabah å andra sidan har presterat bättre än sina poäng visar. Deras bollinnehav och höga press har dock resulterat i 6 poäng, vilket överträffar Slavia Prags poänglösa facit. Modellen pekar på ett något högre förväntat målantal för gästerna, men Sabahs xPoints på 6,2 indikerar att de är fysiskt förberedda att stå emot.

    Med tanke på de inbördes mötena, som är för få för att dra slutsatser från, väger formen tyngre. Modellen spår en 46% vinstchans för Slavia, men det är svårt att se hur deras skakiga form skulle kunna rättfärdiga detta. Ett oavgjort resultat på 1-1 är inte bara troligast enligt sannolikheterna utan speglar även lagens nuvarande tillstånd. Över 2,5 mål i matchen har en 57% sannolikhet, men den defensiva ojämnheten hos båda lagen gör att det troliga utfallet ligger strax under den gränsen.

    För de som söker spelvärde erbjuder oddsen på en hemmavinst för Sabah till 3.45 hos både Betsafe och Nordicbet en intressant möjlighet. Enligt modellen finns ett litet övervärde på 2% här, vilket gör det till ett värt alternativ för dem som tror på Sabahs förmåga att dra nytta av Slavias svaga form.

    SabahSabah
    Form LWLWL
    Ligaranking xG #27xGA #36xT #9xP/match #31Points #5
    Nyckelspelare
    • Joy-Lance MickelsLWxG 0,56 · xT 0,36
    • Tymoteusz PuchaczLWBxG 0,03 · xT 0,27
    • Veljko SimićCAMxG 0,17 · xT 0,06
    Slavia PrahaSlavia Praha
    Form DLLLL
    Ligaranking xG #16xGA #33xT #37xP/match #9Points #53
    Nyckelspelare
    • Lukas ProvodFxG 0,17 · xT 0,24
    • Tomas ChoryFxG 0,18 · xT 0,01
    • David DouderaRWxG 0,15 · xT 0,44

    Matchprognos: Sabah – Slavia Praha

    Predikterad resultatmatris

    Slavia Praha →
    Sabah →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.4%
    0–17.9%
    0–26.6%
    0–33.6%
    0–4+2.1%
    1
    1–06.6%
    1–111.5%
    1–29.1%
    1–34.9%
    1–4+2.9%
    2
    2–04.7%
    2–17.6%
    2–26.2%
    2–33.3%
    2–4+1.9%
    3
    3–02.1%
    3–13.5%
    3–22.8%
    3–31.5%
    3–4+0.9%
    4+
    4+–01.0%
    4+–11.6%
    4+–21.3%
    4+–30.7%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-29%
    3. 3.0-18%
    4. 4.2-18%
    5. 5.0-27%
    Förväntade mål
    1,36–1,62
    Båda lagen gör mål
    60%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,543%
    @2.27
    Över 2,557%
    @1.65

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Slavia Praha46%
    • Över 1,5 mål80%

    Kombinerad sannolikhet

    35%

    Skäligt odds

    2.83

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Slavia Praha46%
    • Över 2,5 mål57%
    • Mojmír Chytil gör mål14%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål60%
    • Över 2,5 mål57%
    • Joy-Lance Mickels gör mål28%
    • Tomáš Holeš får kort19%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Sabah30% sannolikhet@3.52PinnacleEV+4%referensodds
    • 1 · Sabah30% sannolikhet@3.45BetsafeEV+2%referensodds
    • 1 · Sabah30% sannolikhet@3.45NordicbetEV+2%referensodds
    Spelbolag1 · SabahX2 · Slavia Praha
    Betsafe
    EV+ 2%
    3.45
    3.652.05
    Nordicbet
    EV+ 2%
    3.45
    3.652.05
    Pinnacle
    EV+ 4%
    3.52
    3.792.04

    Odds uppdaterade 12 okt. 19:35

    Oddsrörelser

    1-2 %
    30 %25 %

    3.61 → 3.52

    X+1 %
    28 %23 %

    3.74 → 3.79

    2+4 %
    50 %45 %

    1.96 → 2.04

    Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-10-05 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • SK Slavia Prague på 4 raka förluster
    • SK Slavia Prague segerlösa i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Sabah
    Slavia Praha
    När mål görs och släpps in — 2026
    Sabah (11–10)
    Slavia Praha (2–3)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Sabah
    Ivan Lepinjica: 234 passningar, xT 0.36LepinjicaRahman Dashdamirov: 223 passningar, xT 0.22DashdamirovTymoteusz Puchacz: 202 passningar, xT 1.19PuchaczAkim Zedadka: 202 passningar, xT 0.58ZedadkaUmarali Rahmonaliyev: 163 passningar, xT 0.44RahmonaliyevSteve Loic Solvet: 155 passningar, xT 0.04SolvetAleksey Isaev: 138 passningar, xT 0.59IsaevStas Pokatilov: 131 passningar, xT 0.02PokatilovVeljko Simić: 124 passningar, xT 0.24SimićJoy-Lance Mickels: 83 passningar, xT 0.87Mickelsaden McCarthy: 61 passningar, xT 0.09McCarthy
    Slavia Praha
    Jakub Markovič: 34 passningar, xT 0.02MarkovičStepan Chaloupek: 28 passningar, xT 0.02ChaloupekMichal Sadilek: 19 passningar, xT 0.08SadilekTomas Vlcek: 17 passningar, xT 0.01VlcekWiktor Nowak: 15 passningar, xT 0.02NowakDavid Zima: 14 passningar, xT 0.03ZimaSamuel Isife: 14 passningar, xT 0.05IsifeDanijel Sturm: 13 passningar, xT 0.57SturmOskar Kubiak: 12 passningar, xT 0.03KubiakEmmanuel Dennis Ayaosi: 10 passningar, xT 0.03AyaosiMojmir Chytil: 7 passningar, xT 0.01Chytil
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Sabah
    Ivan Lepinjica: 234 passningar, xT 0.36LepinjicaRahman Dashdamirov: 223 passningar, xT 0.22DashdamirovTymoteusz Puchacz: 202 passningar, xT 1.19PuchaczAkim Zedadka: 202 passningar, xT 0.58ZedadkaUmarali Rahmonaliyev: 163 passningar, xT 0.44RahmonaliyevSteve Loic Solvet: 155 passningar, xT 0.04SolvetAleksey Isaev: 138 passningar, xT 0.59IsaevStas Pokatilov: 131 passningar, xT 0.02PokatilovVeljko Simić: 124 passningar, xT 0.24SimićJoy-Lance Mickels: 83 passningar, xT 0.87Mickelsaden McCarthy: 61 passningar, xT 0.09McCarthy
    Slavia Praha
    Jakub Markovič: 34 passningar, xT 0.02MarkovičStepan Chaloupek: 28 passningar, xT 0.02ChaloupekMichal Sadilek: 19 passningar, xT 0.08SadilekTomas Vlcek: 17 passningar, xT 0.01VlcekWiktor Nowak: 15 passningar, xT 0.02NowakDavid Zima: 14 passningar, xT 0.03ZimaSamuel Isife: 14 passningar, xT 0.05IsifeDanijel Sturm: 13 passningar, xT 0.57SturmOskar Kubiak: 12 passningar, xT 0.03KubiakEmmanuel Dennis Ayaosi: 10 passningar, xT 0.03AyaosiMojmir Chytil: 7 passningar, xT 0.01Chytil

    Lagen i siffror

    PerformanceSabahSlavia Praha
    Points60
    xPoints6.22.1
    xG per match1.61.9
    xGA per match1.71.7
    xG within 8s of winning the ball0.490.25
    xGA within 8s of losing the ball0.420.14
    Playing styleSabahSlavia Praha
    Build-up efficiency0.30.34
    Field tilt0.480.33
    xT per match1.60.89
    xTA per match1.11.7
    Won balls, offensive half3125
    Pressing intensity0.240.26
    Pressing efficiency0.230.26
    Pressing efficiency, offensive half0.170.19
    Entries into the box per match1810
    Entries into the box against1422
    Pass completion %0.780.64
    Pass completion % under pressure0.720.64
    Passes per match372198
    Passes against per match435381
    Switches of play per match34.526.7
    Long balls per match4243
    Set piecesSabahSlavia Praha
    xG from free kicks0.060.17
    Corners per match5.46.2
    Corners against per match4.69.2
    xG per corner0.030.02
    xGA per corner against0.040.06
    First touch, offensive corners %0.410.33
    First touch, defensive corners %0.70.67
    OtherSabahSlavia Praha
    Throw-in control0.760.81
    MålvakternaStas Pokatilov (Sabah)Jakub Markovič (Slavia Praha)
    Räddningar184
    Räddnings-%64%57%
    xG-förhindrat40%36%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Sabah spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Sabah mot Slavia Praha?

    Slavia Praha är favoriten med 46% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Sabah 30%, oavgjort 25%, Slavia Praha 46%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 57% mot under 43%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 60%.

    Hur många mål väntas i Sabah mot Slavia Praha?

    Modellen räknar med 1,36 förväntade mål (xG) för Sabah och 1,62 för Slavia Praha, totalt 2,99.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Sabah eller oavgjort (1X) 54%, Slavia Praha eller oavgjort (X2) 70% och inget oavgjort (12) 75%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.