01 · 2 ben
Trygg
- Seger Roma48%
- Över 1,5 mål81%
Champions League17°4 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Roma mot Real Madrid (Champions League, onsdag 14 oktober 2026): Roma vinner 48%, oavgjort 24%, Real Madrid vinner 28%. Förväntade mål (xG): Roma 1,66, Real Madrid 1,42. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 59%, båda lagen gör mål 62%. Dubbelchans: Roma eller oavgjort 72%, Real Madrid eller oavgjort 52%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna
1-1. Det är den troligaste utgången när Roma och Real Madrid drabbar samman i Champions League, enligt den statistiska modellen. Men det är inte bara jämna resultat som fångar intresset här. Det handlar om två lag med olika spelstilar som möts: Roma med sin inriktning på bollinnehav och hög press, och Real Madrid som föredrar en låg försvarslinje och snabba omställningar. Denna kontrast kan bli nyckeln till matchens utfall.
Roma har fördelen av hemmagräs och modellens siffror ger dem en 48-procentig chans att vinna. Men det är de förväntade målen som verkligen sticker ut: 1.66 för hemmalaget mot 1.42 för gästerna. Trots Real Madrids imponerande målsvit på 11 matcher, visar siffrorna att Roma har en liten fördel i förväntade insläppta mål (xGA), medan Real Madrid ligger klart före i både xG per match och i poängsiffrorna. Detta kan ändå peka mot en knapp seger för Roma, kanske med 2-1.
Historiken mellan lagen är dock begränsad och väger lätt jämfört med säsongsformen och de förväntade målen. Real Madrid har tagit 3 poäng jämfört med Romas 1, och xPoints säger samma sak: 2.7 för Real mot Romas magra 0.6. Det finns en klar skillnad i effektivitet, där spanjorerna hittills varit mer kliniska.
För den spelintresserade finns det ett tydligt spelvärde i en rak hemmaseger. Med oddsen 3.7 hos både Betsafe och Nordicbet samt 3.55 hos LeoVegas, visar modellen ett övervärde på upp till 79 procent. Det är en inbjudande möjlighet för den som tror på Romas chans att bryta Real Madrids målsvit.
Det lutar mot en match med över 2,5 mål, och sannolikheten för att båda lagen hittar nätet är 62 procent. Men om något, talar siffrorna för en tät match, där Romas förmåga att hålla bollen och sätta press kan bli avgörande. 2-1 till Roma är ett spelvärt tips, givet de statistiska förutsättningarna.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Roma | X | 2 · Real Madrid |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 79% 3.70 | 4.05 | 1.88 |
| LeoVegas | EV+ 72% 3.55 | 3.95 | 1.90 |
| Nordicbet | EV+ 79% 3.70 | 4.05 | 1.88 |
| Pinnacle | EV+ 79% 3.69 | 4.03 | 1.92 |
Odds uppdaterade 12 okt. 18:17
3.69 → 3.69
4.07 → 4.03
1.91 → 1.92
Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Roma | Real Madrid |
|---|---|---|
| Points | 1 | 3 |
| xPoints | 0.6 | 2.7 |
| xG per match | 0.41 | 3.3 |
| xGA per match | 0.95 | 1.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0 | 1.6 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.05 | 0.15 |
| Playing style | Roma | Real Madrid |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.37 |
| Field tilt | 0.79 | 0.21 |
| xT per match | 1.1 | 1.3 |
| xTA per match | 0.76 | 1.8 |
| Won balls, offensive half | 32 | 19 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.31 |
| Pressing efficiency | 0.27 | 0.16 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.3 | 0.13 |
| Entries into the box per match | 11 | 18 |
| Entries into the box against | 7 | 32 |
| Pass completion % | 0.84 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.8 | 0.83 |
| Passes per match | 580 | 327 |
| Passes against per match | 410 | 629 |
| Switches of play per match | 53.5 | 16.9 |
| Long balls per match | 32 | 17 |
| Set pieces | Roma | Real Madrid |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.09 | 0.11 |
| Corners per match | 3.2 | 4.2 |
| Corners against per match | 1.1 | 11.7 |
| xG per corner | 0 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.33 | 0 |
| First touch, defensive corners % | 1 | 0.55 |
| Other | Roma | Real Madrid |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.79 | 0.59 |
| Målvakterna | Mile Svilar (Roma) | Thibaut Courtois (Real Madrid) |
|---|---|---|
| Räddningar | 4 | 7 |
| Räddnings-% | 80% | 88% |
| xG-förhindrat | 70% | 77% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Roma spelschemaReal Madrid spelschema
Roma är favoriten med 48% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Roma 48%, oavgjort 24%, Real Madrid 28%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 62%.
Modellen räknar med 1,66 förväntade mål (xG) för Roma och 1,42 för Real Madrid, totalt 3,07.
Roma eller oavgjort (1X) 72%, Real Madrid eller oavgjort (X2) 52% och inget oavgjort (12) 76%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.