Champions League13°25 km/h

    Read in English
    Aston VillaAston VillaLågt block & direktspel
    vs
    FenerbahçeFenerbahçeKontringar & inlägg
    Modellens tips: 1 · Aston Villa (40%)Soft kryssBästa värdet enligt modellen: 2 · Fenerbahçe @ 5.25 (+88 %)

    Aston Villa mot Fenerbahçe · Champions League

    1 · Aston Villa 40%X 24%36% Fenerbahçe · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Aston Villa mot Fenerbahçe (Champions League, onsdag 14 oktober 2026): Aston Villa vinner 40%, oavgjort 24%, Fenerbahçe vinner 36%. Förväntade mål (xG): Aston Villa 1,29, Fenerbahçe 1,41. Troligaste resultat: 1-1 (13%). Över 2,5 mål 51%, båda lagen gör mål 55%. Dubbelchans: Aston Villa eller oavgjort 64%, Fenerbahçe eller oavgjort 60%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Aston Villa – Fenerbahçe

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    TEXT: Fenerbahçe har visat sig vara ett effektivt lag i kontringar och inlägg, vilket kan bli avgörande mot ett Aston Villa som tenderar att spela med lågt försvar och direkt anfallsspel. Med 15 poäng mot Aston Villas blygsamma 3, och ännu bättre xPoints på 13.6 mot 2.3, är det klart att gästerna har varit det klart mer formstarka laget.

    Trots det förväntas hemmalaget, med sin högre xG på 2.6 per match jämfört med Fenerbahçes 1.6, skapa fler chanser. Detta ställer krav på ett disciplinerat försvarsspel från gästerna, som har en imponerande xGA på endast 0.69 per match. Det är en markant skillnad mot Aston Villas 1.7, och det kan mycket väl bli en faktor som väger tungt i en match där försvaret kommer sättas på prov.

    Oddsen pekar på ett spelvärde för Fenerbahçe hos både Betsafe och Nordicbet, med ett oddsvärde på 5.1 och en sannolikhet på 36%, vilket ger hela 83% övervärde. Även LeoVegas erbjuder ett lockande odds på 4.7 med 68% övervärde. Det är en situation som sällan uppstår och kan betraktas som ett fynd för de som ser värde i att satsa på bortalaget.

    Med en förväntad målräkning på över 2,5 mål i 51% av fallen och 55% chans för båda lagen att måla, lutar matchen mot ett resultat där målen inte kommer att saknas. Det troligaste resultatet enligt modellen är 1-1, men med tanke på de värden som presenteras kan ett 1-2 till gästerna vara det mest realistiska utfallet. Fenerbahçe, med sitt smidiga kontringsspel och starka defensiv, har alla möjligheter att utnyttja de svagheter Aston Villa visat i tidigare matcher.

    Aston VillaAston Villa
    Form WWLWW
    Ligaranking xG #8xGA #31xT #20xP/match #8Points #33
    Nyckelspelare
    • Nicolas JacksonFxG 0,28 · xT 0,12
    • Johan ManzambiCAMxG 0,61 · xT 0,12
    • John McGinnRWxG 0,16 · xT 0,07
    • Siffrorna från Premier League 2026
    FenerbahçeFenerbahçe
    Form WWDWD
    Ligaranking xG #25xGA #10xT #32xP/match #12Points #1
    Nyckelspelare
    • Anderson Souza ConceiçãoFxG 0,81 · xT 0,04
    • Milan SkriniarCBxG 0,03 · xT 0,05
    • Jayden OosterwoldeLBxG 0,07 · xT 0,08

    Matchprognos: Aston Villa – Fenerbahçe

    Predikterad resultatmatris

    Fenerbahçe →
    Aston Villa →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.1%
    0–19.1%
    0–26.7%
    0–33.1%
    0–4+1.5%
    1
    1–08.3%
    1–112.6%
    1–28.6%
    1–34.0%
    1–4+1.9%
    2
    2–05.6%
    2–17.9%
    2–25.5%
    2–32.6%
    2–4+1.3%
    3
    3–02.4%
    3–13.4%
    3–22.4%
    3–31.1%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–01.0%
    4+–11.4%
    4+–21.0%
    4+–30.5%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-113%
    2. 2.0-19%
    3. 3.1-29%
    4. 4.1-08%
    5. 5.2-18%
    Förväntade mål
    1,29–1,41
    Båda lagen gör mål
    55%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,549%
    @2.31EV+13%
    Över 2,551%
    @1.64

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Aston Villa eller oavgjort (1X)61%
    • Under 3,5 mål71%

    Kombinerad sannolikhet

    44%

    Skäligt odds

    2.28

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Aston Villa eller oavgjort (1X)61%
    • Över 2,5 mål51%
    • George Hemmings gör mål22%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål55%
    • Över 2,5 mål51%
    • George Hemmings gör mål22%
    • Nathan Benjamin Aké får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Fenerbahçe36% sannolikhet@5.25BetsafeEV+88%referensodds
    • 2 · Fenerbahçe36% sannolikhet@5.25NordicbetEV+88%referensodds
    • 2 · Fenerbahçe36% sannolikhet@5.02PinnacleEV+80%referensodds
    Spelbolag1 · Aston VillaX2 · Fenerbahçe
    Betsafe1.624.05
    EV+ 88%
    5.25
    LeoVegas1.684.00
    EV+ 68%
    4.70
    Nordicbet1.624.05
    EV+ 88%
    5.25
    Pinnacle1.65
    EV+ 3%
    4.26
    EV+ 80%
    5.02

    Odds uppdaterade 12 okt. 18:36

    Oddsrörelser

    10 %
    61 %56 %

    1.65 → 1.65

    X0 %
    25 %20 %

    4.24 → 4.26

    2+1 %
    22 %17 %

    4.98 → 5.02

    Över 2,50 %
    61 %56 %

    1.64 → 1.64

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Fenerbahçe
    När mål görs och släpps in — 2026
    Aston Villa (3–2)
    Fenerbahçe (9–4)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Aston Villa
    Victor Lindelöf: 34 passningar, xT 0.05LindelöfBoubacar Kamara: 33 passningar, xT -0.01KamaraPau Torres: 31 passningar, xT 0.06TorresZion Suzuki: 28 passningar, xT 0.04SuzukiJoao Gomes: 25 passningar, xT 0.31GomesAaron Wan-Bissaka: 23 passningar, xT 0.16Wan-BissakaJohn McGinn: 19 passningar, xT 0.16McGinnIan Maatsen: 19 passningar, xT 0.01MaatsenNicolas Jackson: 17 passningar, xT 0.16JacksonGeorge Hemmings: 11 passningar, xT 0.01HemmingsEmiliano Buendia: 11 passningar, xT -0.03Buendia
    Fenerbahçe
    Milan Skriniar: 238 passningar, xT 0.26SkriniarNathan Ake: 223 passningar, xT 0.08AkeN'Golo Kanté: 175 passningar, xT 0.17KantéMattéo Elias Kenzo Guendouzi Olié: 175 passningar, xT 0.38OliéArchibald Norman Brown: 161 passningar, xT 0.41BrownNélson Cabral Semedo: 153 passningar, xT 0.08SemedoMason Will John Greenwood: 143 passningar, xT 0.39GreenwoodEderson Santana de Moraes: 89 passningar, xT 0.11MoraesMert Muldur: 64 passningar, xT 0.08MuldurMarco Asensio Willemsen: 57 passningar, xT 0.16WillemsenMert Gunok: 55 passningar, xT 0.08Gunok
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Aston Villa
    Victor Lindelöf: 34 passningar, xT 0.05LindelöfBoubacar Kamara: 33 passningar, xT -0.01KamaraPau Torres: 31 passningar, xT 0.06TorresZion Suzuki: 28 passningar, xT 0.04SuzukiJoao Gomes: 25 passningar, xT 0.31GomesAaron Wan-Bissaka: 23 passningar, xT 0.16Wan-BissakaJohn McGinn: 19 passningar, xT 0.16McGinnIan Maatsen: 19 passningar, xT 0.01MaatsenNicolas Jackson: 17 passningar, xT 0.16JacksonGeorge Hemmings: 11 passningar, xT 0.01HemmingsEmiliano Buendia: 11 passningar, xT -0.03Buendia
    Fenerbahçe
    Milan Skriniar: 238 passningar, xT 0.26SkriniarNathan Ake: 223 passningar, xT 0.08AkeN'Golo Kanté: 175 passningar, xT 0.17KantéMattéo Elias Kenzo Guendouzi Olié: 175 passningar, xT 0.38OliéArchibald Norman Brown: 161 passningar, xT 0.41BrownNélson Cabral Semedo: 153 passningar, xT 0.08SemedoMason Will John Greenwood: 143 passningar, xT 0.39GreenwoodEderson Santana de Moraes: 89 passningar, xT 0.11MoraesMert Muldur: 64 passningar, xT 0.08MuldurMarco Asensio Willemsen: 57 passningar, xT 0.16WillemsenMert Gunok: 55 passningar, xT 0.08Gunok

    Lagen i siffror

    PerformanceAston VillaFenerbahçe
    Points315
    xPoints2.313.6
    xG per match2.61.6
    xGA per match1.70.69
    xG within 8s of winning the ball0.480.15
    xGA within 8s of losing the ball0.120.08
    Playing styleAston VillaFenerbahçe
    Build-up efficiency0.30.32
    Field tilt0.290.55
    xT per match1.20.99
    xTA per match1.90.81
    Won balls, offensive half1924
    Pressing intensity0.240.24
    Pressing efficiency0.240.28
    Pressing efficiency, offensive half0.110.21
    Entries into the box per match1011
    Entries into the box against179
    Pass completion %0.750.81
    Pass completion % under pressure0.740.77
    Passes per match288438
    Passes against per match572335
    Switches of play per match13.626.7
    Long balls per match2333
    Set piecesAston VillaFenerbahçe
    xG from free kicks0.040.01
    Corners per match5.25.3
    Corners against per match4.24.2
    xG per corner0.010.05
    xGA per corner against0.020.01
    First touch, offensive corners %0.80.44
    First touch, defensive corners %0.50.68
    OtherAston VillaFenerbahçe
    Throw-in control0.710.69
    MålvakternaZion Suzuki (Aston Villa)Ederson Santana de Moraes (Fenerbahçe)
    Räddningar511
    Räddnings-%71%79%
    xG-förhindrat20%66%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Aston Villa spelschemaFenerbahçe spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Aston Villa mot Fenerbahçe?

    Aston Villa är favoriten med 40% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Aston Villa 40%, oavgjort 24%, Fenerbahçe 36%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 55%.

    Hur många mål väntas i Aston Villa mot Fenerbahçe?

    Modellen räknar med 1,29 förväntade mål (xG) för Aston Villa och 1,41 för Fenerbahçe, totalt 2,70.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Aston Villa eller oavgjort (1X) 64%, Fenerbahçe eller oavgjort (X2) 60% och inget oavgjort (12) 76%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.