Champions League15°12 km/h

    Read in English
    FeyenoordFeyenoordLågt block & direktspel
    vs
    ComoComoBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 1 · Feyenoord (43%)

    Feyenoord mot Como · Champions League

    1 · Feyenoord 43%X 24%32% Como · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Feyenoord mot Como (Champions League, onsdag 14 oktober 2026): Feyenoord vinner 43%, oavgjort 24%, Como vinner 32%. Förväntade mål (xG): Feyenoord 1,57, Como 1,53. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 60%, båda lagen gör mål 62%. Dubbelchans: Feyenoord eller oavgjort 68%, Como eller oavgjort 57%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Feyenoord – Como

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    1.57 förväntade mål mot 1.53. Det är så jämnt mellan Feyenoord och Como att det nästan är omöjligt att skilja dem åt baserat på modellens siffror. Feyenoord är knappa favoriter med 43% chans att vinna, men det är Como som har ett övertag i både faktiska poäng och underliggande siffror. Gästerna har tre poäng och en xG på 2.1 per match, vilket är betydligt högre än hemmalagets blygsamma 0.58. Detta är en potentiell skrällmatch där marknaden verkar underskatta Feyenoord.

    Det troligaste resultatet är 1-1, men både 2-1 och 1-2 ligger tätt bakom med 8% sannolikhet vardera. Modellen förutser också att det kan bli målkalas med en 60% chans för över 2,5 mål och 62% att båda lagen hittar nätet. Feyenoord spelar direkt med låg defensiv prioritet, medan Como är mer balanserade och fysiska. Detta kan ge upphov till en matchbild där Como stänger ner ytor och drar nytta av deras högre xG och lägre xGA.

    Det mest intressanta spelvärdet ligger hos Betsafe och Nordicbet där Feyenoord står i 3.55. Modellen ger dem en 43% chans att vinna, vilket innebär ett övervärde på 54%. För den som är ute efter spelvärde i en annars svårbedömd match kan detta vara ett intressant alternativ.

    FeyenoordFeyenoord
    Form LLWLL
    Ligaranking xG #50xGA #46xT #52xP/match #41Points #43
    Nyckelspelare
    • Givairo ReadRBxG 0,10 · xT 0,21
    • Oussama TarghallineCDMxG 0,02 · xT 0,30
    • Anis Hadj MoussaRWxG 0,29 · xT 0,32
    • Siffrorna från Eredivisie 2026
    ComoComo
    Form W
    Ligaranking xG #12xGA #17xT #39xP/match #11Points #28
    Nyckelspelare
    • Assane DiaoRWxG 0,17 · xT 0,13
    • Anastasios DouvikasFxG 0,55 · xT -0,08
    • Nico PazCMxG 0,33 · xT 0,17
    • Siffrorna från Serie A 2026

    Matchprognos: Feyenoord – Como

    Predikterad resultatmatris

    Como →
    Feyenoord →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.8%
    0–16.6%
    0–25.3%
    0–32.7%
    0–4+1.5%
    1
    1–06.7%
    1–111.1%
    1–28.3%
    1–34.2%
    1–4+2.3%
    2
    2–05.5%
    2–18.5%
    2–26.5%
    2–33.3%
    2–4+1.8%
    3
    3–02.9%
    3–14.4%
    3–23.4%
    3–31.7%
    3–4+0.9%
    4+
    4+–01.6%
    4+–12.5%
    4+–21.9%
    4+–31.0%
    4+–4+0.5%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.2-18%
    3. 3.1-28%
    4. 4.1-07%
    5. 5.0-17%
    Förväntade mål
    1,57–1,53
    Båda lagen gör mål
    62%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,540%
    @2.87EV+15%
    Över 2,560%
    @1.44

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Feyenoord eller oavgjort (1X)63%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    51%

    Skäligt odds

    1.94

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Feyenoord eller oavgjort (1X)63%
    • Över 2,5 mål60%
    • Anis Hadj Moussa gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål62%
    • Över 2,5 mål60%
    • Anis Hadj Moussa gör mål23%
    • Luis Milla Manzanares får kort21%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Feyenoord43% sannolikhet@3.55BetsafeEV+54%referensodds
    • 1 · Feyenoord43% sannolikhet@3.55NordicbetEV+54%referensodds
    • 1 · Feyenoord43% sannolikhet@3.45LeoVegasEV+50%referensodds
    Spelbolag1 · FeyenoordX2 · Como
    Betsafe
    EV+ 54%
    3.55
    4.051.92
    LeoVegas
    EV+ 50%
    3.45
    4.001.95
    Nordicbet
    EV+ 54%
    3.55
    4.051.92
    Pinnacle
    EV+ 49%
    3.44
    EV+ 2%
    4.23
    1.95

    Odds uppdaterade 12 okt. 19:35

    Oddsrörelser

    1-1 %
    30 %25 %

    3.46 → 3.44

    X0 %
    25 %20 %

    4.24 → 4.23

    20 %
    52 %47 %

    1.94 → 1.95

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Feyenoord
    När mål görs och släpps in — 2026
    Feyenoord (1–5)
    Como (4–1)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Feyenoord
    Mika Mármol Medina: 35 passningar, xT 0.06MedinaTsuyoshi Watanabe: 30 passningar, xT 0.01WatanabeCharles Vanhoutte: 29 passningar, xT 0.03VanhoutteGjivai Zechiel: 28 passningar, xT -0.02ZechielJeremiah Israël St. Juste: 25 passningar, xT 0.01JusteLuciano Valente: 24 passningar, xT 0ValenteTjark Ernst: 19 passningar, xT 0ErnstGivairo Read: 19 passningar, xT 0.03ReadOussama Targhalline: 19 passningar, xT -0.01TarghallineJavier López Carballo: 10 passningar, xT 0CarballoAnis Hadj Moussa: 7 passningar, xT 0.01Moussa
    Como
    Trevoh Chalobah: 65 passningar, xT 0ChalobahJacobo Ramon: 59 passningar, xT 0.08RamonLuis Milla: 50 passningar, xT 0.02MillaAlex Valle: 44 passningar, xT 0.02ValleNico Paz: 40 passningar, xT 0.03PazLucas da Cunha: 38 passningar, xT 0.05CunhaYan Couto: 36 passningar, xT 0.11CoutoJean Butez: 33 passningar, xT 0.01ButezMartin Baturina: 24 passningar, xT 0.17BaturinaAssane Diao: 23 passningar, xT -0.07DiaoMáximo Perrone: 18 passningar, xT -0.01Perrone
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Feyenoord
    Mika Mármol Medina: 35 passningar, xT 0.06MedinaTsuyoshi Watanabe: 30 passningar, xT 0.01WatanabeCharles Vanhoutte: 29 passningar, xT 0.03VanhoutteGjivai Zechiel: 28 passningar, xT -0.02ZechielJeremiah Israël St. Juste: 25 passningar, xT 0.01JusteLuciano Valente: 24 passningar, xT 0ValenteTjark Ernst: 19 passningar, xT 0ErnstGivairo Read: 19 passningar, xT 0.03ReadOussama Targhalline: 19 passningar, xT -0.01TarghallineJavier López Carballo: 10 passningar, xT 0CarballoAnis Hadj Moussa: 7 passningar, xT 0.01Moussa
    Como
    Trevoh Chalobah: 65 passningar, xT 0ChalobahJacobo Ramon: 59 passningar, xT 0.08RamonLuis Milla: 50 passningar, xT 0.02MillaAlex Valle: 44 passningar, xT 0.02ValleNico Paz: 40 passningar, xT 0.03PazLucas da Cunha: 38 passningar, xT 0.05CunhaYan Couto: 36 passningar, xT 0.11CoutoJean Butez: 33 passningar, xT 0.01ButezMartin Baturina: 24 passningar, xT 0.17BaturinaAssane Diao: 23 passningar, xT -0.07DiaoMáximo Perrone: 18 passningar, xT -0.01Perrone

    Lagen i siffror

    PerformanceFeyenoordComo
    Points03
    xPoints12.1
    xG per match0.582.1
    xGA per match2.41.1
    xG within 8s of winning the ball00.19
    xGA within 8s of losing the ball0.230.18
    Playing styleFeyenoordComo
    Build-up efficiency0.320.3
    Field tilt0.170.54
    xT per match0.330.84
    xTA per match1.60.9
    Won balls, offensive half2323
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.160.22
    Pressing efficiency, offensive half0.110.2
    Entries into the box per match114
    Entries into the box against2211
    Pass completion %0.770.86
    Pass completion % under pressure0.720.82
    Passes per match277495
    Passes against per match794463
    Switches of play per match10.811.7
    Long balls per match1722
    Set piecesFeyenoordComo
    xG from free kicks00.09
    Corners per match1.11.1
    Corners against per match4.35.3
    xG per corner00.14
    xGA per corner against0.050.01
    First touch, offensive corners %11
    First touch, defensive corners %0.250.8
    OtherFeyenoordComo
    Throw-in control0.50.61
    MålvakternaTjark Ernst (Feyenoord)Jean Butez (Como)
    Räddningar43
    Räddnings-%44%75%
    xG-förhindrat42%74%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Feyenoord spelschemaComo spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Feyenoord mot Como?

    Feyenoord är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Feyenoord 43%, oavgjort 24%, Como 32%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 60% mot under 40%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 62%.

    Hur många mål väntas i Feyenoord mot Como?

    Modellen räknar med 1,57 förväntade mål (xG) för Feyenoord och 1,53 för Como, totalt 3,10.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Feyenoord eller oavgjort (1X) 68%, Como eller oavgjort (X2) 57% och inget oavgjort (12) 76%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.