01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Real Betis eller oavgjort (1X)64%
- Över 1,5 mål78%
Champions League25°15 km/h
Read in EnglishBetBuilders AI-modellens prognos för Real Betis mot Porto (Champions League, onsdag 14 oktober 2026): Real Betis vinner 38%, oavgjort 27%, Porto vinner 36%. Förväntade mål (xG): Real Betis 1,43, Porto 1,40. Troligaste resultat: 1-1 (12%). Över 2,5 mål 54%, båda lagen gör mål 58%. Dubbelchans: Real Betis eller oavgjort 64%, Porto eller oavgjort 62%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar
Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Trots den täta matchbilden pekar oddsen på spelvärde för Porto. Med 36% sannolikhet för bortaseger och odds på 3.5 hos både Betsafe och Nordicbet, finns det ett övervärde på 24%. Det är en intressant möjlighet för den som söker spelvärde utanför de vanligaste alternativen.
Över 2,5 mål förväntas i 54% av fallen, vilket gör det troligt att vi får se några mål i kväll. Modellens troligaste resultat är 1-1, men en 2-1-seger för Betis eller 1-2 för Porto ligger också nära till hands. För den som överväger spel finns därmed värde i att hålla utkik efter målmarknader, särskilt med tanke på att det finns ett klart spelvärde på Porto som bortavinnare.
Med en förväntad målskillnad på 1.43 mot 1.40 kommer Real Betis och Porto sannolikt att utkämpa en jämn strid på mittfältet. Betis balanserade och fysiska spelstil möter Portos mer direkta anfallsspel, vilket kan leda till en dynamisk matchbild där båda lagen söker snabba omställningar. Dock, med ett favoritskap på 38% för Betis och 36% för Porto, är det svårt att förutse en tydlig vinnare.
Betis har fördel både i poäng och i förväntade poäng, vilket speglas i deras stabilitet i defensiven. Deras motståndare Porto, med en defensiv som har läckt 2.9 xGA per match, kan få det svårt att stå emot hemmalagets tyngd i offensiva fasta situationer. Ändå finns det en inneboende risk för Betis att släppa till mål, med en 58% sannolikhet för att båda lagen gör mål.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Real Betis | X | 2 · Porto |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.05 | 3.60 | EV+ 24% 3.50 |
| LeoVegas | 2.08 | 3.65 | EV+ 17% 3.30 |
| Nordicbet | 2.05 | 3.60 | EV+ 24% 3.50 |
| Pinnacle | 2.07 | EV+ 2% 3.83 | EV+ 21% 3.40 |
Odds uppdaterade 12 okt. 18:17
2.11 → 2.07
3.81 → 3.83
3.31 → 3.40
1.72 → 1.71
Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Real Betis | Porto |
|---|---|---|
| Points | 3 | 0 |
| xPoints | 1.7 | 0.4 |
| xG per match | 1.7 | 0.24 |
| xGA per match | 0.83 | 2.9 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.63 | 0.01 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0 | 0.92 |
| Playing style | Real Betis | Porto |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.31 |
| Field tilt | 0.67 | 0.15 |
| xT per match | 1.1 | 0.4 |
| xTA per match | 1.1 | 2 |
| Won balls, offensive half | 16 | 21 |
| Pressing intensity | 0.2 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.17 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.11 | 0.17 |
| Entries into the box per match | 22 | 5 |
| Entries into the box against | 7 | 14 |
| Pass completion % | 0.84 | 0.75 |
| Pass completion % under pressure | 0.76 | 0.64 |
| Passes per match | 521 | 290 |
| Passes against per match | 400 | 600 |
| Switches of play per match | 49.8 | 16.4 |
| Long balls per match | 43 | 31 |
| Set pieces | Real Betis | Porto |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.35 | 0 |
| Corners per match | 5.2 | 2 |
| Corners against per match | 5.2 | 5.1 |
| xG per corner | 0.03 | 0 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.6 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.8 | 0.4 |
| Other | Real Betis | Porto |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.55 | 0.82 |
| Målvakterna | Facundo Bernal Cruz (Real Betis) | Diogo Costa (Porto) |
|---|---|---|
| Räddningar | 1 | 8 |
| Räddnings-% | 100% | 80% |
| xG-förhindrat | 100% | 70% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Real Betis spelschemaPorto spelschema
Real Betis är favoriten med 38% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Real Betis 38%, oavgjort 27%, Porto 36%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 54% mot under 46%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.
Modellen räknar med 1,43 förväntade mål (xG) för Real Betis och 1,40 för Porto, totalt 2,83.
Real Betis eller oavgjort (1X) 64%, Porto eller oavgjort (X2) 62% och inget oavgjort (12) 73%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

Min. insättning 100 kr. Omsättning 6× inom 60 dagar, odds från 1,80
Hämta bonus
Se ComeOns villkor
Hämta bonus
Se Hajpers villkor
Hämta bonusPrognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.