Champions League12°2,2 mm13 km/h

    Read in English
    Slovan BratislavaSlovan BratislavaBollinnehav & kontroll
    vs
    StuttgartStuttgartBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Slovan Bratislava (39%)Soft kryss

    Slovan Bratislava mot Stuttgart · Champions League

    1 · Slovan Bratislava 39%X 23%38% Stuttgart · 2

    Prognosen i korthet

    BetBuilders AI-modellens prognos för Slovan Bratislava mot Stuttgart (Champions League, onsdag 14 oktober 2026): Slovan Bratislava vinner 39%, oavgjort 23%, Stuttgart vinner 38%. Förväntade mål (xG): Slovan Bratislava 1,52, Stuttgart 1,63. Troligaste resultat: 1-1 (11%). Över 2,5 mål 61%, båda lagen gör mål 63%. Dubbelchans: Slovan Bratislava eller oavgjort 62%, Stuttgart eller oavgjort 61%. Prognosen uppdaterades tisdag 6 oktober 2026.

    Spela på matchen

    NordicbetVälkommen in i matchen! Skapa ett konto, gör en insättning och hämta ett gratisspel värt 100 kr plus 50 freespins på Pirots 4.Hämta bonusen hos Nordicbet
    BetsafeHämta ett 100 kr gratisspel + 50 freespins på Pirots 4 när du gör din första insättning hos Betsafe!Hämta bonusen hos Betsafe
    LeoVegas100 % upp till 600 kr på sport vid första insättningenHämta bonusen hos LeoVegas

    18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se · Annonslänkar

    Analys: Slovan Bratislava – Stuttgart

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    1-1 har en 11% chans att bli slutresultat när Slovan Bratislava möter VfB Stuttgart i morgon, men matchbilden kan lätt överraska. Båda lagen spelar med fokus på bollinnehav, vilket gör att mittfältet kan bli en intensiv kamp om kontroll. Hemmalaget har visserligen gjort mål i nio raka matcher, men deras defensiv har släppt in många mål, vilket ger gästerna möjligheter att straffa dem på omställningar.

    Slovan Bratislava har ett litet övertag i förväntade poäng, 3,2 mot Stuttgarts 2,1, men bortalaget har ett klart övertag i förväntade mål per match. Stuttgarts snitt på 2,3 xG per match är betydligt högre än Slovans 1,2, vilket kan bli avgörande om de lyckas bryta igenom hemmalagets försvar. Samtidigt har Slovan en hög xGA, vilket innebär att deras försvar släpper till många chanser. Stuttgart har hittills visat sig mer effektiva i sitt försvarsspel med 0,71 xGA.

    Väderprognosen med regn kan minska antalet mål något, men med modellens 61% sannolikhet för över 2,5 mål är det fortfarande troligt att vi ser en målrik match. Både statistiken och prestationsnivån ger en indikation på att det kan bli tätt, men Stuttgarts bättre defensiv ger dem en liten fördel på bortaplan.

    För den som jagar spelvärde finns det ett överraskande stort övervärde på Betsafe och Nordicbet med odds 10.5 för Slovan-vinst, där modellen ger 39% sannolikhet. Trots detta lutar matchen mot över 2,5 mål och en målrik tillställning. Tippa 1-2 som det slutliga resultatet, då Stuttgart kan utnyttja sin starkare offensiv och ta hem segern.

    Slovan BratislavaSlovan Bratislava
    Form LWDWL
    Ligaranking xG #40xGA #49xT #34xP/match #37Points #10
    Nyckelspelare
    • Tigran BarseghyanRWxG 0,10 · xT 0,40
    • Kenan BajricCBxG 0,07 · xT 0,11
    • Peter PokornyCDMxG 0,06 · xT 0,04
    StuttgartStuttgart
    Form LWWLW
    Ligaranking xG #11xGA #12xT #11xP/match #10Points #27
    Nyckelspelare
    • Angelo StillerCMxG 0,01 · xT 0,18
    • Chris FuhrichLWxG 0,11 · xT 0,15
    • Jeff ChabotCBxG 0,24 · xT 0,02
    • Siffrorna från Bundesliga 2026

    Matchprognos: Slovan Bratislava – Stuttgart

    Predikterad resultatmatris

    Stuttgart →
    Slovan Bratislava →
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.6%
    0–16.7%
    0–25.7%
    0–33.1%
    0–4+1.8%
    1
    1–06.2%
    1–110.9%
    1–28.6%
    1–34.7%
    1–4+2.7%
    2
    2–05.0%
    2–18.1%
    2–26.6%
    2–33.6%
    2–4+2.1%
    3
    3–02.5%
    3–14.1%
    3–23.3%
    3–31.8%
    3–4+1.1%
    4+
    4+–01.3%
    4+–12.2%
    4+–21.8%
    4+–31.0%
    4+–4+0.6%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-29%
    3. 3.2-18%
    4. 4.0-17%
    5. 5.2-27%
    Förväntade mål
    1,52–1,63
    Båda lagen gör mål
    63%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,539%
    @3.26EV+27%
    Över 2,561%
    @1.35

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Slovan Bratislava eller oavgjort (1X)60%
    • Över 1,5 mål83%

    Kombinerad sannolikhet

    49%

    Skäligt odds

    2.04

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Slovan Bratislava eller oavgjort (1X)60%
    • Över 2,5 mål61%
    • Andraž Šporar gör mål29%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål63%
    • Över 2,5 mål61%
    • Andraž Šporar gör mål29%
    • Finn Jeltsch får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    –

    Skäligt odds

    –

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Slovan Bratislava39% sannolikhet@10.50BetsafeEV+308%referensodds
    • 1 · Slovan Bratislava39% sannolikhet@10.50NordicbetEV+308%referensodds
    • 1 · Slovan Bratislava39% sannolikhet@9.98PinnacleEV+288%referensodds
    Spelbolag1 · Slovan BratislavaX2 · Stuttgart
    Betsafe
    EV+ 308%
    10.50
    EV+ 36%
    5.85
    1.27
    LeoVegas
    EV+ 231%
    8.50
    EV+ 46%
    6.25
    1.27
    Nordicbet
    EV+ 308%
    10.50
    EV+ 36%
    5.85
    1.27
    Pinnacle
    EV+ 288%
    9.98
    EV+ 48%
    6.34
    1.27

    Odds uppdaterade 12 okt. 17:36

    Oddsrörelser

    10 %
    12 %7 %

    9.96 → 9.98

    X0 %
    18 %13 %

    6.33 → 6.34

    20 %
    78 %73 %

    1.27 → 1.27

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-10-12 → 2026-10-12 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    1 matcher
    Slovan Bratislava 0Oavgjort 0Stuttgart 1
    Mål: 1–3 (⌀ 4)

    Head-to-head based on Champions League data since 2022.

    Nyckelfakta

    • Slovan Bratislava har gjort mål i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Slovan Bratislava
    När mål görs och släpps in — 2026
    Slovan Bratislava (4–8)
    Stuttgart (3–1)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Slovan Bratislava
    Cesar Blackman: 118 passningar, xT 0.25BlackmanSandro Cruz: 117 passningar, xT 0.21CruzKenan Bajric: 117 passningar, xT 0.25BajricSvetozar Marković: 116 passningar, xT 0MarkovićCristian Jesús Martínez: 103 passningar, xT 0.58MartínezPeter Pokorny: 101 passningar, xT -0.02PokornyDominik Takáč: 67 passningar, xT 0.07TakáčTigran Barseghyan: 42 passningar, xT 0.79BarseghyanAlen Mustafić: 28 passningar, xT 0MustafićSahmkou Diaby Camara: 24 passningar, xT 0CamaraAndraž Šporar: 23 passningar, xT -0.06Šporar
    Stuttgart
    Angelo Stiller: 90 passningar, xT 0.46StillerJeff Chabot: 61 passningar, xT 0.07ChabotGrischa Prömel: 60 passningar, xT 0.03PrömelMaximilian Mittelstädt: 55 passningar, xT 0.09MittelstädtFinn Jeltsch: 48 passningar, xT 0.04JeltschChris Fuhrich: 47 passningar, xT 0.05FuhrichDeniz Undav: 34 passningar, xT 0.37UndavFabian Bredlow: 32 passningar, xT 0.03BredlowBilal El Khannouss: 30 passningar, xT 0.09KhannoussJamie Leweling: 19 passningar, xT 0.1LewelingErmedin Demirović: 16 passningar, xT -0.01Demirović
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Slovan Bratislava
    Cesar Blackman: 118 passningar, xT 0.25BlackmanSandro Cruz: 117 passningar, xT 0.21CruzKenan Bajric: 117 passningar, xT 0.25BajricSvetozar Marković: 116 passningar, xT 0MarkovićCristian Jesús Martínez: 103 passningar, xT 0.58MartínezPeter Pokorny: 101 passningar, xT -0.02PokornyDominik Takáč: 67 passningar, xT 0.07TakáčTigran Barseghyan: 42 passningar, xT 0.79BarseghyanAlen Mustafić: 28 passningar, xT 0MustafićSahmkou Diaby Camara: 24 passningar, xT 0CamaraAndraž Šporar: 23 passningar, xT -0.06Šporar
    Stuttgart
    Angelo Stiller: 90 passningar, xT 0.46StillerJeff Chabot: 61 passningar, xT 0.07ChabotGrischa Prömel: 60 passningar, xT 0.03PrömelMaximilian Mittelstädt: 55 passningar, xT 0.09MittelstädtFinn Jeltsch: 48 passningar, xT 0.04JeltschChris Fuhrich: 47 passningar, xT 0.05FuhrichDeniz Undav: 34 passningar, xT 0.37UndavFabian Bredlow: 32 passningar, xT 0.03BredlowBilal El Khannouss: 30 passningar, xT 0.09KhannoussJamie Leweling: 19 passningar, xT 0.1LewelingErmedin Demirović: 16 passningar, xT -0.01Demirović

    Lagen i siffror

    PerformanceSlovan BratislavaStuttgart
    Points43
    xPoints3.22.1
    xG per match1.22.3
    xGA per match2.60.71
    xG within 8s of winning the ball0.310.25
    xGA within 8s of losing the ball0.460.07
    Playing styleSlovan BratislavaStuttgart
    Build-up efficiency0.320.31
    Field tilt0.30.7
    xT per match0.921.5
    xTA per match1.81.1
    Won balls, offensive half3031
    Pressing intensity0.240.22
    Pressing efficiency0.180.37
    Pressing efficiency, offensive half0.160.36
    Entries into the box per match1019
    Entries into the box against178
    Pass completion %0.740.81
    Pass completion % under pressure0.690.75
    Passes per match302562
    Passes against per match550309
    Switches of play per match25.421.2
    Long balls per match2832
    Set piecesSlovan BratislavaStuttgart
    xG from free kicks0.10
    Corners per match4.53.2
    Corners against per match3.85.3
    xG per corner0.010.04
    xGA per corner against0.040
    First touch, offensive corners %0.360.67
    First touch, defensive corners %0.250.8
    OtherSlovan BratislavaStuttgart
    Throw-in control0.690.88
    MålvakternaDominik Takáč (Slovan Bratislava)Fabian Bredlow (Stuttgart)
    Räddningar162
    Räddnings-%67%67%
    xG-förhindrat49%62%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Lagen & fler matcher i omgången

    Hela spelschemat med svårighetsgrad per match: Slovan Bratislava spelschema

    Vanliga frågor

    Vem vinner Slovan Bratislava mot Stuttgart?

    Slovan Bratislava är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Slovan Bratislava 39%, oavgjort 23%, Stuttgart 38%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 61% mot under 39%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 63%.

    Hur många mål väntas i Slovan Bratislava mot Stuttgart?

    Modellen räknar med 1,52 förväntade mål (xG) för Slovan Bratislava och 1,63 för Stuttgart, totalt 3,15.

    Vad säger modellen om dubbelchans?

    Slovan Bratislava eller oavgjort (1X) 62%, Stuttgart eller oavgjort (X2) 61% och inget oavgjort (12) 77%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.